
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Baza pod makijaż to wbrew pozorom bardzo istotny element makijażu. Jej zadaniem jest między innymi maskowanie przebarwień skóry, wygładzenie jej powierzchni oraz utrwalenie całego make – up’u. Można uznać, że kosmetyk ten jest preparatem wielofunkcyjnym. Oznacza to, że stosowany może być zarówno na co dzień jak i na specjalne wyjścia.
Baza pod makijaż to kosmetyk, którego zadaniem jest przedłużanie trwałości makijażu. Zachodzi to poprzez ograniczony kontakt podkładu z powierzchnią skóry. Właściwie dobrana do rodzaju skóry może wydłużyć jego trwałość nawet do 12 godzin.
Baza pod makijaż stanowi obecnie bardzo popularny rodzaj kosmetyków wykorzystywanych w dziedzinie kosmetologii jaką jest wizaż. Jej zadaniem jest między innymi ułatwienie aplikacji podkładu oraz przedłużenie jego trwałości. Nadaje ona skórze nieskazitelną gładkość oraz jedwabisty wygląd.
Jednym z głównych składników baz pod makijaż są silikony. Ze względu na różne rodzaje, bazy posiadają również różną konsystencję przeznaczoną do konkretnego typu skóry. Ma to oczywiście swoje plusy. Dzięki temu dają efekt np. bezbarwny, rozświetlający lub matowy.
Silikony wykorzystywane w tego rodzaju kosmetykach są okluzyjne, a więc nałożone na skórę tworzą na niej tzw. warstwę okluzyjną (nieprzepuszczalną), zapobiegającą zatykaniu się porów oraz namnażania się bakterii. Często wykorzystywanym składnikiem w produkcji baz są także pudry, dzięki czemu wykazują one właściwości matujące oraz pochłaniające nadmiar sebum.
Wyróżniamy kilka rodzajów baz pod makijaż:
Ten rodzaj bazy bardzo dobrze komponuje się z podkładami o lekkiej formule. Najczęściej polecana jest dla skóry suchej oraz dojrzałej.
Baza olejowa wykazuje bardzo podobne działanie do baz silikonowych, tworząc na skórze warstwę, do której ściśle przylega podkład. Funkcję bazy pod makijaż mogą również pełnić lekkie olejki naturalne np. olej z pestek malin, olejek różany czy olej lniany. Tego rodzaju produkty można również dodać bezpośrednio do używanego podkładu. Wówczas zostanie on lekko rozrzedzony, a aplikacja ułatwiona.
Dobrze współgra z podkładami wykonywanymi na bazie wody. Z kolei jej stosowanie powoduje ważenie się podkładów mineralnych.
Żelowa baza pod makijaż cechuje się tym, że nie tworzy tłustego filmu na skórze. Dodatkowo zmniejsza widoczność porów, wygładza powierzchnię skóry oraz wykazuje działanie nawilżające. Nie zaburza pracy podkładów trwałych, jak i mineralnych. Bazy żelowe głównie przeznaczone są dla osób z cerą tłustą, łojotokową.
Wykazuje właściwości matujące. Głównym jej składnikiem jest talk bądź aluminium (glin) Sprawia, że na skórze zmniejszona zostaje widoczność porów. Dodatkowym aspektem jest absorpcja sebum, choć nie aż w takim stopniu jak w bazach silikonowych. Przeznaczone są głównie dla skór tłustych.
Bazy krzemionkowe zwykle posiadają formułę silikonową. W związku z tym, oprócz wygładzenia powierzchni skóry oraz znacznie lepszego rozprowadzenia podkładu, zmniejszają widoczność porów. Dodatkowo niwelują inne niedoskonałości i gwarantują lekki efekt makijażu.
Pudrowe bazy pod makijaż zwykle bazują na pudrach lub też składnikach posiadających możliwość pochłaniania nadmiaru sebum. Są to przede wszystkim pudry naturalne, produkowane na bazie pudrów bambusowych, ryżowych, a także talku kosmetycznego.
W celu właściwego doboru bazy pod makijaż należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych szczegółów.
Tego rodzaju cery potrzebują bazy, która jest w stanie zapewnić gładkość oraz w żaden sposób nie będzie podkreślać przesuszonego naskórka. W przypadku skóry suchej i mieszanej należy wcześniej zadbać o jej nawilżenie. W przypadku tego typu skór dobrze sprawdzają się bazy silikonowe, olejowe oraz glicerynowe.
W tym przypadku potrzebna jest baza, która dobrze będzie absorbować nadmiar produkowanego sebum oraz zapewni jej matowy wygląd. Taki efekt gwarantują bazy krzemionkowe, pudrowe oraz żelowe. Podkłady wówczas znacznie lepiej przylegają do skóry.
W przypadku skóry dojrzałej najlepiej sprawdza się baza silikonowa.
W nakładaniu bazy bardzo ważne jest wcześniejsze, dokładne oczyszczenie skóry twarzy oraz aplikacja kremu nawilżającego. Stosowanie jej nie wymaga dużej ilości, w zupełności wystarczająca będzie wielkość ziarnka grochu. Jej aplikacja wygląda tak samo jak w przypadku nakładania kremu.
Baza pod makijaż powinna pokryć skórę twarzy cienką, wręcz niezauważalną warstwą. Ważne jest, aby nie używać zbyt dużej ilości, ponieważ niekorzystnie wpłynie to na trwałość make up’u. Zanim podkład zostanie nałożony na skórę należy odczekać chwilę, do całkowitego wchłonięcia się bazy.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły