Baza pod makijaż – charakterystyka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Baza pod makijaż to wbrew pozorom bardzo istotny element makijażu. Jej zadaniem jest między innymi maskowanie przebarwień skóry, wygładzenie jej powierzchni oraz utrwalenie całego make – up’u. Można uznać, że kosmetyk ten jest preparatem wielofunkcyjnym. Oznacza to, że stosowany może być zarówno na co dzień jak i na specjalne wyjścia.

Baza pod makijaż - charakterystyka

Baza pod makijaż to kosmetyk, którego zadaniem jest przedłużanie trwałości makijażu. Zachodzi to poprzez ograniczony kontakt podkładu z powierzchnią skóry. Właściwie dobrana do rodzaju skóry może wydłużyć jego trwałość nawet do 12 godzin.

Właściwości bazy pod makijaż

Baza pod makijaż stanowi obecnie bardzo popularny rodzaj kosmetyków wykorzystywanych w dziedzinie kosmetologii jaką jest wizaż. Jej zadaniem jest między innymi ułatwienie aplikacji podkładu oraz przedłużenie jego trwałości. Nadaje ona skórze nieskazitelną gładkość oraz jedwabisty wygląd.

Jednym z głównych składników baz pod makijaż są silikony. Ze względu na różne rodzaje, bazy posiadają również różną konsystencję przeznaczoną do konkretnego typu skóry. Ma to oczywiście swoje plusy. Dzięki temu dają efekt np. bezbarwny, rozświetlający lub matowy.

Silikony wykorzystywane w tego rodzaju kosmetykach są okluzyjne, a więc nałożone na skórę tworzą na niej tzw. warstwę okluzyjną (nieprzepuszczalną), zapobiegającą zatykaniu się porów oraz namnażania się bakterii. Często wykorzystywanym składnikiem w produkcji baz są także pudry, dzięki czemu wykazują one właściwości matujące oraz pochłaniające nadmiar sebum.

Baza pod makijaż – rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów baz pod makijaż:

1. Silikonowa.

Ten rodzaj bazy bardzo dobrze komponuje się z podkładami o lekkiej formule. Najczęściej polecana jest dla skóry suchej oraz dojrzałej.

2. Olejowa.

Baza olejowa wykazuje bardzo podobne działanie do baz silikonowych, tworząc na skórze warstwę, do której ściśle przylega podkład. Funkcję bazy pod makijaż mogą również pełnić lekkie olejki naturalne np. olej z pestek malin, olejek różany czy olej lniany. Tego rodzaju produkty można również dodać bezpośrednio do używanego podkładu. Wówczas zostanie on lekko rozrzedzony, a aplikacja ułatwiona.

3. Glicerynowa.

Dobrze współgra z podkładami wykonywanymi na bazie wody. Z kolei jej stosowanie powoduje ważenie się podkładów mineralnych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

4. Żelowa.

Żelowa baza pod makijaż cechuje się tym, że nie tworzy tłustego filmu na skórze. Dodatkowo zmniejsza widoczność porów, wygładza powierzchnię skóry oraz wykazuje działanie nawilżające. Nie zaburza pracy podkładów trwałych, jak i mineralnych. Bazy żelowe głównie przeznaczone są dla osób z cerą tłustą, łojotokową.

5. Zastygająca.

Wykazuje właściwości matujące. Głównym jej składnikiem jest talk bądź aluminium (glin) Sprawia, że na skórze zmniejszona zostaje widoczność porów. Dodatkowym aspektem jest absorpcja sebum, choć nie aż w takim stopniu jak w bazach silikonowych. Przeznaczone są głównie dla skór tłustych.

6. Krzemionkowa.

Bazy krzemionkowe zwykle posiadają formułę silikonową. W związku z tym, oprócz wygładzenia powierzchni skóry oraz znacznie lepszego rozprowadzenia podkładu, zmniejszają widoczność porów. Dodatkowo niwelują inne niedoskonałości i gwarantują lekki efekt makijażu.

7. Pudrowe.

Pudrowe bazy pod makijaż zwykle bazują na pudrach lub też składnikach posiadających możliwość pochłaniania nadmiaru sebum. Są to przede wszystkim pudry naturalne, produkowane na bazie pudrów bambusowych, ryżowych, a także talku kosmetycznego.

Jak właściwie dobrać bazę do rodzaju skóry?

W celu właściwego doboru bazy pod makijaż należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych szczegółów.

1. Cera sucha i cera mieszana.

Tego rodzaju cery potrzebują bazy, która jest w stanie zapewnić gładkość oraz w żaden sposób nie będzie podkreślać przesuszonego naskórka. W przypadku skóry suchej i mieszanej należy wcześniej zadbać o jej nawilżenie. W przypadku tego typu skór dobrze sprawdzają się bazy silikonowe, olejowe oraz glicerynowe.

2. Cera tłusta.

W tym przypadku potrzebna jest baza, która dobrze będzie absorbować nadmiar produkowanego sebum oraz zapewni jej matowy wygląd. Taki efekt gwarantują bazy krzemionkowe, pudrowe oraz żelowe. Podkłady wówczas znacznie lepiej przylegają do skóry.

3. Cera dojrzała.

W przypadku skóry dojrzałej najlepiej sprawdza się baza silikonowa.

Jak stosować bazę pod makijaż?

W nakładaniu bazy bardzo ważne jest wcześniejsze, dokładne oczyszczenie skóry twarzy oraz aplikacja kremu nawilżającego. Stosowanie jej nie wymaga dużej ilości, w zupełności wystarczająca będzie wielkość ziarnka grochu. Jej aplikacja wygląda tak samo jak w przypadku nakładania kremu.

Baza pod makijaż powinna pokryć skórę twarzy cienką, wręcz niezauważalną warstwą. Ważne jest, aby nie używać zbyt dużej ilości, ponieważ niekorzystnie wpłynie to na trwałość make up’u. Zanim podkład zostanie nałożony na skórę należy odczekać chwilę, do całkowitego wchłonięcia się bazy.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *