Wyciąg z ogórka (inaczej: ekstrakt ogórkowy) ma szerokie zastosowanie w kosmetologii i domowej pielęgnacji skóry. Jest bogaty zwłaszcza w składniki mineralne, ale i witaminę C oraz witaminy z grupy B. Wykazuje działanie odświeżające i energetyzujące, a także ma wiele innych cennych właściwości.
Wyciąg z ogórka – co to jest?
Wyciąg z ogórka to bezbarwna ciecz, która może przybierać zabarwienie lekko zielonkawe lub mętne. Wyróżnia się świeżym, ożywczym zapachem, choć jest on raczej delikatny, podobnie jak zapach zwykłych ogórków zielonych. Produkt dostępny jest w większości drogerii i sklepów kosmetycznych, jednak z łatwością można przygotować go samodzielnie w domu. Wystarczy zetrzeć na tarce odpowiednią liczbę świeżych ogórków zielonych, a następnie dokładnie je wygnieść ręką, aby wycisnąć z nich cały sok. Tak pozyskany wyciąg przelewa się do niewielkiej buteleczki i przechowuje w lodówce przez maksymalnie kilka dni.
Innym rozwiązaniem jest zmieszanie odsączonego soku ogórkowego z łyżką spirytusu i 2 łyżkami wódki, co było popularne jeszcze do niedawna. Dziś jednak sporą wagę przykłada się do eliminacji alkoholu z kosmetyków, takie połączenie nie sprawdzi się więc u większości osób.
Wyciąg z ogórka – skład i działanie
Wyciąg z ogórka zawiera bardzo duże ilości witaminy C oraz witamin z grupy B. Są to związki niezbędne do zachowania pięknej, gładkiej, rozświetlonej i nawilżonej skóry. Produkt posiada pH zbliżone do pH ludzkiej skóry, dlatego może być spokojnie wykorzystywany jako naturalny, delikatny i bezpieczny dla skóry tonik. Tonizowanie powinno mieć miejsce kilkukrotnie podczas epizodu pielęgnacji skóry – po jej oczyszczeniu, po wykonaniu peelingu i/lub maseczki, przed nałożeniem kremu. Witamina C rozświetla skórę i rozjaśnia niektóre bardziej widoczne przebarwienia, sprawia, że staje się ona pełna blasku i wygląda na wypoczętą. Z kolei witaminy z grupy B mogą delikatnie spowalniać procesy starzenia się skóry, zmniejszając widoczność zmarszczek mimicznych, jak również odpowiadają za jej nawilżenie oraz regenerację. Wpływają na procesy związane z łuszczeniem się naskórka.
W wyciągu z ogórka znaleźć można bogaty pakiet minerałów, w tym m.in.:
Działają one przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, nawilżająco. Działanie cynku pozwala zachować zdrowy i młody wygląd, gdyż opóźnia proces starzenia się jej. Jest to pierwiastek istotny w leczeniu trądziku i wielu innych problemów dermatologicznych. Wyciąg z ogórka zwalcza ziemistość cery i przeciwdziała zmęczonemu wyglądowi skóry.
Wyciąg z ogórka – jak stosować?
Wyciąg z ogórka sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Nie wywołuje uczuleń ani podrażnień, jest bardzo dobrze tolerowany nawet przez cerę wrażliwą, cerę alergiczną i cerę problematyczną. Najprostsze zastosowanie obejmuje stworzenie z niego toniku. Wystarczy taki tonik nałożyć na jednorazowy płatek kosmetyczny, a następnie zaaplikować na oczyszczoną skórę twarzy, jeszcze przed nałożeniem kremu.
Wyciąg z ogórka można jednak dodawać do wanny z ciepłą wodą podczas kąpieli, aby tym samym wspierać kondycję całego ciała. Bardzo dobrze sprawdza się jako hydrolat roślinny po umieszczeniu go w buteleczce ze spryskiwaczem. Wówczas można pryskać nim ciało i twarz w letnie, gorące dni, aby odświeżać skórę i przeciwdziałać nieprzyjemnemu zapachowi.
Udowodniono również, że ekstrakt z ogórka chroni i nawilża włosy. Można stosować go na wiele sposobów, np. łącząc odrobinę z regularnie stosowanym szamponem do włosów (najlepiej w osobnej miseczce) lub odżywką (także w osobnej miseczce, do której dodatkowo dodać można olejek dobrany do porowatości włosów). W formie aerozolu sprawdzi się jako produkt podkreślający skręt kosmyków.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam. 137 przepisów na naturalne i dostosowane do Twojego ciała środki pielęgnacyjne, Wydawnictwo Vital, Białystok 2020.
- Czerniel J., Kosmetyki domowe, Wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała.