Fosfor

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Fosfor (symbol: P, łac. phosphorus) to makroelement niezwykle ważny dla prawidłowego działania ludzkiego organizmu. Jego najważniejszą funkcją jest budowanie kości i zębów, choć jest ich znacznie więcej. Znajduje się powszechnie w pożywieniu – zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Z tego względu niedobory są bardzo rzadko spotykane.

Fosfor

Charakterystyka fosforu

Fosfor jest pierwiastkiem chemicznym oznaczanym w chemii symbolem P. Należy do niemetali. Ze względu na wysoką reaktywność fosfor nie występuje w przyrodzie w postaci cząsteczkowej. Jest niezbędnym składnikiem codziennej diety. Zazwyczaj zaledwie do 60% fosforu organicznego ulega wchłonięciu w przewodzie pokarmowym, a jego przyswajalność zależy od jego biodostępności, stopnia aktywacji receptorów witaminy D w przewodzie pokarmowym oraz obecności związków, które mogą wiązać fosfor jak np. aluminium, wapń lub kwas nikotynowy. Fosfor w przyrodzie występuje w 4 odmianach alotropowych:

  • fosfor biały – silnie trujący. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi około 0,1 g;
  • fosfor czerwony – występuje pod postacią ciemnoczerwonego proszku, nie ma właściwości trujących i jest mniej aktywny niż fosfor biały. W warunkach normalnych nie utlenia się;
  • fosfor fioletowy – powstaje wskutek ogrzewania fosforu czerwonego w próżni w temperaturze 530 stopni C;
  • fosfor czarny – najmniej reaktywna z form alotropowych fosforu.

Wraz z rozwojem przemysłu spożywczego w codziennej diecie spotyka się coraz więcej fosforu nieorganicznego, który spełnia wiele kluczowych funkcji technologicznych. Przedłuża trwałość produktów, poprawia barwę, wzmacnia smak, utrzymuje odpowiednią wilgotność, strukturę i konsystencję.

Źródła fosforu

Do produktów spożywczych bogatych w fosfor należą:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • podroby, np. wątróbka, serca kurcząt;
  • żółtka jaj;
  • ryby;
  • mleko;
  • mięso, zwłaszcza drobiowe;
  • nasiona roślin strączkowych, np. fasola, groch, soczewica;
  • grzyby;
  • kasza gryczana;
  • płatki owsiane;
  • otręby pszenne;
  • kakao;
  • orzechy i migdały;
  • gorzka czekolada.

Uważa się jednak, że najbogatszym źródłem fosforu jest mleko oraz przetwory mleczne (nabiał). Przyswajalność fosforu z pokarmów zwierzęcych jest wyższa niż z pokarmów roślinnych.

Fosfor – działanie

Fosfor uczestniczy w produkcji energii, wpływa na rozwój i funkcjonowanie kości, zębów, mięśni i całego układu nerwowego. Wywiera istotny wpływ na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie i uczestniczy w przemianach metabolizmu. Fosfor odgrywa kluczową rolę w namnażaniu się komórek oraz uaktywnia niektóre witaminy z grupy B.

Fosfor jest bardzo ważnym pierwiastkiem również w świecie roślin. Uczestniczy w przepływie energii chemicznej w procesach przemiany materii, jest składnikiem kwasów nukleinowych, błon biologicznych. Stanowi składnik niezbędny podczas wykształcania kłosów, kwiatów, owoców i nasion (tworzenie fityny magazynującej potas dla kiełkowania). Ponadto podnosi wartość użytkową i biologiczną plonów. Przy pH gleby na poziomie 6,5‐7,0 fosfor występuje w formach najlepiej przyswajalnych dla roślin.

Niedobór fosforu

Niedobór fosforu (inaczej: hipofosfatemia) jest bardzo rzadko spotykany, jednak konsekwencje tego stanu są poważne. Prowadzi do rozpadu włókien mięśniowych i porażenia mięśni, dlatego stanowi zagrożenie życia. Typowe są: obrzęk i osłabienie mięśni, zaburzenia świadomości, bóle kostne. Ciężka hipofosfatemia (poniżej 0,3 mmol/l) jest przyczyną drgawek, niewydolności mięśnia sercowego, a nawet śpiączki. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia krzepnięcia krwi.
Główny mechanizm niedoboru fosforu stanowi nadmierna utrata tego pierwiastka wraz z moczem lub przesunięcie go do komórek z płynu pozakomórkowego. W pierwszym przypadku przyczyną jest niedoczynność przytarczyc, przyjmowanie niektórych leków (np. aminoglikozydów), zespół Fanconiego, przebyty przeszczep nerek. W drugim przypadku zaś przyczynami są kwasica ketonowa, długotrwała głodówka, usunięcie przytarczyc. Przyczyną hipofosfatemii może być także alkoholizm.

Nadmiar fosforu

Nadmiar fosforu (inaczej: hiperfosfatemia) najczęściej pojawia się w niewydolności nerek, w przebiegu której dochodzi do upośledzenia wydalania fosforu. Zaczyna on gromadzić się w organizmie. Jego nadmiar prowadzi do odwapnienia kości i osteoporozy, dlatego jest tak niebezpieczny. Leczeniem jest przede wszystkim dieta ubogofosforanowa, która powinna dostarczać od 800-1000 mg tego pierwiastka na dobę. Należy przy tym pamiętać, że nie istnieje dieta całkowicie bezfosforanowa. Produkty białkowe w mniejszym lub większym stopniu zawierają ten pierwiastek.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bober T., Pierwiastek diabła – właściwości a symbolika fosforu, Acta Urobori – w kręgu alchemii.
  2. Kozłowska L., Źródła fosforu w diecie a ryzyko powikłań mineralnych i kostnych u osób z przewlekłą chorobą nerek, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2012.
  3. Wawer I., Kompendium suplementów diety, Wydawnictwo Medyk, Warszawa 2023.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *