Łysienie poporodowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Łysienie poporodowe (łac. alopecia postpartalis) uznawane jest za łysienie fizjologiczne, ponieważ nie wiąże się z żadnymi chorobami czy problemami zdrowotnymi, lecz jest konsekwencją nagłych zmian w gospodarce hormonalnej. Dotyczy większości kobiet, które niedawno urodziły dziecko i ma charakter przemijający. Mimo wszystko w tym okresie należy szczególnie zadbać o kondycję włosów.

Łysienie poporodowe

Łysienie poporodowe – przyczyny

Łysienie poporodowe pojawia się przeważnie około 3 miesiące po narodzinach dziecka i ściśle wiąże się ze zmianami w gospodarce hormonalnej. W trakcie ciąży miejsce miało bowiem produkowanie dużej ilości estrogenów, które wraz z progesteronem są niezbędne do utrzymania ciąży i prawidłowego rozwoju płodu. Ich stężenie wzrasta nawet 10-krotnie w porównaniu do norm u kobiet nieciężarnych. Estrogeny odpowiadają m.in. za powiększenie macicy, jej późniejsze reagowanie na oksytocynę oraz rozwój kanalików mlecznych w gruczołach piersiowych.

Warto wiedzieć, że estrogeny wpływają korzystnie na cały organizm kobiety, nie tylko na utrzymanie ciąży. Wzmacniają włosy, poprawiają ich gęstość, sprawiają, że są pełne blasku i nie przetłuszczają się tak szybko. Kobiety ciężarne przeważnie mają piękne i zdrowe fryzury.

Po porodzie poziom estrogenów zaczyna drastycznie maleć, wracając do norm sprzed ciąży. Tak nagła zmiana sprawia, że organizm odczuwa tej stan jako przejściowy niedobór tych hormonów. Oddziałuje to m.in. na włosy, które nagle zaczynają intensywnie wypadać, stają się matowe, osłabione, łamliwe. Zjawisko to określa się mianem łysienia poporodowego. Ma charakter przejściowy, ponieważ ustaje około 6-9 miesięcy po narodzinach dziecka, gdy gospodarka hormonalna całkowicie się już ustabilizuje.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Łysienie poporodowe – objawy

Łysienie poporodowe prowadzi do utraty 20-30% włosów na głowie, w wielu kobietach wzbudza więc ogromny niepokój. Włosy wypadają podczas szczotkowania ich lub nawet przy mocniejszym pociągnięciu i przeczesywaniu fryzury palcami. Jednocześnie zaobserwować można pogorszenie kondycji paznokci i skóry. Wypadanie włosów nie dotyczy żadnej konkretnej lokalizacji na głowie, zwykle jest uogólnione.

Zobacz również: Pielęgnacja włosów.

Łysienie poporodowe – diagnostyka

Łysienie poporodowe nie wymaga specjalnej diagnostyki, choć jeśli istnieje podejrzenie, że może mieć zupełnie inne przyczyny, warto wykonać diagnostykę laboratoryjną. Bada się przede wszystkim poziom hormonów płciowych i hormonów tarczycy, choć jednocześnie warto wykonać morfologię krwi obwodowej, panel wątrobowy oraz czynniki stanu zapalnego. Przyda się również wizyta u trychologa. Specjalista ten wykona obrazowe badanie trychologiczne skóry głowy, aby uspokoić młodą mamę.

Zobacz również: Co jeść na piękne włosy?

Sposoby na łysienie poporodowe

Tak naprawdę jedynym sposobem na zahamowanie łysienia poporodowego jest przeczekanie tego okresu. Włosy, które powinny wypaść podczas ciąży, jednak nie zrobiły tego ze względu na wysokie stężenie estrogenów w organizmie, które odpowiadają za przedłużanie fazy anagenu (wzrostu włosa), zaczynają stopniowo wychodzić z mieszków włosowych. Rozpoczyna się dla nich długo wyczekiwana faza katagenu, co jest całkowicie fizjologiczne. Aby mimo wszystko zadbać o skórę głowy i włosy, należy pamiętać, aby:

  • delikatnie myć włosy i korzystać wyłącznie z szamponów czy odżywek o naturalnym składzie;
  • nie pocierać włosów ręcznikiem podczas suszenia ich;
  • suplementować cynk, witaminy z grupy B oraz witaminę D;
  • przed każdym myciem włosów wykonywać delikatny masaż skóry głowy, najlepiej z wykorzystaniem wcierki na porost włosów (tak naprawdę taka wcierka stymuluje wzrost nowych włosów poprzez poprawę krążenia krwi w skórze głowy);
  • nie ciągnąć włosów, nie szczotkować ich zbyt intensywnie i na mokro;
  • kłaść się spać w zaplecionym warkoczu lub w specjalnym jedwabnym czepku, który ochroni łodygi włosów przed łamaniem się.

Są to nawyki, które powinny być przestrzegane nie tylko po porodzie, gdy miejsce ma łysienie poporodowe. Warto praktykować je długoterminowo, aby zawsze cieszyć się piękną fryzurą.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kosmala A., Osmola-Mańkowska A., Adamski Z., Żaba R., Łysienie telogenowe – przyczyny, diagnostyka i leczenie.
  2. A. Bień, A. Turkosz, S. Stadnicka, J. Kasprzak, M. Jamróg, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, European Journal of Medical Technologies 2014; 2(3): 66-71.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *