Histeroskopia to zabieg diagnostyczno-leczniczy praktykowany w ginekologii, polegający na wprowadzeniu przez pochwę i kanał szyjki macicy do jamy macicy urządzenia optycznego celem obejrzenia wnętrza jamy macicy. Przy stwierdzeniu obecności zmian możliwych do usunięcia tą drogą, zostaje przeprowadzony zabieg operacyjny za pomocą narzędzi wprowadzonych do jamy macicy kanałem roboczym histeroskopu.
Histeroskopia – co to jest?
Histeroskopia to nowoczesna i małoinwazyjna ginekologiczna metoda diagnostyczno-lecznicza. W sposób endoskopowy pozwala na obrazowanie wnętrza jamy macicy wraz z ujściami macicznymi jajowodów. Wprowadzanie cienkiego histeroskopu owalnego do wnętrza narządów płciowych kobiety nie wymaga użycia wzierników, kulociągów ściągających szyjkę macicy do wejścia pochwy i przede wszystkim nie ma potrzeby bolesnego hegarowania, czyli rozszerzania kanału szyjki macicy. Czynność jest dla pacjentek maksymalnie komfortowa. Zabieg trwa około 10 minut i wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych.
Zabiegi histeroskopowe są małoinwazyjne i bardzo rzadko występują po nich powikłania. Ryzykiem jest jedynie sporadyczne występowanie krwawień z naruszonych tkanek czy zakażeń.
Histeroskopia diagnostyczna
Histeroskopię diagnostyczną wykonuje się między 7. a 12. dniem cyklu miesiączkowego. Aby pacjentka została do niej zakwalifikowana, wcześniej wykonuje się cytologię i ocenia biocenozę pochwy. Niekiedy rekomenduje się stosowanie kilka dni przed zabiegiem globulek dopochwowych, aby tym samym zredukować zanieczyszczenia bakteriologiczne pochwy. Wskazania do histeroskopii diagnostycznej:
- krwawienia pomenopauzalne;
- długie i bardzo obfite miesiączki;
- powtarzające się poronienia;
- bóle miednicy mniejszej;
- nieregularne cykle miesiączkowe;
- przemieszczenie wkładki wewnątrzmacicznej;
- nieprawidłowe krwawienia pomiędzy miesiączkami;
- diagnostyka niepłodności;
- podejrzenie polipów, mięśniaków macicy czy zrostów wewnątrzmacicznych.
Średnica kamery jest bardzo mała, wynosi zaledwie 3-4 mm. Obraz wyświetlany jest na ekranie monitora w dużym powiększeniu, dzięki czemu lekarz może zdiagnozować zmiany na wczesnym etapie rozwoju. Podczas histeroskopii diagnostycznej mogą zostać pobrane wycinki do badań histopatologicznych. Zabieg wykonywany jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym, jednak jeśli pojawia się konieczność wdrożenia czynności terapeutycznych, lekarz może podjąć decyzję o krótkim znieczuleniu ogólnym podanym drogą dożylną.
Histeroskopia operacyjna
Podczas histeroskopii może pojawić się konieczność wykonania zabiegu leczniczego, warunki są już stworzone, dlatego pacjentka powinna jeszcze przed rozpoczęciem procedur wyrazić zgodę na ewentualne leczenie. Eliminuje to konieczność ponownego wykonania histeroskopii w innym terminie. Podczas histeroskopii operacyjnej najczęściej wykonuje się usuwanie zrostów wewnątrzmacicznych lub polipów endometrialnych. Metoda ta wyróżnia się wysoką efektywnością terapeutyczną, możliwością szybkiego powrotu pacjentki do normalnej aktywności po zabiegu oraz znacznym skróceniem czasu hospitalizacji.
Przeciwwskazania do histeroskopii
Głównymi przeciwwskazaniami do histeroskopii są:
- podejrzenie lub stwierdzenie prawidłowo zlokalizowanej ciąży;
- aktywna infekcja narządu płciowego, w tym infekcja okolic genitalnych wirusem opryszczki pospolitej;
- rak szyjki macicy;
- aktualnie trwające obfite krwawienie z macicy;
- ciężkie choroby ogólnoustrojowe (przeciwwskazanie względne).
Przed skierowaniem pacjentki na histeroskopię, lekarz dokładnie zapoznaje się z jej stanem zdrowia.
Oczyszczanie macicy po histeroskopii
Regeneracja tkanek po histeroskopii wynosi przeważnie od 7 do 10 dni. Niekiedy po zabiegu lekarz zleca kilkudniowe stosowanie globulek dopochwowych, które wpływają na oczyszczanie macicy po histeroskopii. W tym czasie należy stosować wkładki lub podpaski higieniczne, ponieważ mogą pojawić się krwawienia i plamienia.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Zimmer M., Pomorski M., Kamiński P., Doniec J., Huras H., Sieroszewski P., Sikora J., Stojko R., Ludwin A., Radwan M., Fuchs T.,
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące zastosowania histeroskopii w ginekologii, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3/2019.
- Stetkiewicz T., Stachowiak G., Surkont G., Pawłowicz P., Pertyński T., Rola histeroskopii w nowoczesnej diagnostyce i terapii, Przegląd Menopauzalny, 3/2007.
- Baranowski W., Doniec J., Bettocchi S., Histeroskopia ambulatoryjna – nowa technika diagnostyczno-lecznicza, Przegląd Menopauzalny, 1/2007.