Globulki

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Globulki to postać leku przeznaczona do stosowania dopochwowego. Przed ich aplikacją należy zapewnić odpowiednią higienę narządów rodnych oraz rąk, zazwyczaj do opakowania dołączane są rękawiczki jednorazowe. Globulki mają różne przeznaczenie, zwykle są środkami leczniczymi, ochronnymi lub antykoncepcyjnymi. Ich działanie jest skuteczne i szybkie.

Globulki

Globulki – właściwości

Globulki w zależności od swojego składu mogą być stosowane w kilku celach. Najczęściej sprzedawane są jako środki antykoncepcyjne, a także wspomagające leczenie chorób układu płciowo-moczowego u kobiet. Ze względu na konkretne działanie, globulki często dzieli się na:

  • nawilżające – stosowane przy nadmiernej suchości pochwy, znacznie zwiększają komfort współżycia;
  • regenerujące – stosowane po operacjach i zabiegach, także po porodach naturalnych. Dodatkowo wspierają strukturę nabłonka pochwy przy menopauzie czy terapiach hormonalnych;
  • bakteriobójcze i przeciwwirusowe – zwalczają różnego rodzaju stany zapalne związane z zaburzeniem środowiska pochwy.

Działanie globulek jest silne, ponieważ po rozpuszczeniu pokrywają one dokładnie wszystkie części ściany pochwy, oddziałując bezpośrednio na ich strukturę. Właściwości zależą od użytych podczas produkcji składników. Często są to: kwas hialuronowy, roślinne wyciągi, antybiotyki czy substancje łagodzące.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Globulki

Globulki antykoncepcyjne

Globulka antykoncepcyjna jest skuteczną formą zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Rozpuszcza się w momencie, w którym zostanie umieszczona wewnątrz pochwy, wypełniając narząd pianką. Pianka ma w sobie składniki plemnikobójcze, które unieczynniają plemniki natychmiast po ich kontakcie z nią. Warto jednak pamiętać, że globulki antykoncepcyjne mogą podrażniać delikatne okolice intymne, prowadząc do zaniku naturalnego nawilżenia pochwy. Zaburzona zostaje jej flora bakteryjna, co zwiększa ryzyko infekcji. Zaleca się jednoczesne stosowanie globulek nawilżających.

Globulki nawilżające

Globulki nawilżające po umieszczeniu w pochwie produkują płyn, którego celem jest łagodzenie podrażnień, zwiększanie nawilżenia pochwy, zmniejszanie suchości, świądu oraz pieczenia. Zwykle posiadają w składzie kwas hialuronowy, który jest związkiem w pełni bezpiecznym, także dla wrażliwych okolic intymnych. Mogą zawierać dodatkowo kwas mlekowy, utrzymujący pH pochwy na właściwym poziomie. Są dobrą opcją przy intensywniejszych stosunkach seksualnych, po których kobieta odczuwa pewien dyskomfort związany z otarciami.

Stosowanie globulek

Stosowanie globulek może być uciążliwe, ponieważ należy je umieścić bardzo głęboko. Właśnie dlatego do aplikacji najlepiej przyjąć pozycję leżącą na plecach i maksymalnie się rozluźnić. Gdy globulka ma zadziałać leczniczo lub regeneracyjnie, umieszcza się ją wieczorem przed pójściem spać. Bezwzględnie należy przestrzegać zasad higieny, aby wraz z globulką nie wprowadzić do kanału pochwy żadnych drobnoustrojów. Warto także pamiętać o zabezpieczeniu bielizny jednorazową wkładką higieniczną, ponieważ rozpuszczająca się globulka może w pewnych ilościach wypływać z pochwy.

Przeciwwskazania do stosowania globulek

Globulki są bezpieczne, dlatego istnieje niewiele przeciwwskazań do ich stosowania. Przede wszystkim są nimi alergie i nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się również aplikowania ich przy znacznych uszkodzeniach błony śluzowej pochwy oraz przy krwawych upławach, chyba, że lekarz ginekolog zaleci inaczej. Ostatnim przeciwwskazaniem jest miesiączka. W przypadku globulek leczniczych o przeciwwskazaniach zawsze informuje lekarz.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bręborowicz G., Rechberger T., Męczekalski B., Chuchracki M., Farmakoterapia w ginekologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Bręborowicz G., Położnictwo I ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  3. Dębski R., Endokrynologia ginekologiczna – najczęstsze problemy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *