Suszenie włosów

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Suszenie włosów to podstawowa czynność wykonywana po umyciu włosów. Ma zarówno wielu przeciwników, jak i zwolenników. Trycholodzy i dermatolodzy uważają jednak, że suszenie włosów powinno być obowiązkowe ze względu na zdrowie owłosionej skóry głowy.

Suszenie włosów

Suszenie włosów – dlaczego warto to robić?

Przykładów, dlaczego warto suszyć włosy, jest wiele, jednak najważniejszymi są:

  • ochrona łodyg włosów – mokre włosy są znacznie bardziej podatne na łamanie, rozdwajanie i przesuszenie. Wychodząc na zewnątrz nawet z lekko niedosuszonymi włosami, będą one przejmować niską temperaturę powietrza, w związku z czym wilgoć zwiększy swoją objętość i spowoduje rozsadzanie struktury włosa. To niebezpieczne zwłaszcza zimą;
  • wilgotna skóra głowy jest idealnym siedliskiem dla bakterii i grzybów, które mogą wywoływać świąd skóry głowy, zaczerwienienia, pieczenie, stan zapalny i łupież. Przy wszelkich przewlekłych chorobach skóry głowy (np. łojotokowe zapalenie skóry głowy) unikanie suszenia włosów nasila objawy.

Aby włosy wyschły naturalnie, potrzebują nieraz wielu godzin. W tym czasie namnażają się na skórze głowy patogeny, a łodygi włosów poddawane są ciągłym uszkodzeniom. Głównie z tego względu rekomenduje się każdorazowo suszenie włosów. Aby było to jednak całkowicie bezpieczne, należy stosować się do kilku uniwersalnych wskazówek.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak prawidłowo suszyć włosy?

Włosy suszymy zawsze ciepłym lub chłodnym nawiewem, nigdy gorącym, który może termicznie uszkadzać strukturę włosa. Chłodne powietrze ma dodatkową zaletę, ponieważ pozwala domknąć łuskę włosa. W efekcie włosy stają się bardziej jedwabiste i gładkie. Należy pamiętać, aby nie suszyć kosmyków „pod włos”. Suszarki nie wolno też trzymać zbyt blisko głowy. Optymalna odległość to około 20-30 cm. Włosy suszy się zawsze od nasady ku końcom, w tym samym kierunku. Chcąc dodatkowo wygładzić włosy, warto korzystać z okrągłej szczotki.

Podczas suszenia włosów niezbędna jest termoochrona. Tworzy ona na powierzchni włosów cienką barierę ochronną, zapobiegającą przegrzewaniu się włosów i przesuszaniu ich. Tego typu kosmetyki można kupić w każdej drogerii. Jednocześnie należy pamiętać, że suszenie włosów nawet ciepłym nawiewem będzie dla nich korzystniejsze niż chodzenie spać z mokrymi włosami. Na końcówki włosów powinno się nanieść odrobinkę oleju dobranego do porowatości. W tym celu na opuszkach palców rąk rozprowadza się 2-3 krople produktu i aplikuje w maksymalnie 5 cm końcówek.

Zobacz również: Pielęgnacja włosów.

Jak suszyć włosy kręcone?

Za pomocą odpowiedniej techniki suszenia włosów można idealnie podkreślić skręt loków. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają kosmetyki użyte podczas ich mycia. Powinny być dedykowane włosom kręconym lub włosom wysokoporowatym. Należy wstępnie delikatnie podsuszyć włosy, a następnie na suszarkę założyć dyfuzor. Włosy dzieli się na sekcje, pozostawiając luźno tylko tę, która będzie suszona. Pozostałe można spiąć kleszczykiem. Po przyłożeniu dyfuzora do wybranej sekcji suszarkę się włącza i trzyma nieruchomo przez maksymalnie 2 minuty z ustawieniem ciepłego strumienia powietrza. Po tym czasie można zmieniać temperaturę powietrza między chłodną a ciepłą, w systemie 30s:30s. Suszenie kończy się strumieniem zimnym. Przed rozpoczęciem suszenia włosów warto zaaplikować na nie kosmetyk podkreślający skręt. Wysuszonych włosów już się nie czesze.

Jaką suszarkę do włosów wybrać?

Najlepszej jakości suszarki do włosów mają moc rzędu przynajmniej 1800 W. Jest to moc niezbędna zwłaszcza przy długich, gęstych i kręconych włosach. Dobre urządzenie powinno mieć regulację temperatury oraz prędkości nadmuchu. Funkcja jonizacji pozwoli domknąć łuskę włosa, przez co nie będą się puszyć i elektryzować. Warto zwrócić uwagę, aby suszarka miała dwie nakładki. Jedna jest zwężana i idealnie nadaje się do suszenia włosów prostych, ponieważ skupia wydmuchiwane powietrze. Drugą jest dyfuzor, czyli okrągła nakładka wykorzystywana do suszenia włosów kręconych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Niedziałek A., Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2021.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *