
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego, które pełnią funkcje regulacyjne w różnych procesach życiowych roślin. Wśród nich wyróżnia się auksyny, gibereliny, cytokininy i flawonoidy. Do grupy tej należą również związki znajdujące zastosowanie w kosmetyce o działaniu zbliżonym do ludzkich estrogenów.
Fitoestrogeny to mocno zróżnicowana grupa, do której obecnie należy ponad 300 związków. Ważne fitoestrogeny z punktu widzenia kosmetologii to izoflawony: ganisteina, daidzeina, formononetyna, biochanina A, glicyteina, lignany: sekoizolaricirezinol, matairezinol, kumestany (pochodne kumenu), kumestrol; stilbeny, resweratrol oraz pueraryna i ekwol (metabolit daidzeiny). Fitoestrogenowe działanie wykazują również triterpenoidy, dihydroksychalkony i kumaryny. To związki o charakterze hydrofobowym i masie cząsteczkowej poniżej 1000 kDa.
Wskazówka
Pomimo dość zróżnicowanej budowy chemicznej fitoestrogeny są bardzo zbliżone do naturalnych oraz syntetycznych estrogenów.
Fitoestrogeny to związki organiczne pochodzenia roślinnego, których budowa zbliżona jest do 17-β-estradiolu. Działają podobnie do estrogenów mimo, że należą do związków niesteroidowych. Oznacza to, że nie będąc hormonami płciowymi działają w taki sam sposób, jednak nieco słabiej. Należy podkreślić, że w organizmach roślinnych działanie tych związków wygląda nieco inaczej. Ich receptory zlokalizowane są na błonie komórkowej, a nie w cytoplazmie. Fitoestrogeny z racji dużego podobieństwa do hormonów ludzkich posiadają zdolność do wiązania się z ich receptorami. Ich kierunek działania uwarunkowany jest rodzajem receptora, środowiskiem hormonalnym, a także właściwościami konkretnego fitoestrogenu. Dodatkowo ważny jest również rodzaj tkanki.
Fitoestrogeny mogą również działać na skutek mechanizmów, które nie są związane z receptorami estrogenowymi, co przekłada się na szybsze efekty oddziaływania w organizmach roślinnych.
Innym przykładem działania fitoestrogenów są ich właściwości antyoksydacyjne. To bardzo ważne działanie tego rodzaju substancji, ze względu na fakt jakie szkody mogą wyrządzić komórkom reaktywne formy tlenu RFT. Przeciwutleniacze wykazują swoiste mechanizmy działania, które polegają na:
Do pozytywnych działań wywołanych przez fitoestrogeny należy:
Negatywne działanie estrogenów to:
W kosmetologii fitoestrogeny wykazują jedynie działanie miejscowe. Nie wywołują reakcji ubocznych, dzięki czemu są bezpieczne. Bardzo często w przemyśle kosmetycznym w celu zwiększenia efektywności produktów kosmetycznych fitoestrogeny zamyka się w liposomy czyli nośniki substancji aktywnych. Dzięki temu zjawisku związki czynne biologicznie dostają się do głębszych warstw skóry.
Substancje czynne, które wykorzystywane są w produktach kosmetycznych wykazują działanie wielokierunkowe wpływając tym jednocześnie na kondycję oraz funkcjonowanie skóry. Niektóre ze związków obejmują działanie w obszarze warstwy rogowej naskórka, przyczyniając się do neutralizacji wolnych rodników, zmniejszając tym właściwości barierowe lub zwiększając poziom nawilżenia.
Inne substancje docierają do głębszych warstw skóry właściwej, gdzie również wykazują działanie przeciwrodnikowe oraz ochronne. Obecnie największe zastosowanie w produktach kosmetycznych znajduje retinol, flawonoidy, hydroksyprolina, pochodne wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a działanie fitoestrogenów oraz ich budowa predysponuje te związki jako składniki aktywne w produktach anti-aging.
Ich działanie sprowadza się do właściwości antyoksydacyjnych oraz przeciwzapalnych, zapobiegających utlenianiu i uszkodzeniu błon komórkowych, stymulujących syntezę proteoglikanów zwiększając poziom nawilżenia skóry, wzmacniając poprzez stymulację syntezy kolagenu.
Fitoestrogeny występujące w kosmetykach chronią przed uszkodzeniami błon komórkowych światłem ultrafioletowym, spowalniają działanie metaloproteinaz, istotnych enzymów, które rozkładają kolagen oraz wywołują tzw. elastozę.
Wyraźne podobieństwo fitoestrogenów do hormonów ludzkich czy zwierzęcych przyczynia się do możliwości łączenia się ich z receptorami, które znajdują się w skórze. Warto podkreślić, że w odróżnieniu od ludzkich estrogenów, związki pochodzenia roślinnego charakteryzują się szerokim spektrum działania. Dzięki temu na dużą skalę wykorzystywane są jako związki aktywne produktów kosmetycznych opóźniających procesy starzenia się skóry.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły