
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Środki antykoncepcyjne są współcześnie bardzo popularne, ponieważ wiele kobiet i par odchodzi od wczesnego zakładania rodziny, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Idąc za potrzebami tej grupy osób rynek farmaceutyczny rozwinął się tak szybko, że do wyboru mamy różnego rodzaju środki antykoncepcyjne, zarówno w postaci tabletek, jak i innych rozwiązań.
Większość kobiet decyduje się na antykoncepcję hormonalną, której celem jest blokowanie owulacji poprzez działanie antygonadotropowe gestagenów. Większość takich środków zawiera w swoim składzie również estrogeny, których celem jest lepsza kontrola krwawień z macicy oraz wywieranie pożądanego efektu estrogennego na organizm. Działanie tego typu środków antykoncepcji jest w pełni odwracalne. Wyróżniamy antykoncepcję hormonalną w postaci:
Wyróżnia się produkty niskodawkowe i średniodawkowe. Tabletki niskodawkowe wymagają ścisłego reżimu przyjmowania i w trakcie terapii często dochodzi do plamień. Tabletki mogą być jednoskładnikowe lub mieć złożony skład. Bez względu na to uznawane są za wysoce skuteczną metodę antykoncepcji, ponieważ wskaźnik Pearla (określa liczbę niepożądanych ciąż, do jakich doszło w wyniku regularnego pożycia seksualnego u stu par stosujących daną metodę antykoncepcji) waha się w granicach 0,05-0,5. Preparaty hormonalne wydawane są wyłącznie na receptę lekarza.
To jedna z popularniejszych metod antykoncepcji. Polega na domacicznym założeniu specjalnej wkładki, dobranej indywidualnie do pacjentki na podstawie geometrii macicy. Takie wkładki posiadają różne rozmiary, dzięki czemu ich noszenie nie powoduje dyskomfortu. Działanie tej metody jest proste, wkładka wywołuje zmiany w błonie śluzowej macicy, w efekcie czego zapłodniona komórka jajowa nie jest w stanie zagnieździć się w niej. Wskazuje się również na toksyczny wpływ związków, z której wykonane są wkładki, na plemniki.
Nie zawsze jednak założenie wkładki jest możliwe. Do bezwzględnych przeciwwskazań zaliczamy:
Taką wkładkę zakłada lekarz ginekolog po wykluczeniu przeciwwskazań i udzieleniu pacjentce wszelkich niezbędnych informacji. Czynność jest niemal bezbolesna.
Najpopularniejszą mechaniczną metodą antykoncepcji są prezerwatywy. Stwarzają one barierę zabezpieczającą przed przenikaniem plemników do dróg rodnych kobiety. Fizycznie niemożliwe jest więc zapłodnienie komórki jajowej. Dużą zaletą prezerwatyw jest fakt, że nie wpływają one na gospodarkę hormonalną kobiety, nie wywołują więc efektów niepożądanych typu nadmierny apetyt, ból piersi, zatrzymanie wody w organizmie, spadek libido czy problemy z masą ciała. Należy pamiętać, aby stosować prezerwatywy jednorazowo i zakładać je przed każdym stosunkiem.
Chcąc uniknąć zapłodnienia należy przede wszystkim pamiętać, że stosunek przerywany nie jest formą ochrony i nie daje pełnego bezpieczeństwa. Mimo tego, że szansa na zapłodnienie jest największa podczas owulacji, pewne ryzyko istnieje we wszystkie pozostałe dni.
Także przedłużone karmienie piersią nie gwarantuje ochrony przed ciążą. Uważa się, że regularne karmienie piersią (co 3 godziny) zatrzymuje owulację, a co za tym idzie – działa na zasadzie antykoncepcji hormonalnej. Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez WHO, tego typu metoda wiąże się z 98% bezpieczeństwa przed ciążą w pierwszych 3 miesiącach karmienia, zaś później spada jedynie do 87% lub niżej.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły