Trachyonychia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trachyonychia (inaczej: szorstkość paznokci) to schorzenie, w którym powierzchnia paznokcia staje się szorstka i pokrywają ją liczne drobne łuski. W przypadku gdy zajęte są wszystkie paznokcie rąk i stóp, mówi się o dystrofii 20 paznokci. Diagnostyką i leczeniem problemu zajmuje się lekarz dermatolog.

Trachyonychia

Trachyonychia – przyczyny

Trachyonychia zawsze jest patologicznym stanem, wymagającym szczegółowej diagnostyki. Najczęstszymi przyczynami schorzenia są:

  • łuszczyca – przewlekła choroba zapalna dotycząca około 1-3% populacji ogólnej. U około 30% pacjentów w trakcie jej trwania występują ponadto objawy łuszczycowego zapalenia stawów. Dokładne przyczyny choroby nie są znane. Uważa się, że największe znaczenie mają czynniki genetyczne oraz narażenie na stres, niewłaściwa higiena skóry, infekcje bakteryjne, zażywanie niektórych leków (są to tzw. czynniki ryzyka, predysponujące do rozwoju łuszczycy);
  • atopowe zapalenie skóry – to bardzo częsta, przewlekła, nawrotowa, niezakaźna choroba zapalna, która zazwyczaj pojawia się we wczesnym dzieciństwie i może utrzymywać się przez całe życie. Przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, a w jej przebiegu obserwuje się nadmierne złuszczanie i patologiczną suchość naskórka. Przyczyny choroby również nie są znane, ponownie wskazuje się na predyspozycje genetyczne i reakcje autoimmunologiczne.

Należy wiedzieć, że trachyonychia może mieć charakter idiopatyczny. Wówczas przyczyn nie sposób ustalić pomimo szczegółowych badań laboratoryjnych. Taką sytuację określa się jako samoistna szorstkość paznokcia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Trachyonychia – objawy

Ze względu na występujące objawy omawiany problem można podzielić na:

  • trachyonychię nieprzeźroczystą – diagnozuje się ją znacznie częściej i niestety ma ona cięższy przebieg kliniczny. Paznokcie stają się matowe, pogrubione. Wyglądają, jakby przetarto je papierem ściernym;
  • trachyonychię błyszczącą – występuje rzadziej, w związku z czym jej rozpoznanie może się opóźniać. Paznokcie zachowują swój połysk i odbijają światło, są jednak pokryte płytkimi, licznymi ubytkami. Ta postać przeważnie wiąże się z łysieniem plackowatym.

Zaobserwowanie u siebie jakichkolwiek niepokojących zmian w obrębie paznokci wymaga wizyty u dermatologa. Na takie paznokcie nie należy nakładać lakierów do paznokci, zabronione jest też korzystanie z profesjonalnego manicure. Zawsze najpierw dąży się do wyleczenia choroby i przywrócenia zdrowia płytkom paznokciowym. Jeśli nie znamy przyczyn zmian w obrębie paznokci, przeciwwskazane jest nawet nakładanie leczniczych i nawilżających odżywek na ich powierzchnię.

Diagnostyka trachyonychii

Podstawą rozpoznania trachyonychii jest szczegółowy wywiad zdrowotny, podczas którego lekarz pyta głównie o choroby własne i te występujące w rodzinie, sposób pielęgnacji skóry i paznokci, codzienną dietę, narażenie na środki chemiczne (np. w preparatach do sprzątania) oraz przyjmowane leki / suplementy diety. Następnie dokładnie ogląda paznokcie, a jeśli to konieczne, może pobrać zeskrobiny do badań histopatologicznych. W wielu przypadkach zleca się uzupełniająco badania krwi, których celem jest odnalezienie przyczyn trachyonychii. Dzięki temu możliwe stanie się wdrożenie leczenia przyczynowego.

Trachyonychia – leczenie

Trachyonychię leczy się przyczynowo, zatem niezbędne jest rozpoznanie choroby podstawowej. Niestety przy atopowym zapaleniu skóry oraz łuszczycy niemożliwe jest całkowite wyleczenie, dlatego dąży się do uzyskania jak najdłuższej remisji i ustabilizowania ich. Leczenie objawowe atopowego zapalenia skóry obejmuje stosowanie leków kortykosteroidów w postaci maści w okresie zaostrzeń, leków immunosupresyjnych ogólnych i miejscowych, a także fototerapii. Z kolei przy łuszczycy należy odpowiednio natłuszczać i nawilżać skórę za pomocą emolientów, doraźnie zaś stosuje się glikokortykoidy. Leczenie objawowe trachyonychii może trwać nawet wiele miesięcy. W tym czasie stosuje się miejscowe maści i leki ogólne zapisane przez dermatologa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Siekierko A., Sadowska M., Niedźwiedź M., Kijowska K., Żak M., Skibińska M., Lesiak A., Narbutt J., Trachyonychia successfully treated with low-dose acitretin in a paediatric patient, Adv Dermatol Allergol 2022; XXXIX (5): 990-991.
  2. Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Różewicka-Czabańska M., Zmiany infekcyjne paznokci, Przegl Dermatol 2011, 98, 120-127.
  3. Surma A., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1/2016.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *