Przodozgięcie macicy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Przodozgięcie macicy odnosi się do charakterystycznego ułożenia macicy, w którym trzon tego narządu kieruje się w stronę pęcherza moczowego. Stanowi przeciwieństwo tyłozgięcia macicy, czyli kierowania się jej trzonu w stronę odbytu. Przede wszystkim nie należy mylić przodozgięcia z przodopochyleniem, ponieważ w tym drugim przypadku cała macica kieruje się w stronę pępka, a nie jedynie jej trzon.

Przodozgięcie macicy

 

Przodozgięcie macicy – skąd się bierze?

Na samym początku warto przybliżyć anatomię macicy. Narząd ten lokalizuje się między odbytnicą a pęcherzem moczowym i w warunkach fizjologicznych zgina się lekko w jedną ze stron. Zazwyczaj jest to zgięcie ku przodowi, a więc tzw. przodozgięcie macicy, o którym mowa w niniejszym artykule. Nie jest to więc stan patologiczny i nie powinien być przyczyną niepokoju. W związku z tym nie wyróżnia się żadnych przyczyn przodozgięcia. Kształtuje się ono podczas rozwoju organizmu kobiety.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przodozgięcie macicy – objawy

Jako że przodozgięcie macicy nie jest patologią lecz stanem fizjologicznym, nie wiąże się z żadnymi objawami. Kobieta nie odczuwa bólu czy dyskomfortu, nie ma przeszkód z zajściem w ciąże, a życie seksualne może być bogate. Takie ustawienie macicy nie wpływa szczególnie na intensywność dolegliwości podczas miesiączkowania (w przeciwieństwie do tyłozgięcia macicy). O posiadaniu macicy w przodozgięciu kobieta dowiaduje się najczęściej zupełnie przypadkowo podczas badania ginekologicznego, informacja ta jednak nie ma znaczenia klinicznego.

Przodozgięcie macicy a ciąża

Zazwyczaj obawy pacjentek odnośnie zajścia ciąży przy przodozgięciu macicy mają podłoże niedostatecznej wiedzy. Warto wiedzieć, że takie ustawienie macicy w żaden sposób nie utrudnia zajścia w ciążę.

Przodozgięcie macicy a poród

Niektóre pacjentki obawiają się, że przodozgięcie macicy może utrudniać poród naturalny lub wpływać na jego przebieg. Nic bardziej mylnego. Podczas porodu szyjka macicy powinna kierować się ku przodowi względem osi pochwy i to właśnie ten czynnik brany jest pod uwagę przez lekarza i położną. Samo ustawienie macicy (przodozgięcie / tyłozgięcie) nie ma wpływu na przebieg porodu.

Nadmierne przodozgięcie macicy

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku nadmiernego przodozgięcia macicy. To wada, w której trzon narządu zbyt mocno zagina się w kierunku pęcherza moczowego. Stan ten może być zarówno wrodzony, jak i może stanowić konsekwencję przebytych stanów zapalnych macicy. Objawami nadmiernego przodozgięcia macicy są:

  • bardzo bolesne miesiączki;
  • dyskomfort podczas menstruacji oraz niekiedy także podczas owulacji;
  • ból podczas stosunków seksualnych w niektórych pozycjach.

Diagnostyką nadmiernego przodozgięcia macicy zajmuje się lekarz ginekolog. Zazwyczaj jednak nie wdraża się leczenia, lecz zaleca świadomy i zdrowy styl życia, modyfikując go do aktualnych potrzeb kobiety.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. Pietryga M., Ultrasonografia w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo Exemplum, 2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *