Olejek miętowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Olejek miętowy znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie, aromaterapii, a nawet kosmetologii. Bywa też produktem stosowanym w gospodarstwach domowych do sprzątania czy odstraszania owadów. Z całą pewnością mięta pieprzowa, z której liści pozyskuje się omawiany olejek, należy do grona najpopularniejszych i najcenniejszych roślin zielnych.

Olejek miętowy

Olejek miętowy – skład

Olejek z mięty pieprzowej otrzymuje się poprzez destylację z parą wodną świeżego, rzadziej suszonego ziela z różnych odmian hodowlanych mięty pieprzowej. Świeżo oddestylowany olejek jest cieczą o łatwo rozpoznawalnym, przyjemnym zapachu i chłodzącym smaku. Zawiera nawet do 86% lewoskrętnego mentolu i jego izomerów, estrów mentolu (głównie octan i izowalerianian), a ponadto także: ketony (menton, izomenton, pulegon i piperyton), monoterpeny, mentofuran i tlenki terpenowe (cyneol i jasmon).

Ciekawostką jest, że lewoskrętny izomer mentolu odpowiada za charakterystyczny zapach i smak oraz efekt chłodzenia, a tym samym za większość właściwości terapeutycznych produktu. Z przeprowadzonych doświadczeń wynika, że inne izomery mentolu nie wykazują takich właściwości.

Olejek miętowy – właściwości zdrowotne

Olejek z mięty pieprzowej wykorzystywany jest najczęściej w terapii schorzeń układu pokarmowego. Pobudza czynności wydzielnicze żołądka i wątroby, ułatwia trawienie, działa rozkurczowo, antyseptycznie i przeciwbólowo. Udowodniono jego korzystne działanie w naturalnym lecznictwie stanów nadwrażliwości jelita grubego. Wykazuje działanie antyseptyczne, dlatego można dodawać go do inhalacji w zapaleniu zatok, przeziębieniach, grypie, w nieżytach górnych dróg oddechowych. Z tego samego względu nadaje się do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych błony śluzowej i w chorobach przyzębia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ze względu na wysoką zawartość mentolu olejek miętowy jest częstym składnikiem kremów, maści i balsamów stosowanych przy nerwobólach i problemach reumatycznych. Znacznie łagodzi bóle stawów i bóle mięśni, także u sportowców w okresie intensywnego przygotowywania się do zawodów. Olejek ten jest składnikiem past do zębów, ponieważ znacznie poprawia oddech i odkaża jamę ustną. Wywiera uczucie chłodzenia, dlatego sprawdza się do przyrządzania okładów po stłuczeniach czy urazach.

Znajduje szerokie zastosowanie także w dermatologii. Łagodzi stany zapalne skóry, przeciwdziała świądowi skóry i pieczeniu skóry. Udowodniono, że wyróżnia się silnym działaniem przeciwdrobnoustrojowym, zwłaszcza w odniesieniu do bakterii tlenowych: Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Enterococcus faecalis, Acinetobacter baumannii, Serratia marcescens, Pseudomonas aeruginosa. Wiele źródeł naukowych podkreśla aktywność olejku miętowego wobec grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Candida oraz dermatofitów i grzybów pleśniowych. Mechanizm jego działania opiera się na uszkadzaniu ściany komórkowej i błony cytoplazmatycznej drobnoustrojów, co doprowadza do wycieku cytoplazmy i do śmierci komórki.

Olejek miętowy – zastosowanie w kosmetologii

Olejek miętowy stosowany jest do przyrządzania domowych kosmetyków i środków czystości. Sprawdza się w samodzielnie wykonanych pastach odświeżających do zębów, jak również mgiełkach do ciała, które chłodzą skórę latem i dodają energii. W stosunku do skóry działa odświeżająco i oczyszczająco, dlatego może być składnikiem peelingów, wcierek do skóry głowy czy kremów nawilżających. Sprawdza się zwłaszcza do pielęgnacji:

Warto wykonywać z jego dodatkiem płukanki do włosów przetłuszczających się i osłabionych.

Olejek miętowy – przeciwwskazania

Olejek miętowy u seniorów oraz małych dzieci może wywoływać niepożądane objawy, takie jak:

Nie powinno się go stosować w I trymestrze ciąży oraz przez kobiety karmiące piersią. Przy aplikacji bezpośrednio na skórę należy wystrzegać się stosowania go na rany, oparzenia, odleżyny, uszkodzenia skóry.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mystkowska I., Zarzecka K., Baranowska A., Gugala M. Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) – roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Herbalism, 1/2016.
  2. Kałwa K., Wilczyński K., Olesińska K. Wpływ warunków przechowywania suszonej mięty pieprzowej na antyoksydacyjne właściwości otrzymanych naparów oraz zawartość i skład olejku eterycznego. Acta Sci. Pol. Technica Agraria, 16/2017.
  3. Kędzia A., Działanie olejku z mięty pieprzowej (Oleum menthae piperitae) na bakterie beztlenowe, Postępy Fitoterapii, 4/2007.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *