Olejek eukaliptusowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Olejek eukaliptusowy charakteryzuje się intensywnym, ziołowo-kwiatowym zapachem z nutą róży i mięty, a także potwierdzonym działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Z tego względu wykorzystywany jest do aromaterapii oraz lecznictwa naturalnego, np. celem przygotowywania inhalacji łagodzących kaszel i ból gardła.

Olejek eukaliptusowy

Co to jest eukaliptus?

Eukaliptus to wiecznie zielone drzewo z rodziny mirtowatych, do którego należy ponad 700 gatunków. W warunkach naturalnych jego stanowiska znajdują się na terenach Australii, Nowej Gwinei, Indonezji i Filipin. W Australii eukaliptusy tworzą wiecznie zielone lasy lub zarośla, zajmując tam blisko 8 mln ha. Ich liście stanowią pożywienie dla koali, a współcześnie coraz chętniej są wykorzystywane do produkcji olejków eukaliptusowych.
Drewno eukaliptusa jest mocne i twarde, dlatego znajduje zastosowanie również w przemyśle drzewnym, np. do produkcji mebli. W niektórych regionach wykorzystuje się go ponadto do produkcji ludowych instrumentów dętych. Niektóre gatunki eukaliptusów są uprawiane jako rośliny ozdobne, a nawet miododajne.

Olejek eukaliptusowy – skład

W składzie olejku eukaliptusowego znaleźć można aż 70% eukaliptolu – organicznego związku chemicznego z grupy terpenów. To właśnie on odpowiada za większość właściwości terapeutycznych produktu oraz za jego zapach. Pozostałymi składnikami są m.in. pinene, limonene, linalul, terpineol, p-cymen, kamfen. Znaleźć w nim można też składniki mineralne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Olejek eukaliptusowy – właściwości zdrowotne

Olejek eukaliptusowy wykorzystywany jest do masażu relaksacyjnego ciała, ponieważ wykazuje silne właściwości odprężające. Jego zapach niweluje skutki stresu, relaksuje, pozwala zapomnieć o problemach dnia codziennego. Przygotowując mieszankę olejów do masażu, warto połączyć go z olejkiem tymiankowym, olejkiem rozmarynowym, olejkiem sosnowym czy olejkiem świerkowym. Z kolei w mieszance olejów do aromaterapii bardzo dobrze komponuje się z olejkami cytrusowymi (olejkiem cytrynowym, olejkiem grejpfrutowym, olejkiem pomarańczowym, olejkiem mandarynkowym), olejkiem cedrowym i olejkiem lawendowym.

W aromaterapii zapach olejku eukaliptusowego pozwala przywrócić koncentrację, poprawia pamięć oraz relaksuje. Wykazano, że może pobudzać do działania i dodawać energii, poprawiać jakość snu, a nawet przeciwdziała stanom depresyjnym. Można dodawać go do kominków i dyfuzorów zapachowych, wzbogacać nim wosk sojowy podczas przygotowywania świec zapachowych, a nawet umieszczać kilka kropel na odzieży czy pościeli.
W medycynie niekonwencjonalnej olejek eukaliptusowy wykorzystywany jest do inhalacji ze względu na swoje silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i odkażające. Łagodzi objawy kaszlu, kataru i infekcji górnych dróg oddechowych. Kompresy z jego dodatkiem zmniejszają bóle reumatyczne i związane z chorobą zwyrodnieniową stawów. Mogą też łagodzić stany zapalne skóry.

Olejek eukaliptusowy w kosmetologii

Olejek eukaliptusowy coraz chętniej wykorzystywany jest w kosmetologii do pielęgnacji ciała i włosów. Jest bezpieczny dla skóry i bardzo rzadko wywołuje podrażnienia. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się wykonanie próby uczuleniowej na zgięciu łokcia. Olejek ten można dodawać do domowych kosmetyków, np. kremów, maseczek, odżywek i szamponów. Ze względu na działanie przeciwzapalne i antyseptyczne może zmniejszać intensywność trądziku, wyprysków i egzemy. Reguluje pH skóry i czynność gruczołów łojowych, dzięki czemu zmniejsza nadmierną produkcję sebum. Nadaje się bardzo dobrze do pielęgnacji cery tłustej i cery problematycznej. Chcąc zadziałać na większą partię ciała, można dodać kilka kropel do kąpieli lub do mieszanki wykorzystywanej w domowej saunie.

Olejek eukaliptusowy – przeciwwskazania

Korzystanie z olejku eukaliptusowego jest przeciwwskazane w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia oraz kobiet w ciąży, głównie ze względu na brak badań dotyczących wpływu eukaliptusa na te grupy konsumentów. Z produktu należy zrezygnować również przy wysokim, nieustabilizowanym nadciśnieniu tętniczym oraz przy przewlekłych biegunkach (może je nasilać).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nurzyńska-Wierdak R., Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych, Annales UMCS, 1/2015.
  2. Adaszyńska M., Swarcewicz M., Olejki eteryczne jako substancje aktywne lub konserwanty w kosmetykach, Wiadomości Chemiczne, 66/2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *