Migrena w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Migrena w ciąży to powszechny problem, który skutecznie pogarsza komfort życia codziennego i odbiera radość z przeżywania tego wyjątkowego dla kobiety stanu. Ból głowy jest silny, długotrwały i nawracający. Leczenie powinno być indywidualnie dobrane do potrzeb pacjentki, biorąc pod uwagę obecność ciąży – z tego względu odpada wiele metod stosowanych u kobiet nieciężarnych.

Migrena w ciąży

Migrena w ciąży – przyczyny

Według danych statystycznych Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, z powodu migreny cierpi nawet do 20% kobiet ciężarnych. Przyczyny tego zjawiska nie zostały do końca poznane. Najczęściej silne dolegliwości bólowe pojawiają się w I trymestrze ciąży, gdy następują najintensywniejsze zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Uważa się, że głównym hormonem odpowiedzialnym za migrenę jest estrogen, który uwrażliwia komórki nerwu trójdzielnego na bodźce. To właśnie ten nerw przewodzi bodźce z okolicy głowy i czaszki, mogąc przyczyniać się do epizodów bólu głowy.

Choć nie poznano dokładnych przyczyn pojawiania się migreny w ciąży, wiadomo które czynniki ją nasilają bądź wywołują atak. Są to przede wszystkim:

 • hałas;
 • mocne i intensywne zapachy;
 • silne światło, zarówno słoneczne, jak i sztuczne;
 • zmiany pogody;
 • niewyspanie się;
 • pomijanie posiłków i pozostawanie na czczo;
 • silne emocje, także stres, niepokój czy kłótnie;
 • niektóre pokarmy.

Często na wystąpienie napadu migreny nie mamy wpływu, w niektórych przypadkach nie jest on bowiem zależy od żadnych czynników zewnętrznych. Wówczas wskazuje się na uwarunkowania genetyczne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Objawy migreny w ciąży

Migrena w ciąży objawia się przede wszystkim bardzo silnym bólem głowy, wręcz uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie. Ma charakter pulsacyjny, przy czym zwykle występuje tylko po jednej stronie głowy. Może trwać od 4 do 72 godzin. Towarzyszą mu objawy takie jak:

 • nudności i wymioty;
 • zmęczenie;
 • osłabienie organizmu;
 • senność;
 • zawroty głowy;
 • utrata apetytu;
 • szumy uszne;
 • nadpotliwość ciała;
 • nadwrażliwość na dźwięki i światło;
 • drażliwość.

W II trymestrze ciąży bóle migrenowe pojawiają się znacznie rzadziej, natomiast w III trymestrze niemal się ich nie obserwuje. Dzieje się tak, ponieważ im bliżej rozwiązania, tym wyższy poziom endorfin w organizmie kobiety. Hormony te wykazują między innymi działanie przeciwbólowe i poprawiające samopoczucie.

Zobacz również: Zawroty głowy w ciąży.

Leczenie migreny w ciąży

Leczenie migreny w przypadku kobiet ciężarnych jest nieco inne. Unika się bowiem stosowania farmakoterapii, która może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży i rozwój płodu. Jedynie w skrajnych przypadkach ostrych napadów migreny stosuje się głównie: leki przeciwbólowe, ergotaminę, tryptany, środki przeciwwymiotne i środki uspokajające. Zawsze zaleca się jednak wypróbowanie niekonwencjonalnych, naturalnych metod terapeutycznych. Zaliczamy do nich zwłaszcza jogę, aromaterapię i akupunkturę.

Należy unikać aktywności i czynności, które mogą wywoływać napad migreny, jednocześnie dbając o profilaktykę hipoglikemii i odwodnienia. Kobieta ciężarna powinna jeść niewielkie, ale częste posiłki i przyjmować odpowiednią ilość płynów, przynajmniej 1,5 l dziennie. Zalecenia te są szczególnie ważne w przypadku kobiet, które z powodu migreny straciły apetyt i unikają ważnych posiłków. Zaleca się również zadbanie o odpowiedni wypoczynek, zwłaszcza połączony z oddechem. Warto odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego, który technikami manualnymi zmniejszy napięcie tkanek, wykona akupunkturę lub akupresurę oraz nauczy prawidłowego oddechu, który z pewnością przyczyni się do zmniejszenia intensywności bólu głowy.

Migrena w ciąży – domowe sposoby

W domu również można sięgnąć po skuteczne metody zmniejszające ból głowy. Mowa głównie o automasażu skroni, aromaterapii (sprawdzają się olejki: rumiankowy, z mięty pieprzowej czy lawendy) oraz wypoczynku. Warto bardzo cicho puścić uspokajającą, klasyczną muzykę lub dźwięki natury, a następnie skupić się na oddychaniu torem boczno-żebrowym. W skrajnych sytuacjach można sięgnąć po środki przeciwbólowe, jednak jedynie wtedy, gdy wszelkie pozostałe metody zawodzą. Dopuszcza się przyjęcie paracetamolu, który jest bezpieczny we wszystkich trymestrach ciąży, a także aspiryny (z wykluczeniem III trymestru ciąży).Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Revell K., Morrish P., Bóle głowy u kobiet w ciąży, The Obstetrician & Gynaecologist, 16/2014.
 2. Woźniak P., Ziółkowski P., Pięta-Dolińska A., Oszukowski P., Akupunktura w leczeniu napadów migreny u kobiet ciężarnych, Gin Pol Med Project, 4/2009.
 3. Łabuz-Roszak B., Bóle głowy w ciąży, Medycyna po Dyplomie, 1/2013.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *