
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Zawroty głowy w ciąży są częstym zjawiskiem i w większości przypadków nie powinny stanowić powodu do niepokoju. W niektórych sytuacjach wskazują jednak na patologiczne stany wymagające interwencji medycznej – w razie niepokoju każdy epizod zawrotów głowy warto skonsultować ze swoim lekarzem ginekologiem. Najczęściej zawroty głowy obserwujemy w I trymestrze, gdy w organizmie kobiety miejsce mają najintensywniejsze zmiany. Problem dotyczy aż do 75% ciężarnych.
Zwykle ciążowe zawroty głowy wynikają przyspieszenia krążenia krwi. Miejsce ma spadek ciśnienia, na co wpływa produkcja progesteronu. Hormon ten między innymi powoduje rozluźnienie ścian naczyń krwionośnych. W skrajnych sytuacjach spadek ciśnienia następuje tak szybko, że może nawet dojść do omdlenia. W I trymestrze zawroty głowy mogą wynikać również z niedożywienia i nieodpowiedniej diety. Na tym etapie ciąży mają bowiem miejsce mdłości czy złe samopoczucie, dlatego kobiety często pomijają posiłki. Od pierwszych dni ciąży warto postawić na zbilansowaną dietę.
W II i III trymestrze dochodzi do ucisku naczyń krwionośnych przez coraz szybciej rosnącą macicę, co również skutkuje zawrotami głowy. Obserwujemy je zwłaszcza podczas szybkiego, gwałtownego wstania z pozycji leżącej lub siedzącej do pozycji stojącej. Dodatkowo znacznie wzrasta ilość krwi w organizmie. W okolicach 8. i 9. miesiąca objętość jest większa nawet o 45%. Patologicznymi przyczynami zawrotów głowy u kobiet ciężarnych mogą być np.:
Zawroty głowy związane ze stylem życia są jednak znacznie częstsze. Bywają skutkiem picia niewystarczającej ilości wody, nieodpowiedniej i mało urozmaiconej diety czy brakiem odpoczynku. Także zbyt długie przyjmowanie pozycji stojącej nie jest dla ciężarnych kobiet bezpieczne. Jeśli zawroty głowy ustępują po położeniu się, nie powinny być powodem do niepokoju.
Na początku warto zaznaczyć, że zawroty głowy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia płodu. Jedynie niekontrolowane, gdy kończą się upadkiem, mogą go uszkodzić. Aby uniknąć zawrotów głowy w ciąży lub aby się ich pozbyć (gdy już wystąpią), warto spróbować następujących domowych i całkowicie bezpiecznych sposobów:
Jeśli podejrzewamy, że zawroty głowy wynikają ze spadku glukozy, po posiłku warto zjeść coś słodkiego na deser. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to zdrowych kobiet bez cukrzycy ciężarnych. Zdarza się, że zawrotom głowy towarzyszą inne objawy, najczęściej ból głowy. Wówczas dobrze sprawdzi się automasaż skroni. Można również poprosić partnera o masaż karku, co także łagodzi wszystkie dolegliwości i pozwala się odprężyć.
Do lekarza należy udać się zawsze wtedy, gdy pojawiają się jakiekolwiek niepokojące nas sytuacje i objawy. Znacznie lepiej jest rozwiać swoje wątpliwości już na samym początku. Konsultacja będzie wskazana we wszystkich następujących sytuacjach:
Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem jest tzw. stan przedrzucawkowy, czyli za słabe dotlenienie łożyska, a więc i samego dziecka. Prowadzi do niego zbyt wysokie ciśnienie krwi. Stan przedrzucawkowy zawsze wymaga leczenia i nigdy nie można go bagatelizować, co może skończyć się tragicznie.
Zobacz również: Rzucawka – przyczyny, objawy, leczenie.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły