Zawroty głowy w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zawroty głowy w ciąży są częstym zjawiskiem i w większości przypadków nie powinny stanowić powodu do niepokoju. W niektórych sytuacjach wskazują jednak na patologiczne stany wymagające interwencji medycznej – w razie niepokoju każdy epizod zawrotów głowy warto skonsultować ze swoim lekarzem ginekologiem. Najczęściej zawroty głowy obserwujemy w I trymestrze, gdy w organizmie kobiety miejsce mają najintensywniejsze zmiany. Problem dotyczy aż do 75% ciężarnych.

Zawroty głowy w ciąży

Zawroty głowy w ciąży – przyczyny

Zwykle ciążowe zawroty głowy wynikają przyspieszenia krążenia krwi. Miejsce ma spadek ciśnienia, na co wpływa produkcja progesteronu. Hormon ten między innymi powoduje rozluźnienie ścian naczyń krwionośnych. W skrajnych sytuacjach spadek ciśnienia następuje tak szybko, że może nawet dojść do omdlenia. W I trymestrze zawroty głowy mogą wynikać również z niedożywienia i nieodpowiedniej diety. Na tym etapie ciąży mają bowiem miejsce mdłości czy złe samopoczucie, dlatego kobiety często pomijają posiłki. Od pierwszych dni ciąży warto postawić na zbilansowaną dietę.

W II i III trymestrze dochodzi do ucisku naczyń krwionośnych przez coraz szybciej rosnącą macicę, co również skutkuje zawrotami głowy. Obserwujemy je zwłaszcza podczas szybkiego, gwałtownego wstania z pozycji leżącej lub siedzącej do pozycji stojącej. Dodatkowo znacznie wzrasta ilość krwi w organizmie. W okolicach 8. i 9. miesiąca objętość jest większa nawet o 45%. Patologicznymi przyczynami zawrotów głowy u kobiet ciężarnych mogą być np.:

Zawroty głowy związane ze stylem życia są jednak znacznie częstsze. Bywają skutkiem picia niewystarczającej ilości wody, nieodpowiedniej i mało urozmaiconej diety czy brakiem odpoczynku. Także zbyt długie przyjmowanie pozycji stojącej nie jest dla ciężarnych kobiet bezpieczne. Jeśli zawroty głowy ustępują po położeniu się, nie powinny być powodem do niepokoju.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Domowe sposoby na zawroty głowy w ciąży

Na początku warto zaznaczyć, że zawroty głowy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia płodu. Jedynie niekontrolowane, gdy kończą się upadkiem, mogą go uszkodzić. Aby uniknąć zawrotów głowy w ciąży lub aby się ich pozbyć (gdy już wystąpią), warto spróbować następujących domowych i całkowicie bezpiecznych sposobów:

  • przyjęcie pozycji siedzącej lub półleżącej;
  • spokojne, głębokie oddychanie;
  • picie dużych ilości wody, dzięki czemu nie dojdzie do odwodnienia i nagłych spadków ciśnienia;
  • unikanie gwałtownych ruchów czy szybkiego wstawania z łóżka;
  • regularna aktywność fizyczna dopasowana do aktualnego stanu, co zapewni stałe dotlenienie i odżywienie organizmu.

Jeśli podejrzewamy, że zawroty głowy wynikają ze spadku glukozy, po posiłku warto zjeść coś słodkiego na deser. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to zdrowych kobiet bez cukrzycy ciężarnych. Zdarza się, że zawrotom głowy towarzyszą inne objawy, najczęściej ból głowy. Wówczas dobrze sprawdzi się automasaż skroni. Można również poprosić partnera o masaż karku, co także łagodzi wszystkie dolegliwości i pozwala się odprężyć.

Kiedy udać się do lekarza?

Do lekarza należy udać się zawsze wtedy, gdy pojawiają się jakiekolwiek niepokojące nas sytuacje i objawy. Znacznie lepiej jest rozwiać swoje wątpliwości już na samym początku. Konsultacja będzie wskazana we wszystkich następujących sytuacjach:

Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem jest tzw. stan przedrzucawkowy, czyli za słabe dotlenienie łożyska, a więc i samego dziecka. Prowadzi do niego zbyt wysokie ciśnienie krwi. Stan przedrzucawkowy zawsze wymaga leczenia i nigdy nie można go bagatelizować, co może skończyć się tragicznie.

Zobacz również: Rzucawka – przyczyny, objawy, leczenie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. Jamrozińska M., Wybrane schorzenia występujące u kobiet w ciąży i ich farmakoterapia, Wrocław 2021.
  3. Jędrzejczak J., Bomba-Opoń D., Jakiel G., Kwaśniewska A., Mirowska-Guzel D., Postępowanie z kobietą z padaczką w okresie rozrodczym Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Epileptologii i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3/2017.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *