Zielone wody płodowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zielone wody płodowe to objaw, który zawsze wzbudza w przyszłej mamie zaniepokojenie. Należy jednak wiedzieć, że przyczyn takiego zjawiska może być kilka i są one zarówno fizjologiczne, jak i patologiczne. Wody płodowe są natomiast płynem owodniowym, czyli wydzieliną znajdującą się w błonach płodowych otaczających rozwijające się dziecko.

Zielone wody płodowe

Zielone wody płodowe – przyczyny

Fizjologiczną przyczyną zielonych wód płodowych może być oddanie przez dziecko smółki (pierwszego stolca) do wód płodowych. Taki stolec zawiera głównie wody płodowe, maź płodową, złuszczony nabłonek śluzówki układu pokarmowego oraz enzymy trawienne, dlatego różni się swoim wyglądem od stolca niemowlęcia czy osoby dorosłej. Może zabarwić wody płodowe na zielonkawo. W prawidłowych warunkach smółka oddawana jest w pierwszych dniach życia dziecka, po porodzie. Jednakże sporadycznie dziecko oddaje ją jeszcze w łonie matki, co może być przyczyną np.:

Obecność smółki w płynie owodniowym stwierdza się u do 15% kobiet. Dość niepokojącą sytuacją jest zespół aspiracji smółką, diagnozowany u 5% takich dzieci. Inną możliwą przyczyną zielonych wód płodowych jest:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • infekcja kobiety ciężarnej w III trymestrze ciąży (zwłaszcza choroby bakteryjne i choroby grzybicze);
  • ciąża po terminie, czyli taka, w której poród nastąpił po 42. tygodniu ciąży;
  • choroby nerek ciężarnej.

Znacznie poważniejszym zjawiskiem jest pojawienie się brązowych wód płodowych, które mogą wskazywać na śmierć wewnątrzmaciczną płodu, a także żółte wody płodowe, których przyczyną może być niebezpieczny konflikt serologiczny.

Zielone wody płodowe – jak wyglądają?

Kolor wód płodowych można ocenić na podstawie amniopunkcji. To najczęściej wykonywane inwazyjne badanie diagnostyczne medycyny prenatalnej. Polega na pobraniu próbki płynu owodniowego w celu zdiagnozowania metabolicznych i genetycznych chorób płodu przy użyciu specjalnej igły. Prawidłowe wody płodowe powinny być przejrzyste lub lekko mętne, w kolorze mlecznym. Zielone wody płodowe nie przybierają odcienia intensywnej zieleni, lecz z pewnością widać z nich domieszki jaśniejszych tonów tego koloru.

Zielone wody płodowe a rozwój dziecka

Obecność zielonych wód płodowych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka, które nie powinno przebywać w otoczeniu smółki. Może ona przedostać się do tchawicy i oskrzeli, wywołując m.in.:

  • zaburzenia drożności oskrzelików;
  • chroniczne zapalenie płuc;
  • odmę opłucnową;
  • przetrwałe nadciśnienie płucne.

Dziecko, które przez dłuższy czas przebywało w wodach płodowych zabarwionych smółką i przyszło na świat po odejściu zielonych wód płodowych, często ma żółte zabarwienie skóry i paznokci, a także zmaga się z suchą, łuszczącą się skórą. Mogą pojawiać się duszności i sinica. Przedostanie się smółki (zielonych wód płodowych) do układu oddechowego dziecka, nazywa się profesjonalnie zespołem aspiracji smółki.

Zespół aspiracji smółki – leczenie

Dziecko urodzone po odejściu zielonych wód płodowych potrzebuje tlenoterapii lub wentylacji mechanicznej. Kluczowym elementem leczenia jest utrzymywanie właściwej temperatury ciała noworodka, korekcja zaburzeń metabolicznych, utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego i perfuzji narządowej. W opiece nad nowo narodzonym dzieckiem z zespołem aspiracji smółki należy przestrzegać tzw. zasady minimal handling, czyli ograniczenia do minimum zabiegów i innych działań pielęgnacyjnych i diagnostycznych. Wszelkie zaniepokojenie dziecka nasila niedotlenienie.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Partyka A., Wartość metod oceny dobrostanu płodu w czasie ciąży po wyznaczonym terminie porodu, Gdańsk 2014.
  2. Rekomendacje zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące opieki okołoporodowej i prowadzenia porodu, Ginekologia Polska, 80/2009.
  3. Sadłecki P., Walentowicz-Sadłecka M., Pasińska M., Adamczak R., Grabiec M., Analiza wskazań do amniopunkcji genetycznej w zależności od wieku pacjentek na podstawie materiału Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej CM UMK w Bydgoszczy, Ginekologia Polska, 6/2014.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *