Ciśnienie w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ciśnienie w ciąży to parametr, który ze względów bezpieczeństwa powinno się stale monitorować. Szczególnie, jeśli kobieta jeszcze przed zajściem w ciążę zmagała się z chorobami przewlekłymi. Zarówno zbyt niskie ciśnienie, jak i nadciśnienie, mogą być skrajnie niebezpieczne dla płodu. Przy epizodach nieodpowiedniego ciśnienia warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.

Ciśnienie w ciąży

Ciśnienie w ciąży

W ciąży fizjologicznej (przebiegającej prawidłowo) obserwuje się zazwyczaj obniżenie ciśnienia tętniczego, co utrzymuje się do 22–24 tygodnia ciąży. Spadek dotyczy przede wszystkim ciśnienia rozkurczowego o około 10 mmHg w I trymestrze ciąży oraz średnio o 15 mmHg w II trymestrze ciąży. Po tym okresie ciśnienie tętnicze krwi stopniowo powraca do wartości obserwowanych przed ciążą, a więc do wartości prawidłowych dla dorosłej, zdrowej osoby. Skąd bierze się ten niewielki spadek ciśnienia tętniczego w pierwszym okresie ciąży? Jest to konsekwencja:

  • rozszerzenia łożyska naczyniowego wskutek wzrostu produkcji substancji naczyniorozszerzających;
  • spadku wrażliwości ściany naczyniowej na działanie substancji naczyniokurczących.

W przypadku kobiet ciężarnych ciśnienie tętnicze absolutnie nie powinno przekraczać dopuszczalnej dla tego stanu wartości – 140/90 mmHg.

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Wyróżniamy nadciśnienie tętnicze przewlekłe (występujące przed ciążą lub rozpoznane przed 20. tygodniem ciąży i utrzymujące się zazwyczaj 6 tygodni i dłużej po porodzie) oraz stany nadciśnieniowe związane z ciążą. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadciśnienie tętnicze i jego powikłania stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów ciężarnych kobiet w krajach rozwiniętych, sięgając poziomu nawet 16%. Konsekwencje nadciśnienia tętniczego w ciąży:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • niska masa urodzeniowa dziecka;
  • ryzyko odklejenia się łożyska;
  • wewnątrzmaciczne obumarcie płodu;
  • stan przedrzucawkowy.

Zobacz również: Rzucawka – przyczyny, objawy, leczenie.

Podsumowując, w przebiegu przewlekłego, długo utrzymującego się nadciśnienia tętniczego w ciąży częściej dochodzi do stanów zagrożenia płodu i tym samym zachodzi konieczność przedwczesnego zakończenia ciąży. Wskutek zmniejszonej wydolności krążenia matczyno-płodowego próby porodu naturalnego częściej kończą się zaburzeniami tętna płodu. Konieczne staje się wykonanie cięcia cesarskiego.

Objawy

Nadciśnienie tętnicze w ciąży wpływa również na zdrowie i samopoczucie kobiety. Typowe są objawy takie jak:

Jeśli powyższe objawy są nasilone lub dodatkowo towarzyszą im: światłowstręt, wymioty lub obrzęki, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Istnieje bowiem ryzyko stanu przedrzucawkowego, co jest zagrożeniem życia zarówno kobiety, jak i nienarodzonego dziecka.

Leczenie

Leczenie łagodnego i umiarkowanego nadciśnienia tętniczego u kobiet ciężarnych opiera się na modyfikacji stylu życia. Należy ograniczyć znaczny wysiłek fizyczny, odpoczywać, zmodyfikować dietę. W przeciwieństwie do zalecanego w tradycyjnym nadciśnieniu tętniczym ograniczenia soli w diecie, u kobiet ciężarnych nie należy istotnie ograniczać jej podaży, gdyż niedobór może nasilać hipowolemię i wtórnie pogarszać ukrwienie macicy. Rekomenduje się więc dietę lekkostrawną, bogatą w witaminy, minerały, białko i pozostałe ważne substancje odżywcze. Leczenie farmakologiczne wdrażane jest w przypadkach, gdy ciśnienie przekracza 140-149 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 90-95 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Rapacz A., Filipek B., Nadciśnienie tętnicze w ciąży, Farmakologia Polska, 8/2009.
  2. Postępowanie w nadciśnieniu tętniczym u kobiet w ciąży. Zapobieganie, diagnostyka, leczenie i odległe rokowanie, Kardiologia Polska, 1/2019.
  3. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *