Ciśnienie w ciąży to parametr, który ze względów bezpieczeństwa powinno się stale monitorować. Szczególnie, jeśli kobieta jeszcze przed zajściem w ciążę zmagała się z chorobami przewlekłymi. Zarówno zbyt niskie ciśnienie, jak i nadciśnienie, mogą być skrajnie niebezpieczne dla płodu. Przy epizodach nieodpowiedniego ciśnienia warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.
Ciśnienie w ciąży
W ciąży fizjologicznej (przebiegającej prawidłowo) obserwuje się zazwyczaj obniżenie ciśnienia tętniczego, co utrzymuje się do 22–24 tygodnia ciąży. Spadek dotyczy przede wszystkim ciśnienia rozkurczowego o około 10 mmHg w I trymestrze ciąży oraz średnio o 15 mmHg w II trymestrze ciąży. Po tym okresie ciśnienie tętnicze krwi stopniowo powraca do wartości obserwowanych przed ciążą, a więc do wartości prawidłowych dla dorosłej, zdrowej osoby. Skąd bierze się ten niewielki spadek ciśnienia tętniczego w pierwszym okresie ciąży? Jest to konsekwencja:
- rozszerzenia łożyska naczyniowego wskutek wzrostu produkcji substancji naczyniorozszerzających;
- spadku wrażliwości ściany naczyniowej na działanie substancji naczyniokurczących.
W przypadku kobiet ciężarnych ciśnienie tętnicze absolutnie nie powinno przekraczać dopuszczalnej dla tego stanu wartości – 140/90 mmHg.
Nadciśnienie tętnicze w ciąży
Wyróżniamy nadciśnienie tętnicze przewlekłe (występujące przed ciążą lub rozpoznane przed 20. tygodniem ciąży i utrzymujące się zazwyczaj 6 tygodni i dłużej po porodzie) oraz stany nadciśnieniowe związane z ciążą. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadciśnienie tętnicze i jego powikłania stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów ciężarnych kobiet w krajach rozwiniętych, sięgając poziomu nawet 16%. Konsekwencje nadciśnienia tętniczego w ciąży:
- niska masa urodzeniowa dziecka;
- ryzyko odklejenia się łożyska;
- wewnątrzmaciczne obumarcie płodu;
- stan przedrzucawkowy.
Zobacz również: Rzucawka – przyczyny, objawy, leczenie.
Podsumowując, w przebiegu przewlekłego, długo utrzymującego się nadciśnienia tętniczego w ciąży częściej dochodzi do stanów zagrożenia płodu i tym samym zachodzi konieczność przedwczesnego zakończenia ciąży. Wskutek zmniejszonej wydolności krążenia matczyno-płodowego próby porodu naturalnego częściej kończą się zaburzeniami tętna płodu. Konieczne staje się wykonanie cięcia cesarskiego.
Objawy
Nadciśnienie tętnicze w ciąży wpływa również na zdrowie i samopoczucie kobiety. Typowe są objawy takie jak:
- bóle głowy;
- zawroty głowy;
- mroczki przed oczami;
- tachykardia;
- duszności;
- nadmierna potliwość ciała;
- zaczerwienienie na twarzy;
- uderzenia gorąca;
- nudności;
- zaburzenia widzenia;
- bezsenność.
Jeśli powyższe objawy są nasilone lub dodatkowo towarzyszą im: światłowstręt, wymioty lub obrzęki, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Istnieje bowiem ryzyko stanu przedrzucawkowego, co jest zagrożeniem życia zarówno kobiety, jak i nienarodzonego dziecka.
Leczenie
Leczenie łagodnego i umiarkowanego nadciśnienia tętniczego u kobiet ciężarnych opiera się na modyfikacji stylu życia. Należy ograniczyć znaczny wysiłek fizyczny, odpoczywać, zmodyfikować dietę. W przeciwieństwie do zalecanego w tradycyjnym nadciśnieniu tętniczym ograniczenia soli w diecie, u kobiet ciężarnych nie należy istotnie ograniczać jej podaży, gdyż niedobór może nasilać hipowolemię i wtórnie pogarszać ukrwienie macicy. Rekomenduje się więc dietę lekkostrawną, bogatą w witaminy, minerały, białko i pozostałe ważne substancje odżywcze. Leczenie farmakologiczne wdrażane jest w przypadkach, gdy ciśnienie przekracza 140-149 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 90-95 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Rapacz A., Filipek B., Nadciśnienie tętnicze w ciąży, Farmakologia Polska, 8/2009.
- Postępowanie w nadciśnieniu tętniczym u kobiet w ciąży. Zapobieganie, diagnostyka, leczenie i odległe rokowanie, Kardiologia Polska, 1/2019.
- Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.