Odżywki emolientowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Odżywki emolientowe to produkty kosmetyczne wykorzystywane do pielęgnacji włosów. Jak wskazuje nazwa, w swoim składzie zawierają emolienty – substancje tworzące na powierzchni włosa ochronną warstwę okluzyjną (biofilm), chroniącą przed utratą wilgoci i przed niekorzystnie działającymi czynnikami zewnętrznymi. Takie odżywki powinny być stosowane systematycznie, w połączeniu z innymi elementami prawidłowej, świadomej pielęgnacji włosów.

Odżywki emolientowe

Czym są odżywki emolientowe?

Odżywki emolientowe zawierają w swoim składzie emolienty – składniki stosowane zewnętrznie nie tylko na włosy, ale i na skórę, posiadające właściwości nawilżające, natłuszczające i uelastyczniające (w przypadku skóry). Są kluczowym elementem profilaktyki i wspomagania leczenia wielu chorób skóry, w szczególności tych, w których główną rolę patogenetyczną odgrywają zaburzenia funkcji i struktury bariery naskórkowej. Przykładami emolientów stosowanych w odżywkach do włosów są:

Warto wspomnieć, że na współczesnym rynku kosmetycznym znaleźć można 3 główne rodzaje odżywek: emolientowe, proteinowe oraz humektantowe. Odżywka emolientowa zawiera składniki nawilżające i wygładzające, w tym wspomniane oleje roślinne, masła czy silikony. Te składniki pomagają w zmiękczaniu i wygładzaniu włosów, nadając im miękkość i połysk. Odżywka humektantowa bazuje na związkach, które przyciągają i zatrzymują wilgoć we włosach, np. takich jak gliceryna, miód, kwas hialuronowy, pantenol czy sorbitol. Z kolei odżywki proteinowe zawierają – jak wskazuje nazwa – składniki białkowe, których głównym celem jest odbudowa struktury włosa i jego wzmocnienie. Warto więc dobierać odżywki do indywidualnych potrzeb oraz do porowatości włosów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Odżywki emolientowe – działanie

Odżywki emolientowe tworzą na powierzchni włosa cienką warstwę okluzyjną, która zapobiega odparowywaniu wody z wnętrza włosa (ma charakterystyczne działanie „uszczelniające”). Dodatkowo tym samym chroni włosy przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, wilgoć, wysokie temperatury czy wiatr. Systematycznie stosowane niwelują nadmierne puszenie się włosów i ich elektryzowanie się. Nadają im blask i miękkość. Podsumowując, włosy zaczynają wyglądać na nawilżone, sypkie i po prostu zdrowe. To najchętniej wybierane odżywki do włosów w przypadku każdej porowatości.

Odżywki emolientowe – stosowanie

Odżywki emolientowe warto stosować na zmianę z odżywkami humektantowymi (nawilżającymi) i proteinowymi – zgodnie z równowagą PEH (proteiny – emolienty – humektanty). Aplikuje się je na całą długość włosów, unikając aplikacji na skórę głowy, najlepiej po myciu, czasem jako ostatni krok przed spłukaniem lub jako zabezpieczenie końcówek. Co ważne, nawet odżywek emolientowych nie należy stosować zbyt często. Może to sprawić, że włosy staną się oklapnięte i przetłuszczone u nasady.

Odżywki emolientowe – przeciwwskazania

Istnieje niewiele przeciwwskazań bezwzględnych do stosowania odżywek emolientowych, wręcz przeciwnie – w większości przypadków będą one zbawienne dla kondycji włosów. Ostrożność powinny zachować jedynie osoby z włosami niskoporowatymi i łatwo przetłuszczającymi się. Wówczas można stosować emolienty, lecz z przewagą odżywek proteinowych czy humektantowych. Uzupełnieniem świadomej pielęgnacji każdego typu włosów jest okresowe ich olejowanie, olejem naturalnym dobranym do porowatości włosów.

W przypadku chorób dermatologicznych z łojotokiem (np. łojotokowe zapalenie skóry głowy, tłusty łupież) nie należy aplikować tego typu odżywek bezpośrednio przy skórze głowy. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest jedynie alergia na którykolwiek składnik kosmetyku.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Welz-Kubiak K., Reich A., Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry, Forum Dermatologicum 2016, tom 2, nr 1, 20–23.
  2. Kosmetologia włosów, opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *