Jak odtłuścić skórę twarzy?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak odtłuścić skórę twarzy, aby pozbyć się nadmiaru sebum i przywrócić jej właściwe pH? To bardzo ważny element zwłaszcza u posiadaczy cery tłustej i cery problematycznej, choć korzyści odniesie każda osoba, jako że nadmiar sebum ogranicza wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków pielęgnacyjnych oraz zwiększa ryzyko pojawienia się zaskórników, trądziku i wyprysków. Oto skuteczne sposoby na odtłuszczenie skóry twarzy.

Jak odtłuścić skórę twarzy?

Mycie twarzy

Mycie twarzy powinno być wykonywane dwukrotnie w ciągu dnia – rano po przebudzeniu się (aby usunąć nadmiar sebum nagromadzonego na skórze w ciągu nocy) oraz wieczorem przed pójściem spać (jako element wieczornego rytuału, wówczas jest wstępem do dalszej pielęgnacji, nigdy nie powinno być jedynym elementem pielęgnacji). Jeśli zadbamy o czystość skóry, mamy największe szanse na to, że gruczoły łojowe będą działać prawidłowo, zgodnie ze swoją fizjologią. Zwłaszcza jeśli dołączymy do tego pozostałe zabiegi pielęgnacyjne.

Warto pamiętać, aby nie myć twarzy mydłem, ponieważ może doprowadzić do niekomfortowego uczucia ściągania skóry, podrażnień skóry oraz przesuszenia skóry twarzy. Najlepiej sięgać po żele lub pianki dedykowane konkretnemu rodzajowi skóry.

Zobacz również: Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku.

Tonizowanie twarzy

Mycie twarzy może zaburzać naturalne pH skóry, co może prowadzić do podrażnień i problemów skórnych. Tonik pomaga przywrócić odpowiednie pH, co wspiera jej zdrowie i ogólny wygląd. Systematyczne korzystanie z toniku może pomóc w zmniejszeniu widoczności porów skóry, dzięki czemu skóra wygląda gładziej i bardziej równomiernie. Jest idealnie przygotowana do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych na twarz.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jako tonik wykorzystywać można wiele różnych produktów, nie ma konieczności kupowania tego kosmetyku w drogerii. Równie dobrze sprawdzi się np. woda wyciśnięta ze świeżych ogórków, dowolny hydrolat roślinny (np. różany, lawendowy) oraz napar ziołowy (np. rumiankowy). Ważne, aby tonizować skórę po jej umyciu, nie wcześniej.

Zobacz również: Woda różana – właściwości pielęgnacyjne.

Peelingi

W kosmetyce wyróżnia się peeling kwasowy oraz peeling mechaniczny. Te pierwsze są znacznie delikatniejsze i równie skuteczne, dlatego rekomenduje się je większości konsumentom. Peelingi mechaniczne, zwłaszcza źle dobrane lub nieprawidłowo wykonane, mogą silnie podrażniać skórę, ponieważ ścierają naskórek znajdujący się na jej powierzchni w dość intensywny, mechaniczny sposób (stąd ich nazwa). Peelingi kwasowe zawierają w swoim składzie najczęściej różnego rodzaju kwasy, które rozpuszczają martwy naskórek, nie podrażniając głębiej położonych tkanek.

Peelingi usuwają zewnętrzne warstwy naskórka wraz z zanieczyszczeniami, które pozostały po poprzednich zabiegach pielęgnacyjnych. Dzięki temu gruczoły łojowe mogą lepiej funkcjonować (sebum nie musi się przeciskać przez zanieczyszczony naskórek). Także składniki aktywne kosmetyków mogą sprawnie przenikać w głąb skóry i nie są blokowane przez warstwę naskórka. A jak wiadomo, gruczoły łojowe skóry również potrzebują odżywienia i nawilżenia z zewnątrz. Rekomenduje się wykonywanie peelingów 1-2 razy w tygodniu.

OCM

Na koniec warto wspomnieć o OCM – Oil Cleansing Method, czyli o metodzie oczyszczania skóry twarzy za pomocą olejów. Jest ona wyjątkowo popularna wśród osób poszukujących naturalnych i delikatnych sposobów pielęgnacji. Takie oczyszczanie skóry twarzy odżywia ją, nawilża, regeneruje, ale także przywraca prawidłową czynność gruczołów łojowych. Wbrew pozorom świetnie sprawdzi się u posiadaczy każdego rodzaju cery, również tłustej i problematycznej.

Sam zabieg powinien być wykonywany raz w tygodniu z użyciem starannie dobranego oleju – ważne, aby był dopasowany do potrzeb skóry i aby nie wykazywał komedogenności. Na umytą wcześniej skórę i po użyciu toniku nakłada się olej, pozostawiając go na kilka minut, w tym czasie wykonując masaż twarzy. Następnie do skóry przykłada się bawełniane ściereczki, aby tym samym zetrzeć nadmiar produktu (nie pocieramy skóry, lecz czekamy, aż olej się wchłonie). Po dokładnym wypłukaniu ściereczki czynność powtarzamy aż do całkowitego zmycia oleju. Po oczyszczeniu skóry olejem można nałożyć na nią lekki krem nawilżający.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *