
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Woda różana to kosmetyk, z którego powinna korzystać każda kobieta. Posiada szerokie właściwości pozytywnie oddziałujące na wygląd skóry. Zalecana jest szczególnie cerom wrażliwym oraz trądzikowym, że względu na swoje działanie łagodzące i kojące. Ponadto delikatnie oczyszcza naskórek z nadmiaru sebum oraz doskonale go nawilża.
Woda różana to hydrolat, a więc rodzaj wody, który pozyskiwany jest z kwiatów. Jest ona pozostałością po produkcji olejków eterycznych. Warto zaznaczyć, że hydrolaty są produktem znacznie delikatniejszym od olejków eterycznych. Wykazują również podobne pH do tego, które posiada skóra.
Hydrolaty pochodzenia naturalnego nie zawierają w sobie sztucznych konserwantów, w związku z czym wykazują krótki termin ważności. Właściwości wody różanej doskonale znane były kobietom już w czasach starożytnych. Korzystała z nich nawet Kleopatra.
Woda różana to nic innego jak pozostałość po procesie produkcji olejku eterycznego z płatków róży. Do wytwarzania olejku różanego zwykle stosowana jest róża damasceńska (Rosa damascea). Oprócz tego wykorzystywana jest także róża francuska oraz róża stulistna.
Zobacz również: Dzika róża – naturalne bogactwo witamin i minerałów.
Woda różana jak i olejek różany stanowią częsty składnik kosmetyków. Są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Zalicza się do nich między innymi bioflawonoidy (związki nadające kosmetykom barwę), beta- karoten, z także witaminy z grupy B. Połączenie tych składników sprawia, że woda różana wykazuje właściwości przeciwzapalne, łagodzące, antyseptyczne oraz zmniejsza napięcie i rogowacenie naskórka. Z tego względu bardzo często jej stosowanie zalecane jest osobom z cerą wrażliwą i trądzikową.
Dzięki obecności witaminy C oraz witaminy E skóra zachowuje odpowiednie nawilżenie oraz zostaje spowolniony jej proces starzenia. Witamina C obecna w kosmetykach wzmacnia również ściany naczyń krwionośnych, a co za tym zapobiega ich pękaniu i tworzeniu się teleangiektazji. Wodę różaną można stosować jako tonik, który bardzo dobrze oczyszcza skórę oraz poprawia jej napięcie i elastyczność. Zapobiega przy tym naruszaniu jej warstwy hydrolipidowej.
Zobacz również: Płaszcz hydrolipidowy skóry.
Kosmetyk ten to również źródło lotnych olejków eterycznych, które zapewniają delikatny i przyjemny zapach. Działanie to wykorzystywane jest jako aspekt aromatyczny i poprawiający samopoczucie podczas aromaterapii.
Woda różana znalazła zastosowanie zarówno w pielęgnacji ciała z zewnątrz, jak i dbaniu o własne zdrowie.
Kosmetyk ten wchodzi głównie w skład toników, które wykorzystuje się podczas demakijażu twarzy w celu wyrównania pH skóry. Zadaniem toniku jest również nawilżenie skóry oraz jej ukojenie. Tonik z wodą różaną może być stosowany przez każdego, bez względu na rodzaj skóry.
Woda różana występuje również jako składnik kosmetyków do włosów. Jej bogaty skład odżywia łodygę włosa oraz wzmacnia cebulki, zapobiegając ich wypadaniu.
Zobacz również: Wypadanie włosów.
Ze względu na właściwości łagodzące i kojące, woda różana wykorzystywana jest również jako forma okładów na zmęczone oczy. Zmniejsza zaczerwienienie oraz obrzęk, a także dodaje im blasku. Właściwości przeciwzapalne pozwoliły na zastosowanie jej w naturalnych pastach do zębów oraz w płynach do płukania jamy ustnej. Woda różana to doskonały składnik wieczornych kąpieli. Wykazuje działanie odprężające i relaksujące co poprawia samopoczucie, jednocześnie pozytywnie wpływając na układ nerwowy.
Hydrolat różany można dostać w sklepach internetowych lub drogeriach stacjonarnych. Warto jednak przed zakupem sprawdzić jej skład. Prawdziwa woda różana zawiera wodę i płatki róż. Niektóre kosmetyki są jedynie wzbogacane o wodę różaną, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły