Maskulinizacja twarzy to zabieg cieszący się rosnącą popularnością wśród mężczyzn, zwłaszcza w dojrzałym wieku. Dąży do odmłodzenia twarzy i podkreślenia jej męskich cech, co przekłada się na ogólną atrakcyjność i wygląd zewnętrzny. Metoda jest bezpieczna i skuteczna, choć nierzadko wiąże się z nieco większą ingerencją w tkanki.
Maskulinizacja twarzy – na czym polega?
Maskulinizację twarzy określa się też mianem modelowania rysów twarzy. Celem zabiegu jest wyostrzenie rysów twarzy, a więc podkreślenie męskich cech wyglądu. Maskulinizacja może obejmować różnorodne zabiegi, np. rhinoplastykę, podczas której skóra z nosa oddzielana jest od konstrukcji chrzęstno-kostnej, po czym lekarz chirurg formuje pożądany kształt, a na koniec zakłada skórę z powrotem. W efekcie uzyskać można wybrany przez siebie kształt nosa. Takich procedur chirurgicznych oraz zachowawczych jest wiele. Pożądane efekty można też uzyskać w mniej inwazyjny sposób, np. decydując się na iniekcje kwasu hialuronowego w odpowiednie miejsca w obrębie twarzy, aby wymodelować ją zgodnie z własnymi oczekiwaniami. W zależności od wybranych procedur może wystarczyć jeden zabieg bądź kilka zabiegów w serii.
Zobacz również: Wypełniacze tkankowe – charakterystyka.
Maskulinizacja twarzy – wskazania
Podstawowym wskazaniem do maskulinizacji twarzy jest tzw. baby face, czyli nadmiernie zaokrąglone rysy twarzy, przypominające wręcz dziecięce. Zabieg można wykonać w każdym wieku – zarówno u młodych mężczyzn, jak i tych starszych. Podsumowując, maskulinizacja twarzy jest popularna zwłaszcza wśród mężczyzn, którzy czują, że ich twarz nie odzwierciedla ich wewnętrznej siły i pewności siebie. Przyczynami tego mogą być:
- czynniki genetyczne;
- naturalny proces starzenia się;
- zmiana masy ciała.
Te przyczyny zawsze przekładają się na wygląd twarzy.
Zobacz również: Inwazyjny lifting twarzy.
Przeciwwskazania do wykonania maskulinizacji twarzy
Przeciwwskazania do maskulinizacji twarzy mogą być różne, w zależności od tego, który zabieg ma zostać wykonany. Do grona ogólnych przeciwwskazań zaliczamy m.in.:
- infekcje i stany zapalne skóry w obrębie twarzy;
- gorączkę;
- zaostrzenie chorób przewlekłych;
- niewyrównane choroby przewlekłe, takie jak np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby serca.
Jeśli zabieg jest inwazyjny, przeciwwskazaniem jest ponadto zaburzenie krzepnięcia krwi. To lekarz zawsze decyduje o kwalifikacji pacjenta do wybranych procedur medycznych.
Zobacz również: Nieinwazyjny lifting twarzy.
Maskulinizacja twarzy – efekty
Po wykonaniu maskulinizacji twarzy zaobserwować można następujące efekty:
- wyostrzenie zarysu nosa, zwłaszcza w obrębie jego grzbietu;
- wzmocnienie czoła poprzez poprawę objętości tkanek kostnych tej okolicy;
- wyostrzenie linii żuchwy, co uznawane jest u mężczyzn za wyjątkowo atrakcyjne;
- obniżenie brwi, przez co twarz nabiera wyglądu tajemniczości i pewności siebie, eliminując wygląd zdziwiony;
- pogłębienie rysów twarzy.
Pacjent może zdecydować o poprawie wyłącznie jednej strefy twarzy lub jednego jej elementu, jak i zgodzić się na szerszą modyfikację, obejmującą kilka elementów twarzy. Ostateczna decyzja powinna zawsze zostać podjęta w konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, który będzie wykonywał zabiegi.
Maskulinizacja twarzy – cena
Cena maskulinizacji twarzy uzależniona jest od procedur, które mają być wykonane. Przykładowo iniekcje kwasem hialuronowym kosztują średnio 800-1200 zł, natomiast korekcja nosa to koszt rzędu od 10 000 zł. Warto zaznaczyć, że zabiegi z zakresu maskulinizacji twarzy muszą być wykonywane wyłącznie przez lekarza medycyny estetycznej bądź lekarza chirurga.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kościński K., Atrakcyjność twarzy, 2009.
- Znajewska-Pander A., Placek W., Mężczyzna idealny – przegląd zabiegów estetycznych, Kosmetologia Estetyczna, 3/2017.