
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Wypełniacze tkankowe m.in. pod postacią kwasu hialuronowego w obecnych czasach stanowią najczęściej stosowane zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej, kosmetologii i dermatologii. Dzięki ich zastosowaniu można w stosunkowo mało inwazyjny sposób poprawić kontur twarzy oraz pozbyć się niedoskonałości skóry np. pod postacią ubytków. Czym są wypełniacze tkankowe oraz do jakich celów są stosowane?
Wypełniacze tkankowe (tzw. implanty) to substancje syntetyczne lub naturalne, które wykazują możliwość wypełniania ubytków skóry, a także poprawiania i modelowania konturów twarzy jak i reszty ciała. Preparaty wykorzystuje się w zabiegach chirurgicznych, a także jako odrębną metodę odmładzania lub poprawy wyglądu skóry.
Wypełniacze tkankowe w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Uznawane są jako remedium na zmarszczki mimiczne, głębokie bruzdy, powiększanie ust czy uwypuklanie okolic jarzmowych. Należy zaznaczyć, że niektóre wypełniacze wykorzystuje się do poprawy wyglądu blizn.
Najlepszy wypełniacz to taki, który nie wywołuje żadnej infekcji, stanów zapalnych, jest dobrze tolerowany przez organizm, przynosi długotrwałe rezultaty, a w razie potrzeby można go łatwo usunąć z organizmu. Przede wszystkim jednak nie powinien dawać żadnych skutków ubocznych.
Zasadniczym celem zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy tkankowych jest uzupełnienie lub też wypełnienie tkanki w miejscu ich podania. Podany preparat wypełnia skórę od wewnątrz likwidując jej niedoskonałości np. pod postacią zmarszczek. Ponadto, niektóre ich rodzaje aktywują syntezę jednego z głównych składników skóry – kolagenu. Dzięki temu efekty są jeszcze bardziej widoczne, a czas ich utrzymywania wydłuża się.
Jednym z głównych czynników wprowadzających klasyfikację wypełniaczy tkankowych jest ich biodegradowalność. Mamy więc do czynienia z wypełniaczami biodegradowalnymi (nie trwałymi) oraz z wypełniaczami trwałymi (permanentnymi).
Inna klasyfikacja obejmuje wypełniacze naturalne i syntetyczne. Do pierwszej grupy należy własna tkanka tłuszczowa, kolagen, kwas hialuronowy oraz plasma gel (żel osocza), z kolei do drugiej – polimer kwasu mlekowego, żel poliakrylamidowy, dextran oraz artefill.
Zabieg z wykorzystaniem wypełniaczy tkankowych powinien przebiegać z określoną techniką iniekcji, a także z odpowiednim doborem wypełniacza w stosunku do rodzaju zmarszczek i oczekiwanego efektu przez pacjenta.
Do najbardziej znanych iniekcji należy technika:
Wykorzystuje się w celu powiększenia objętości dużych rozmiarów skóry. Jej wykonanie polega na wbiciu igły w skórę, następnie delikatnym, ale niecałkowitym wyciągnięciu igły i obróceniu ją pod innym kątem, aby ponownie wykonać wkłucie. Iniekcje wykonywane są w taki sposób, że przypominają wachlarz lub promienie, które wychodzą z jednego miejsca.
Technikę wkłuć seryjnych wykorzystuje się do redukcji zmarszczek płytkich oraz znikomych ubytków skórnych. Wykonanie obejmuje serię zdecydowanych iniekcji na całej długości zmarszczki, gdzie podawany preparat łączy się pod skórą tworząc linię ciągłą.
Stosuje się szczególnie w zabiegach mających na celu modelowanie oraz powiększanie kości policzkowych. Zabieg polega na wykonaniu równoległych wkłuć w układzie góra-dół, a następnie w sposób prostopadły tworząc kształt kwadratu.
Jej celem jest poprawa wyglądu zmarszczek średniogłębokich oraz tych powstających wokół czerwieni wargowej. Polega na wprowadzaniu igły pod kątem 30 stopni, podaniu wypełniacza oraz delikatnym wyciągnięciu igły ze skóry.
Polega na wykonaniu iniekcji pod zmarszczkę obejmującą niemalże całą jej długość. W trakcie iniekcji igła powoli się wysuwa. Dzięki tej technice podany preparat zostaje równomiernie rozłożony pod zmarszczką.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły