Osocze bogatopłytkowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Osocze bogatopłytkowe (PRP) to preparat pozyskiwany z własnej krwi pacjenta po wcześniejszym jej odwirowaniu (oddziela się elementy morfotyczne od osocza). Dzięki wykorzystaniu specjalnej technologii, zawarte jest w nim wysokie stężenie płytek krwi, będących magazynem licznych czynników wzrostu, biorących udział w procesach regeneracyjnych i rewitalizujących tkanek. Taki preparat ma szerokie zastosowanie medyczne w coraz większej liczbie problemów zdrowotnych.

Osocze bogatopłytkowe

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe to preparat krwiopochodny zawierający w swoim składzie zwiększoną liczbę płytek krwi. Otrzymuje się go z krwi obwodowej człowieka, po wcześniejszym odwirowaniu jej w specjalnym urządzeniu. Poza płytkami krwi zawiera w swoim składzie wiele czynników wzrostu i innych związków, których aktywność skupia się głównie na procesach anabolicznych – regeneracji, stymulacji i wzrastaniu tkanek. Użycie preparatu jest bezpieczne po wykluczeniu przeciwwskazań zdrowotnych.

Osocze bogatopłytkowe – działanie

Płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które stymulują intensywną, szeroką regenerację tkanek. W procesie wirowania krwi wykorzystuje się różnice w ciężarze oraz gęstości przepływowej poszczególnych elementów morfotycznych, zagęszczając płytki krwi i białe krwinki w małej objętości osocza. Oprócz nich, płytki krwi uwalniają wiele innych substancji (np. fibrynogen), kluczowych w procesie gojenia się ran. Stymulują one syntezę kolagenu i hamują jego rozpad, zmniejszają stany zapalne, pobudzają chemotaksję fagocytów, uczestniczą w angiogenezie. Wskazaniami do zabiegu są między innymi:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • przewlekłe zmiany zwyrodnieniowe;
  • uszkodzenia ścięgien i stawów;
  • nieodwracalne tendinopatie degeneracyjne;
  • rewitalizacja skóry, zmarszczki, bardzo sucha skóra;
  • nadmierne łysienie, np. androgenowe;
  • zaburzenia zrostu kostnego, patologiczne złamania;
  • blizny.

Właściwości koncentratów bogatopłytkowych spowodowały, że stały się one wartościowym uzupełnieniem artroskopii. Podstawowymi przeciwwskazaniami są natomiast choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne, choroby krwi oraz przewlekłe infekcje.

Jak wygląda zabieg osocza bogatopłytkowego?

Zabieg rozpoczyna się pobraniem krwi pacjenta i odwirowaniem jej w taki sposób, aby uzyskać preparat osocza bogatopłytkowego. Następnie, gdy jest już gotowy i umieszczony w strzykawce, opracowywana okolica ciała pacjenta zostaje znieczulona. Dalszym krokiem jest bezpośrednie podanie do niej PRP przez strzykawkę. Całość trwa około 20 minut (łącznie z pobraniem krwi).

Jak przygotować się do zabiegu z osocza bogatopłytkowego?

Około tydzień przed zabiegiem powinno się odstawić aspirynę, NLPZ oraz antykoagulanty, przy czym każdego dnia aż do dnia zabiegu zaleca się picie około 1,5 l wody, aby doskonale nawodnić organizm. W dniu zabiegu nie należy spożywać napojów odwadniających (alkohol, kawa, herbata i tym podobnych), warto też parę dni wcześniej zrezygnować z palenia papierosów.

Zalecenia po zabiegu osocza bogatopłytkowego

W dniu zabiegu zaleca się unikania sauny, morsowania, skrajnych zmian temperatur otoczenia, a także palenia, przyjmowania NLPZ (Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne) i silnego stresu. Jeśli konieczne jest farmakologiczne łagodzenie dolegliwości bólowych, dopuszczalnym lekiem jest paracetamol bądź tramadol. Jeśli osocze bogatopłytkowe było wstrzykiwane w staw, zaleca się oszczędzanie go, a więc unikanie nadmiernego obciążania (np. dłuższych spacerów czy treningów na siłowni w przypadku stawów kolanowych lub stawów skokowo-goleniowych).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Aleksiewicz R., Starczewska I., Kostrzewski M., Autologiczne osocze bogatopłytkowe – możliwości zastosowania klinicznego, Med. Weter. 2015, 71 (5), 276-280.
  2. Piszczorowicz Ł., Król D., Dyląg S., Terapia autologicznym osoczem bogatopłytkowym (PRP) — obiecująca metoda leczenia regeneracyjnego uszkodzonych tkanek stosowana w wielu dziedzinach medycyny, Journal of Transfusion Medicine 2020, tom 13, nr 2, 120–134.
  3. Kaczoruk-Wieremczuk M., Adamska P., Starzyńska A., Rola osocza bogatopłytkowego oraz fibryny bogatopłytkowej w medycynie i stomatologii, Forum Medycyny Rodzinnej 2021, tom 15, nr 1, 34–43.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *