Olejek miętowy znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie, aromaterapii, a nawet kosmetologii. Bywa też produktem stosowanym w gospodarstwach domowych do sprzątania czy odstraszania owadów. Z całą pewnością mięta pieprzowa, z której liści pozyskuje się omawiany olejek, należy do grona najpopularniejszych i najcenniejszych roślin zielnych.
Olejek miętowy – skład
Olejek z mięty pieprzowej otrzymuje się poprzez destylację z parą wodną świeżego, rzadziej suszonego ziela z różnych odmian hodowlanych mięty pieprzowej. Świeżo oddestylowany olejek jest cieczą o łatwo rozpoznawalnym, przyjemnym zapachu i chłodzącym smaku. Zawiera nawet do 86% lewoskrętnego mentolu i jego izomerów, estrów mentolu (głównie octan i izowalerianian), a ponadto także: ketony (menton, izomenton, pulegon i piperyton), monoterpeny, mentofuran i tlenki terpenowe (cyneol i jasmon).
Ciekawostką jest, że lewoskrętny izomer mentolu odpowiada za charakterystyczny zapach i smak oraz efekt chłodzenia, a tym samym za większość właściwości terapeutycznych produktu. Z przeprowadzonych doświadczeń wynika, że inne izomery mentolu nie wykazują takich właściwości.
Olejek miętowy – właściwości zdrowotne
Olejek z mięty pieprzowej wykorzystywany jest najczęściej w terapii schorzeń układu pokarmowego. Pobudza czynności wydzielnicze żołądka i wątroby, ułatwia trawienie, działa rozkurczowo, antyseptycznie i przeciwbólowo. Udowodniono jego korzystne działanie w naturalnym lecznictwie stanów nadwrażliwości jelita grubego. Wykazuje działanie antyseptyczne, dlatego można dodawać go do inhalacji w zapaleniu zatok, przeziębieniach, grypie, w nieżytach górnych dróg oddechowych. Z tego samego względu nadaje się do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych błony śluzowej i w chorobach przyzębia.
Ze względu na wysoką zawartość mentolu olejek miętowy jest częstym składnikiem kremów, maści i balsamów stosowanych przy nerwobólach i problemach reumatycznych. Znacznie łagodzi bóle stawów i bóle mięśni, także u sportowców w okresie intensywnego przygotowywania się do zawodów. Olejek ten jest składnikiem past do zębów, ponieważ znacznie poprawia oddech i odkaża jamę ustną. Wywiera uczucie chłodzenia, dlatego sprawdza się do przyrządzania okładów po stłuczeniach czy urazach.
Znajduje szerokie zastosowanie także w dermatologii. Łagodzi stany zapalne skóry, przeciwdziała świądowi skóry i pieczeniu skóry. Udowodniono, że wyróżnia się silnym działaniem przeciwdrobnoustrojowym, zwłaszcza w odniesieniu do bakterii tlenowych: Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Enterococcus faecalis, Acinetobacter baumannii, Serratia marcescens, Pseudomonas aeruginosa. Wiele źródeł naukowych podkreśla aktywność olejku miętowego wobec grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Candida oraz dermatofitów i grzybów pleśniowych. Mechanizm jego działania opiera się na uszkadzaniu ściany komórkowej i błony cytoplazmatycznej drobnoustrojów, co doprowadza do wycieku cytoplazmy i do śmierci komórki.
Olejek miętowy – zastosowanie w kosmetologii
Olejek miętowy stosowany jest do przyrządzania domowych kosmetyków i środków czystości. Sprawdza się w samodzielnie wykonanych pastach odświeżających do zębów, jak również mgiełkach do ciała, które chłodzą skórę latem i dodają energii. W stosunku do skóry działa odświeżająco i oczyszczająco, dlatego może być składnikiem peelingów, wcierek do skóry głowy czy kremów nawilżających. Sprawdza się zwłaszcza do pielęgnacji:
Warto wykonywać z jego dodatkiem płukanki do włosów przetłuszczających się i osłabionych.
Olejek miętowy – przeciwwskazania
Olejek miętowy u seniorów oraz małych dzieci może wywoływać niepożądane objawy, takie jak:
Nie powinno się go stosować w I trymestrze ciąży oraz przez kobiety karmiące piersią. Przy aplikacji bezpośrednio na skórę należy wystrzegać się stosowania go na rany, oparzenia, odleżyny, uszkodzenia skóry.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mystkowska I., Zarzecka K., Baranowska A., Gugala M. Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) – roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, Herbalism, 1/2016.
- Kałwa K., Wilczyński K., Olesińska K. Wpływ warunków przechowywania suszonej mięty pieprzowej na antyoksydacyjne właściwości otrzymanych naparów oraz zawartość i skład olejku eterycznego. Acta Sci. Pol. Technica Agraria, 16/2017.
- Kędzia A., Działanie olejku z mięty pieprzowej (Oleum menthae piperitae) na bakterie beztlenowe, Postępy Fitoterapii, 4/2007.