Masaż Rosenberga, powszechnie zwany także liftingiem twarzy lub rolfingiem twarzy, wykazuje działanie odmładzające i ujędrniające. To kosmetyczny masaż twarzy wykonywany zwłaszcza u osób z cerą dojrzałą, ale nie tylko. Został stworzony przez duńskiego terapeutę Stanleya Rosenberga i składa się z kilku ważnych etapów.
Na czym polega masaż Rosenberga?
Masaż Rosenberga polega na bardzo delikatnym dotykaniu opuszkami palców punktów biologicznie aktywnych, zlokalizowanych fizjologicznie w obrębie głowy, twarzy, szyi i karku. Towarzyszy temu relaksacyjna muzyka, dzięki której możemy się odprężyć i odstresować, a także która łagodzi nadmierne napięcie współczulnego układu nerwowego. Podczas wykonywania masażu – poza delikatną stymulacją wspomnianych punktów biologicznie czynnych – wykorzystuje się techniki akupresury oraz rolfingu.
Akupresura polega na naciskaniu określonych punktów na ciele celem działania przeciwbólowego i rozluźniającego, natomiast rolfing odnosi się do uwalniania napięć powięziowo-mięśniowych zlokalizowanych głęboko w ciele.
Rekomenduje się wykonanie pakietu przynajmniej 6 masaży w zaleconych przez masażystę odstępach czasu (są one dobierane indywidualnie do potrzeb klienta). Wówczas efekty będą intensywne i trwałe. Jedna sesja zabiegowa powinna trwać około 60 minut. Może zakończyć się kinesiotapingiem estetycznym twarzy.
Masaż Rosenberga – efekt
Efekty masażu Rosenberga to przede wszystkim:
- widoczne odmłodzenie skóry i opóźnienie procesów starzenia się tkanek;
- zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych;
- poprawa elastyczności i jędrności skóry;
- przywrócenie skórze blasku wskutek poprawy odżywienia i ukrwienia;
- odprowadzenie toksyn i produktów przemiany metabolizmu z okolicy głowy, twarzy, szyi i karku;
- likwidacja napięć w układzie powięziowo-mięśniowym;
- przywrócenie właściwej wymiany tkankowej;
- uelastycznienie mięśni;
- zmniejszenie objawów bruksizmu i nerwicy.
Omawiany masaż polecany jest przede wszystkim posiadaczom cery dojrzałej, osobom żyjącym w stresie i w biegu oraz każdemu, kto chce zadbać o zdrowy i estetyczny wygląd swojej skóry. Masaż jest bardzo przyjemny, dlatego oddziałuje nie tylko na urodę i zdrowie, ale również na sferę psychiczną. Zapewnia głębokie odprężenie i jest często zalecany jako masaż antydepresyjny.
Masaż Rosenberga – jak się przygotować?
Wybierając się na masaż Rosenberga należy zadbać o higienę skóry i włosów. Dzień wcześniej lub w tym samym dniu warto umyć i dokładnie wysuszyć włosy oraz umyć twarz regularnie używanym żelem lub płynem. Nie należy natomiast nakładać żadnych kosmetyków do makijażu. Twarz powinna być czysta od fluidów, pudrów, korektorów czy cieni do powiek.
Masaż Rosenberga – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do masażu Rosenberga (oraz wszelkich innych masażów twarzy) są:
- rany i uszkodzenia skóry w okolicy masowanej, w tym oparzenia, zacięcia podczas golenia czy utrata ciągłości naskórka spowodowana obrażeniami mechanicznymi;
- zmiany trądzikowe;
- aktywne infekcje w obrębie twarzy, np. opryszczka wargowa;
- stany zapalne skóry, także te w przebiegu dermatologicznych chorób przewlekłych, np. łojotokowego zapalenia skóry czy atopowego zapalenia skóry (AZS);
- stan po niedawno przeprowadzonej ekstrakcji zęba;
- infekcje jamy ustnej i gardła, silny ból zęba;
- gorączka;
- aktywna choroba nowotworowa;
- powiększone węzły chłonne;
- guzki na głowie, szyi lub twarzy niewiadomego pochodzenia.
Przed wykonaniem masażu specjalista ocenia kondycję skóry i dobiera intensywność technik do indywidualnych potrzeb. Jeśli zauważy którekolwiek z przeciwwskazań może odmówić wykonania usługi.
Ile kosztuje masaż Rosenberga?
Masaż Rosenberga to koszt rzędu 100-250 zł za minimum 55 minut, w zależności od lokalizacji i renomy placówki wykonującej usługę. Wyższe ceny mają renomowane ośrodki SPA, górskie termy czy salony piękności. Niższe ceny znajdziemy w wielu gabinetach kosmetologicznych w większych i mniejszych miastach na terenie kraju.
Polecane produkty:
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Cichocki G., Wykonywanie masażu kosmetycznego, Radom 2007.
- Magiera L., Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej, Wydawnictwo Bio-Styl, 2007.