Zmiany potrądzikowe to inaczej przebarwienia pozapalne i blizny zanikowe, które pozostają po wyleczonym trądziku. Przyczyną ich pojawiania się jest uszkodzenie skóry właściwej i zastąpienie jej fragmentów tkanką łączną włóknistą. Innymi słowy, zmianami potrądzikowymi określamy wgłębienia i nierówności cery po ustąpieniu trądziku. Choć trudno jest się ich pozbyć, istnieją metody zmniejszające ich widoczność.
Rodzaje zmian potrądzikowych
Wyróżniamy kilka rodzajów zmian potrądzikowych:
- hipertroficzne – lokalizują się ponad powierzchnią skóry, na ogół przybierając różowe lub czerwone zabarwienie;
- atroficzne – lokalizują się pod powierzchnią skóry. Ich wygląd może być wąski i głęboki bądź płytki i szeroki;
- odbarwione – cechują się niską zawartością melaniny lub nawet całkowitym jej brakiem, w związku z czym są najtrudniejsze do usunięcia;
- blizny przerosłe i keloidy.
Określenie rodzaju zmian potrądzikowych ułatwia dobranie optymalnych metod pielęgnacyjnych skóry oraz niwelujących widoczność nieestetycznych zmian.
Zobacz również: Blizny potrądzikowe.
Jak powstają zmiany potrądzikowe?
Trądzik to schorzenie dermatologiczne obejmujące nie tylko naskórek i powierzchowne warstwy skóry. Zmiany trądzikowe mogą sięgać głęboko, a uznawane są przy tym za pewnego rodzaju czynnik uszkadzający ciągłość skóry. Skutkuje to uruchomieniem kaskady procesów naprawczych. W ich przebiegu organizm zaczyna tworzyć kolagen, zastępując uszkodzenia skóry pojawiające się wskutek trądziku tkanką łączną włóknistą. Przywraca ona ciągłość skóry, a do tego właśnie dąży organizm. Następuje ziarninowanie, czyli gojenie się ran, a wspomniany kolagen odbudowuje ubytki. Są one jednak widoczne jako zgrubienia czy wgłębienia, zwane zmianami potrądzikowymi.
Jak leczyć zmiany potrądzikowe?
W leczeniu zmian potrądzikowych z pomocą przychodzi szereg zabiegów kosmetologicznych oraz odpowiednio stworzone kosmetyki. Na początku warto skupić się na regularnym stosowaniu kosmetyków, ponieważ często są wystarczające do zniwelowania płytszych zmian. W składzie kosmetyków na zmiany potrądzikowe należy szukać następujących składników:
- kwas glikolowy – reguluje pracę gruczołów łojowych i działa złuszczająco;
- masa perłowa – stymuluje syntezę fibroblastów oraz rozjaśnia przebarwienia na powierzchni skóry;
- kwas salicylowy – częsty składnik wielu kosmetyków, ponieważ działa antybakteryjnie, usuwa nadmiar sebum i oczyszcza skórę;
- retinoidy – zmniejszają zmiany trądzikowe i przyspieszają regenerację komórek skóry;
- wyciąg z rumianku – rozjaśniają blizny i przebarwienia, zmniejszają widoczność zaczerwienień, redukują stany zapalne;
- heparyna – działa przeciwzapalne i antyproliferacyjnie, odpowiada za utrzymanie nawodnienia skóry.
Takich składników jest oczywiście znacznie więcej. Ważne, aby wszystkie były naturalne i aby kosmetyk nie został wzbogacony sztucznymi, zbędnymi dodatkami. Stosowanie kosmetyków nie zawsze bywa jednak skuteczne. Wówczas warto zdecydować się na zabiegi kosmetologiczne.
Do polecanych zabiegów należą m.in. mikrodermabrazja (mechaniczne usunięcie martwego naskórka), radiofrekwencja mikroigłowa (podgrzewanie i mikronakłuwanie skóry celem wywołania nowych procesów naprawczych) oraz peelingi chemiczne. W celu redukcji blizn potrądzikowych najczęściej wykonuje się peelingi z użyciem kwasu trójchlorooctowego w stężeniu od 15% (peeling powierzchowny) do 40% (peeling średnio głęboki). W przypadku drobnych blizn potrądzikowych zastosowanie znajduje również kwas pirogronowy.
Zobacz również: Kwasy w redukcji blizn potrądzikowych.
Domowe sposoby na zmiany potrądzikowe
Wśród domowych sposobów na zmiany potrądzikowe znajdują się przede wszystkim własnoręcznie wykonane maseczki, które należy pozostawić na skórze przez kilkanaście minut, a następnie dokładnie zmyć. Ważny jest dobór składników, które muszą regenerować skórę, nawilżać ją oraz rozjaśniać przebarwienia. Do ich wykonania można użyć:
- miód i sok z cytryny;
- oliwę z oliwek, sok z cytryny i cynamon;
- naturalny jogurt i algę Spirulina w proszku;
- awokado i sok z limonki;
- olejek jojoba i Spirulinę w proszku.
Sprawdzić mogą się również okłady z zielonej herbaty lub okłady z soku z aloesu. Znacznie lepiej jest zapobiegać powstawaniu zmian potrądzikowych niż je leczyć, dlatego zmagając się z trądzikiem należy stawiać na codzienne oczyszczanie cery. Złuszczanie martwego naskórka oraz likwidacja bakterii i zanieczyszczeń sprawią, że bakterie powodujące stan zapalny nie będą mieć pożywki umożliwiającej im rozwój, a więc tworzenie uszkodzeń skóry.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Sałagan-Kwiatkowska K., Niemyska K., Wykorzystanie wybranych kwasów organicznych w niwelowaniu blizn potrądzikowych, Kosmetologia Estetyczna, 2/2019.
- Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna, 4/2018.
- Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2014.