Kwas salicylowy jest jedną z najpopularniejszych metod walki z trądzikiem pospolitym. Czym się charakteryzuje oraz jakie przynosi efekty? Poznajmy bliżej działanie kwasu salicylowego.
Kwas salicylowy – czym jest?
Kwas salicylowy należy do grupy beta-hydroksykwasów (BHA). Został wyodrębniony z kory wierzby i naturalnie występuje w roślinach wpływając na regulację ich wzrostu oraz procesów kwitnienia. Jego syntetyczna forma z kolei posiada postać białego proszku. Główne właściwości kwasu salicylowego to:
- działanie przeciwbakteryjne;
- działanie przeciwgrzybicze;
- działanie przeciwzapalne.
Kwas salicylowy występuje w różnych stężeniach. Kosmetyki z zawartością kwasu o stężeniu 1-2 % wspomagają leczenie trądziku, z kolei o stężeniu 10-20 % wykazują działanie keratolityczne (złuszczające).
Kwas salicylowy – działanie
Kwas salicylowy posiada szerokie spektrum działania. Dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób przenika przez warstwę sebum i wnika do mieszków włosowo-łojowych. Dzięki temu kwas salicylowy wykorzystywany i polecany jest osobom o cerze tłustej i cery trądzikowej. Przy jego systematycznym stosowaniu zwężają się pory skóry, redukują zaskórniki oraz regulowana jest praca gruczołów łojowych.
Poprzez działanie złuszczające kwas salicylowy poprawia wygląd i strukturę skóry. Działanie to zapobiega procesom keratynizacji naskórka, czyli nawarstwianiu się martwych jego warstw, co prowadzi do zaczopowania ujść mieszków włosowych.
Dzięki właściwościom złuszczającym kwas salicylowy przygotowuje skórę na przyjęcie składników aktywnych np. w formie maski. Oznacza to, że zwiększa się tzw. penetracja skóry na substancje czynne. Stosowanie kwasu salicylowego wpływa także na odnowę skóry. Udowodnione jest także delikatne działanie redukujące blizny.
Efekty działania kwasu salicylowego na skórę
- niwelacja zaskórników;
- spłycenie blizn;
- regeneracja i odnowa naskórka;
- usunięcie martwego naskórka;
- odblokowanie porów skórnych;
- przygotowanie skóry do aplikacji substancji czynnych.
Kwas salicylowy – objawy niepożądane
W niektórych przypadkach kwas salicylowy może wywołać nadmierne łuszczenie się skóry, pieczenie, swędzenie i rumień. Są to jednak zmiany chwilowe, które ustępują po kilkunastu minutach.
Kwas salicylowy – efekty i częstotliwość zabiegów
Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Odczuwalne jest wówczas odświeżenie cery, jej wygładzenie oraz zwiększone napięcie, co daje efekt liftingu skóry. Wyraźne efekty uzyskuje się jednak po przeprowadzeniu całej serii zabiegów, która obejmuje 5-8 powtórzeń wykonywanych co 14 dni.
Wskazania
- trądzik pospolity;
- zapalenie mieszków włosowych;
- nadmiernie wydzielanie sebum;
- objawy fotostarzenia skóry;
- usuwanie martwego naskórka;
- rozjaśnianie przebarwień skóry.
Przeciwwskazania
- ciąża;
- karmienie piersią;
- alergie skórne;
- ciężka postać trądziku;
- keloidy;
- terapia retinoidami;
- podrażnienia i uszkodzenia naskórka;
- mocno opalona skóra;
- znamiona skóry.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Jedna odpowiedź
Bardzo ciekawe informacje. Właśnie zaczęłam serię zabiegów kwasami u mojej kosmetyczki, jestem już po dwóch. Mam początkujące stadium trądziku różowatego, więc na razie miałam mieszankę kwasów migdałowego i azelainowego, a następna wizyta już po świętach będzie właśnie kwasem salicylowym. Ciekawa jestem, czy pomoże na moją dolegliwość. 🙂