Depilacja intymna

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Depilacja intymna jest dla wielu kobiet (a w ostatnich latach również mężczyzn) niezwykle kusząca. Pozwala pozbyć się niechcianych włosków szybko i bezpiecznie. Wyróżnia się wiele metod depilacji miejsc intymnych, można je wykonywać zarówno w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, jak i we własnym domu. W pierwszym przypadku efekty są jednak dokładniejsze i trwalsze. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody depilacji intymnej.

Depilacja intymna

Depilacja laserowa intymna

Depilacja laserowa miejsc intymnych polega na usunięciu zbędnego owłosienia za pomocą kosmetycznego lasera o odpowiedniej długości fal. Najczęściej jest to laser diodowy, pochłaniany przez melaninę (ciemny barwnik włosów i skóry). Powoduje trwałe obumieranie cebulek włosów, przez co efekty serii zabiegów utrzymują się przez wiele lat, a nierzadko nawet do końca życia. Wszystko przez to, że laser uszkadza strukturę włosa. Zabieg kosztuje do 300 zł, zwykle należy wykonać kilka powtórzeń. Podczas depilacji odczuwa się jedynie dyskomfort i szczypanie.

W przypadku depilacji intymnej laserowej kluczowe jest odpowiednie przygotowanie ciała do zabiegu. Należy odstawić doustną kurację retinoidami i antybiotykami na 6 miesięcy przed planowanym zabiegiem, a także nie wyrywać włosków przez miesiąc przed zabiegiem. Przeciwwskazaniami do depilacji laserowej są przede wszystkim: rybia łuska, bielactwo, łuszczyca, opryszczka, infekcje wirusowe i infekcje bakteryjne w okolicach intymnych. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża i choroba nowotworowa.

Zobacz również: Laserowe usuwanie włosów.

Depilacja intymna woskiem

Depilację intymną można również wykonywać woskiem kosmetycznym, jednak nie jest to metoda polecana każdemu. Tradycyjny wosk do depilacji należy bardzo mocno podgrzać, co przy skórach wrażliwych może skończyć się lekkim poparzeniem bądź zerwaniem naskórka. Zabieg nie jest rekomendowany również u kobiet ze skórą bardzo cienką i skórą wrażliwą. Ryzykowne jest nakładanie gorącego wosku na wewnętrzne strony warg sromowych oraz na błony śluzowe, ponieważ także tutaj może dojść do zerwania naskórka. Efekty utrzymują się około 2 tygodnie. Prawdopodobnie jest to jedna z boleśniejszych metod depilacji intymnej, a jej wykonanie może zakończyć się wrastaniem włosków i podrażnieniami skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Depilacja woskiem.

Depilacja intymna pastą cukrową

Depilacja pastą cukrową jest przede wszystkim mniej bolesna od klasycznego woskowania, co ma szczególne znaczenie w przypadku delikatnych okolic intymnych. Nie powoduje podrażnień, zapaleń mieszków włosowych i wrastania włosków w późniejszym czasie. Nadaje się zarówno dla alergików, jak i osób ze skórą wrażliwą. Skóra po cukrowaniu jest pozbawiona nie tylko zbędnego owłosienia, ale i martwego naskórka. Staje się więc idealnie gładka i jedwabista. Podczas usuwania włosków pastą cukrową obowiązuje ruch zgodny z naturalnym kierunkiem wzrostu włosków. Efekt utrzymuje się około 1 miesiąca. Cena za zabieg wynosi 100-140 zł (bikini płytkie i głębokie).

Depilacja intymna tradycyjną maszynką do golenia

W warunkach domowych można wykonać depilację intymną tradycyjną maszynką. Jest to metoda szybka, całkowicie bezbolesna i niedroga, jednak mało efektywna. Włoski odrastają już po 1-3 dniach, tworząc efekt szorstkiej skóry w okolicach intymnych. Decydując się na taką czynność, należy pamiętać, aby skóra była całkowicie zmiękczona. Dlatego najlepiej golić się w trakcie kąpieli lub tuż po niej. Skórę przytrzymujemy i delikatnie napinamy jedną ręką, zaś drugą usuwamy owłosienie zgodnie z ruchem jego wzrostu. Wykorzystujemy do zabiegu także specjalną piankę do golenia.

Zobacz również: Golenie maszynką – najczęściej popełniane błędy.

Rodzaje depilacji intymnej

Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje depilacji intymnej:

  • francuska – dla kobiet ceniących sobie naturalny i estetyczny wygląd. To najpłytsza forma depilacji, obejmująca wyłącznie wzgórek łonowy i pachwiny. Włoski z pośladków, okolic między nimi i warg sromowych nie są usuwane;
  • brazylijska – metoda wybierana najczęściej, usuwająca owłosienie z okolic bikini, pachwin, warg sromowych i okolicy pośladków.

Bez względu na wybrany rodzaj, do zabiegu należy podejść z dużym dystansem. Nie ma tu miejsca na wstyd czy zażenowanie, ponieważ specjalistki zajmujące się depilacją uznają ją za coś zupełnie normalnego.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kujawa M., Sztuka depilacji intymnej. Nic, co kobiece, nie jest kosmetyczce obce, Cabines Polska, 65/2014.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  3. Malinowska S., Perzanowska I., Marianowska A., Jędrzejczyk M., Mlosek R., Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji, Kosmetologia Estetyczna, 6/2018.
  4. Zychowicz B., Wykonywanie usług związanych z usuwaniem zbędnego owłosienia, Radom 2006.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *