Wrastające włoski

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wrastające włoski to wynik częstej depilacji, który występuje u coraz większej ilości kobiet. Czerwone kropki, grudki i krosty na skórze to nieprzyjemny widok szczególnie kiedy zbliża się lato.

Wrastające włoski - sposoby jak z nimi walczyć

Zwykle po depilacji występuje podrażnienie skóry oraz delikatne jej zaczerwienienie. Jednak najczęstszym problemem jest fakt pojawiania się wrastających włosków i związane z nimi zapalenie mieszków włosowych. Powstaje to na skutek ciągłego uszkadzania naskórka poprzez traktowanie go ostrym ostrzem maszynki czy silnymi środkami chemicznymi. Wszystko to może spowodować jej zupełne osłabienie. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby zapobiegać wrastaniu włosków.

Wrastające włoski – przyczyny

Główną przyczyną wrastania włosów jest stosowanie depilacji woskiem, depilatora oraz depilacji pastą cukrową. Metody te skutecznie osłabiają włos, który nie ma siły przebić się przez warstwy skóry. Stosując regularnie jedną z wyżej wymienionych metod przez długi czas można doprowadzić skórę do złego stanu. W tym przypadku warto depilator lub wosk zamienić na tradycyjną maszynkę, która nieco wzmocni wcześniej osłabione włoski. Wówczas będą mieć one siłę przedostać się na powierzchnię skóry.

Często wrastające włoski połączone z problemem zapalenia mieszków włosowych wywołane są głównie przez zakażenie bakteryjne. Na skórze wówczas pojawiają się pęcherzyki i krosty wypełnione treścią ropną. Należy pamiętać, aby nie wyciskać tego rodzaju zmian, ponieważ w ten sposób można rozprzestrzenić infekcje w inne miejsca na skórze. Zalecane jest tu przede wszystkim przemywanie skóry preparatami dezynfekującymi oraz o działaniu przeciwzapalnym. W domowej pielęgnacji skóry należy stosować kosmetyki hipoalergiczne. Mamy wówczas pewność, że preparaty te nie uczulą i nie wywołają reakcji niepożądanych. Jeśli zmiany nie ulegają poprawie, wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza dermatologa.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Najczęściej problem wrastających włosków lokalizuje się:

  • na linii bikini;
  • na tylnych częściach ud;
  • na łydkach;
  • pod pachami.

Wrastające włoski – jak sobie z nimi radzić?

Jeśli przez długi czas depilację woskiem lub depilatorem warto zmienić metodę na tradycyjną maszynkę. Dzięki niej wzmocnisz włosy, przez co będą miały siłę przedostać się na powierzchnię skóry. W celu pozbycia się wrastających włosów warto pamiętać o regularnym wykonywaniu peelingów skóry. Pozbycie się martwych komórek naskórka ułatwi włosom przedostanie się na zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem jest peeling cukrowy, peeling solny lub wykonywany np. szczotką ryżową lub zwykłą gąbką do kąpieli. Należy jednak pamiętać o niezbyt intensywnym masowaniu skóry, ponieważ w ten sposób można ją dodatkowo podrażnić i wywołać większy stan zapalny.

W przypadku dużych stanów zapalnych pojawiających się na skórze należy aplikować na skórę preparaty łagodzące m.in. maścią cynkową, tribiotyk, sudocrem czy naturalnego pochodzenia jakim jest olejem z czarnuszki, żel aloesowy czy wyciąg z rumianku. Bardzo przydatne jest regularne smarowanie skóry maścią z mocznikiem o stężeniu 10%, który zmiękczy naskórek, przez co włos będzie posiadał łatwiejszą drogę do przebicia się na zewnętrzną powierzchnię skóry. Oprócz pozbycia się problemu wrastających włosów sprawi to, że naskórek stanie się bardziej gładki i miękki w dotyku.

Na wrastające włoski pomoc może przynieść także naturalny specyfik – ałun. Jest to kryształ potasu pochodzenia wulkanicznego. Minerał ten posiada wiele cennych właściwości m.in. łagodzi podrażnienia po depilacji, męskim goleniu czy niweluje nieprzyjemny zapach potu. Jak należy go stosować? Kryształ ałunu należy wcierać bezpośrednio w skórę, którą wcześniej poddano depilacji. Przed użyciem wystarczy go jedynie nieco zwilżyć. Wykazuje właściwości antyseptyczne i odkażające, hipoalergicznie i regenerujące podrażnione tkanki. Warto pamiętać, że kryształ ałunu powinien być przeznaczony do użytku tylko dla jednej osoby.

Wrastające włoski – jak zapobiegać?

W tym celu należy pamiętać o:

  • wykonywaniu peelingu skóry po 12 godzinach przed depilacją;
  • dezynfekcji skóry zarówno przed zabiegiem jak i po;
  • o stosowaniu preparatów łagodzących, zapobiegających wrastaniu włosów oraz spowalniających ich wzrost po wykonaniu depilacji.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

22 odpowiedzi

    1. peeling bardzo pomaga, ja robię peeling z kawy, dodatkowo mam specjalną rękawicę do peelingu:) niestety u mnie problem zaczął się po używaniu depilatora. Poradziłam sobie specjalnymi kosmetykami, stosowałam krem i balsam Bump Eraiser, teraz stany zapalne są o wiele mniejsze i używam tylko balsamu:)

  1. Mi kiedyś zaczął wrastać taki włosek i zrobiła mi się gulka. Trochę w niej grzebałam – przyznaję się – i zrobił mi się paskudny stan zapalny z ropą i temperaturą ponad 38C. W końcu wylądowałam u chirurga, który mi tę gulę naciął i oczyścił. Teraz niestety mam bliznę.

  2. A już się martwiłam, że maszynka może powodować takie wrastanie włosków 🙂 Choć też ma swoje minusy np. podrażnienia

  3. Wydaje mi się, że mam właśnie ten problem. Ten post jest dla mnie bardzo cenny. Skorzystam z tych rad. 🙂

  4. Coś dla mnie 🙂 Tylko ja mam z tym problem po depilacji maszynką, a wosku nie używam ze względu na żylaki i naczynka, a depilator za bardzo boli, bo mam wrażliwą skórę 🙁

  5. Oj tak, tak, znam to 🙁 ale tylko wtedy gdy golę się zwykła maszynką. jak zastosuję pastę cukrową już tego problemu nie ma, ale nie mam czasu aby siedzieć i sobie pastę robić przy dziecku, dlatego jest jak jest 🙁

  6. Ja również miałam problemy z wrastającymi włoskami i bardzo męczyłam się z tym problemem. Jednak odkąd wykonuje depilację laserową jest zdecydowanie lepiej. Już po pierwszych zabiegach widzę świetne efekty! Ja chodzę do salonu w Łodzi, choć wiem, że salony są też w innych miastach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *