Jak zregenerować paznokcie?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak zregenerować paznokcie, aby były wytrzymałe, nie łamały się w odpowiedzi na zadziałanie niewielkich sił, a także rosły szybko? Wiele osób poświęca dużo czasu pielęgnacji skóry i włosów, zapominając o paznokciach, które są równie ważne i stanowią wizytówkę dbającego o siebie człowieka. Co warto wiedzieć o ich świadomej regeneracji?

Jak zregenerować paznokcie

Jak zregenerować paznokcie?

Istnieje wiele metod na regenerację paznokci, a do najpopularniejszych i sprawdzonych należą:

  • wcierki ziołowe lub na bazie naturalnych olejków, które aplikuje się na paznokcie i skórę wokół nich;
  • specjalistyczne odżywki w formie lakierów do paznokci – są one zazwyczaj przezroczyste;
  • olejowanie paznokci;
  • systematyczne obcinanie paznokci na długość, która nie grozi ich przypadkowemu złamaniu się;
  • unikanie wykonywania stylizacji hybrydowych i żelowych, które wymagają spiłowania części płytki paznokciowej;
  • bezwzględne unikanie samodzielnego zdejmowania nałożonych aplikacji na paznokcie, zwłaszcza poprzeć ich odrywanie lub zeskrobywanie.

Warto zaznaczyć, że regeneracja paznokci powinna zachodzić przede wszystkim od wewnątrz. Oznacza to, że należy zadbać o dietę, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych, stymulujących wzrost oraz utrzymujących ich grubość. Takimi związkami są zwłaszcza:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • witamina A – jej dobrymi źródłami są podroby, jajka, marchew, jarmuż, bataty, dynia, szpinak, morele;
  • witamina E – jej najlepszymi źródłami pokarmowymi są oleje roślinne, ale również czarna porzeczka, brzoskwinie, brukselka, szpinak czy pomidory;
  • biotyna – znaleźć ją można w produktach mącznych i pełnoziarnistych, a także w zielonych warzywach liściastych i marchewkach;
  • cynk – jego dobrymi źródłami są grzyby, jajka, mięso, wątróbką, ostrygi, produkty pełnoziarniste;
  • krzem – znajduje się w otrębach, ryżu, cebuli, kapuście, burakach, ogórkach, produktach owsianych;
  • kolagen – jego źródłami są zwłaszcza podroby i produkty na bazie wywarów z kości czy żelatyny.

Jako że naturalne źródła kolagenu są jednocześnie bogate w cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe, najlepiej zdecydować się na suplementację tego związku. Buduje on paznokcie i odpowiada za ich wytrzymałość. W kontekście suplementacji rekomenduje się także codzienne przyjmowanie kwasu hialuronowego, którego rolą jest nawilżanie tkanek ludzkiego ciała. Dzięki niemu paznokcie pozostają odpowiednio elastyczne. Wyżej wymienione związki mogą też być składnikami gotowych odżywek i serum do paznokci. Wybierając tego typu produkty, warto kierować się zasada, że im bardziej naturalny jest skład, tym lepiej. Odżywki i serum – zarówno domowe, jak i profesjonalne (należy stosować codziennie).

Domowa wcierka regenerująca paznokcie

Aby otrzymać skuteczną i w pełni naturalną wcierkę do paznokci o właściwościach wzmacniających, wystarczy zmieszać 3 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia z odrobiną soku z cytryny. Do mieszanki można też dodać 4-5 kropli olejku z czarnuszki siewnej lub olejku ze słodkich migdałów. Płyn umieszczamy w miseczce i moczymy w nim paznokcie przez 10 minut, ewentualnie za pomocą jednorazowego wacika wcieramy go w płytki paznokciowe. Do moczenia paznokci dobrze sprawdzi się też napar z pokrzywy zwyczajnej, skrzypu polnego lub łopianu.

Zobacz również: Paznokcie po hybrydzie – jak je zregenerować?

Kiedy regenerować paznokcie?

Wskazaniami do intensywnej regeneracji paznokci jest zwłaszcza ich zniszczenie np. wskutek błędnie założonej lub zdjętej stylizacji manicure. Powyższe metody będą skuteczne w każdym przypadku suchych, łamliwych, rozdwajających się paznokci. Jeśli jednocześnie na ich powierzchni pojawiają się niepokojące objawy typu przebarwień, zmian grzybiczych, świądu, pieczenia, zaczerwienienia czy łuszczenia się okolicznej skóry, należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *