
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Schizofrenia to choroba, która może uaktywnić się w każdym wieku, najbardziej narażoną grupą są jednak osoby młode, przed 30. rokiem życia. Jest chorobą przewlekłą przebiegającą z okresami remisji, o niezwykle zindywidualizowanym obrazie klinicznym. Cechuje ją bowiem wiele objawów, które u każdego pacjenta mogą rozwijać się w zupełnie kierunku. Wczesne wykrycie schizofrenii zwiększa rokowania odnośnie jej leczenia.
Schizofrenia ma zawiły przebieg, a jej przyczyny mimo wielu badań nie zostały poznane i zrozumiane. Największym czynnikiem ryzyka jest występowanie schizofrenii w rodzinie. Udowodniono, że choroba ma podłoże dziedziczne. Z całą pewnością rozwój choroby nie ma podłoża w złym wychowaniu dziecka czy nawet traumatycznym przeżyciu. Geneza jest złożona, jednak wiadomo, że na rozwój schizofrenii wpływa połączenie czynników genetycznych, biologicznych i psychologicznych. Nieco większe ryzyko występuje u dzieci, przy których porodzie miejsce miały komplikacje. Zwłaszcza, gdy spowodowały one niedokrwienie mózgu.
Jak wspomniano we wstępie, choroba może przebiegać różnie. Rozwija się zarówno nagle i spontanicznie, jak i stopniowo, pozwalając objawom narastać przez wiele miesięcy czy lat. Wyróżniamy objawy:
Każda grupa objawów jest mocno rozwinięta.
Zwane również wytwórczymi, obejmują głównie urojenia i omamy. Urojenia to myśli zniekształcające rzeczywistość. Pacjent wierzy, że wymyślone przez niego sytuacje są prawdziwe, a osoby z jego otoczenia traktuje jak wrogów. Chory może być przeświadczony, że inni go obmawiają, śledzą, wyśmiewają, a nawet że chcą go skrzywdzić. Niektóre postacie schizofrenii obejmują tzw. urojenia odsłonięcia – pacjent twierdzi, że jego myśli są słyszalne, a osoby negatywnie nastawione zbierają je i wykorzystują przeciwko niemu.
Z kolei omamy, zwane także halucynacjami, odnoszą się do zaburzeń obejmujących zmysły. Chory realistycznie odczuwa doznania zmysłowe (wzrokowe, węchowe, smakowe, dotykowe, słuchowe), jednak w pobliżu nie ma żadnego bodźca, który mógłby takie doznania spowodować. Przykładowo, chory z omamami słuchowymi słyszy różne dźwięki, głosy czy hałasy, których nie słyszy nikt zdrowy.
Objawy negatywne przyczyniają się do stopniowego wycofywania się chorego z życia społecznego, rodzinnego i zawodowego. Powoli traci on zainteresowanie tym, co dzieje się wokół i unika kontaktu z innymi osobami. Pojawia się zobojętnienie uczuciowe, co często jest przyczyną rozpadu związków i pożycia małżeńskiego. Innymi objawami negatywnymi są między innymi: brak własnej woli, mniejsza dbałość o siebie, brak zdolności do odczuwania przyjemności czy wypowiadanie się pojedynczymi słowami o ubogiej treści.
Najczęściej występującymi objawami poznawczymi w przebiegu schizofrenii są zaburzenia koncentracji i uwagi, a także zaburzenia pamięci o różnym stopniu nasilenia. Pacjent nie jest w stanie maksymalnie skupić się na wykonywanej czynności, nie potrafi zorganizować się i zaplanować kolejnych kroków. Nie pamięta nawet tego, co zrobił w ostatnich dniach, co przeczytał czy usłyszał podczas rozmów. Bardzo często zaburzenia poznawcze uniemożliwiają podjęcie pracy zarobkowej.
Zaburzenia afektu, czyli nastroju, łączą w sobie wszystkie pozostałe objawy, w tym także objawy negatywne i halucynacje. Pojawiają się żal, wycofanie społeczne, smutek i zmniejszona radość z życia. Innymi zaburzeniami afektu są zachowania nieadekwatne do aktualnej sytuacji, pacjent zaczyna śmiać się w momencie poważnym lub smutnych. Charakterystyczna jest tutaj depresja popsychotyczna. Rozwija się ona w momencie załagodzenia wszystkich pozostałych objawów, co może doprowadzić nawet do myśli samobójczych. W tym okresie wymaga się szczególnej opieki nad chorym.
Chory ma problemy ze zrozumieniem tego, co się wokół niego dzieje. Nie rozumie postępowania ludzi i ich wypowiedzi. Zachowania innych wydają mu się dziwne, nietypowe, chaotyczne. Omawiając objawy dezorganizacji psychicznej wyróżnia się kilka rodzajów schizofrenii:
Przy każdej postaci schizofrenii istnieje ryzyko samobójstwa.
Istotną rolę w procesie leczenia odgrywają osoby bliskie, opiekunowie chorego, którzy bardzo często biorą odpowiedzialność za kontrolę stosowania się do zaleceń lekarza i regularnego przyjmowania leków. Jak twierdzą sami opiekunowie, jest to jedna z najtrudniejszych ról, którą muszą pełnić przy chorym. Obecność osób bliskich i rodziny w dużej mierze przyczynia się do ustabilizowania choroby.
Ważnym elementem terapii jest przyjmowanie leków o przedłużonym uwalnianiu. Takie preparaty zmniejszają ryzyko nagłego odstawienia leku czy przedawkowania. Pozwalają one także przerwać pacjentowi rutynę codziennego przyjmowania określonej liczby tabletek, zapewniając jednocześnie, że podany lek będzie się utrzymywał w organizmie chorego do momentu podania kolejnej dawki. Leki przeciwpsychotyczne niejednokrotnie umożliwiają choremu powrót do życia zawodowego i społecznego. Ostatnią składową leczenia schizofrenii są regularne wizyty u psychiatry.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły