
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Nowotwory sromu to stosunkowo rzadko występujący rodzaj chorób onkologicznych. Stanowią bowiem 5% wszystkich nowotworów narządów rodnych kobiety.
Statystki medyczne wskazują, że najczęściej występującym nowotworem sromu jest rak kolczystokomórkowy, a więc rodzaj raka skóry. Warto podkreślić, że około 5% nowotworów sromu to czerniak.
Wśród nowotworów sromu można wyróżnić:
Do nowotworów niezłośliwych zaliczyć można gruczolaka potowego, naczyniaka rogowaciejącego, a także włókniaka, mięśniaka gładkokomórkowego oraz tłuszczaka. Z kolei na pograniczu nowotworu niezłośliwego oraz złośliwego jest naczyniośluzak, który dotyczy głównie kobiet między 24 a 40 rokiem życia. Może osiągać spore rozmiary sięgające nawet 20 cm. Występuje w sposób ogniskowy, warto podkreślić, że nacieka tkanki, ale nie daje przerzutów. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zmiany z zachowaniem dużego marginesu zdrowej tkanki.
Z kolei do najczęściej występujących nowotworów złośliwych sromu należy płaskonabłonkowy rak sromu. Rozwija się głównie na podłożu dystrofii u kobiet starszych. Kobietami najbardziej narażonymi na chorobę są panie leczone w przeszłości na raka szyjki macicy.
Stanem przedrakowym jest śródnabłonkowa neoplazja sromu. Wyróżnia się jej 3 stopnie:
Rak śródnabłonkowy sromu zalicza się do dużego stopnia. W związku z tym, w grupie tej można wyróżnić raka przedinwazyjnego oraz dystrofię hiperplastyczną z atypią. Objawem klinicznym jest ból, świąd oraz pieczenie. Obrazem klinicznym z kolei jest pojedyncza lub rozsiana grudka z nadbarwliwością. Zmiana posiada głównie kolor czerwony, biały, brązowy lub czarny.
Rozpoznanie choroby obejmuje badanie histopatologiczne wycinków, które pobierane są ze sromu. Miejsca pobierania wycinków wyznaczane są za pomocą testu z kwasem octowym oraz błękitem toluidyny. W różnicowaniu należy wziąć pod uwagę kłykciny kończyste, czerniaka lub inwazyjnego raka sromu.
Leczenie uwarunkowane jest stopniem nasilenia choroby oraz wiekiem pacjenta. Zmiany stopnia małego i średniego mogą samodzielnie ulegać regresji, zwłaszcza jeśli ich powstawanie związane było z zakażeniem HPV. Zmiany dużego stopnia u młodych kobiet usuwa się stosując zabieg wycinania w granicach zdrowych tkanek. Z kolei u starszych rozważa się usunięcie sromu.
Aż 90% raków sromu tworzą nowotwory płaskonabłonkowe. Rak sromu występuje u 3,5 % kobiet leczonych na skutek liszaja twardzinowego sromu. Warto podkreślić, że u niektórych osób rak sromu postępuje w sposób bezobjawowy na niezmienionej w żaden sposób skórze. Objawem jest egzo lub endofityczny guz, który często występuje wraz z owrzodzeniem zlokalizowanym na wargach większych. Objawy w obrębie łechtaczki i cewki moczowej występują w 15%. Rak rozwija się dając przerzuty drogą naczyń limfatycznych, pierwotnie do węzłów pachwinowych powierzchownych oraz głębokich, w dalszym etapie do miednicy mniejszej.
Objawem raka sromu jest świąd, ból, krwawienie oraz uczucie dyskomfortu z jednoczesnym wyczuwaniem guza sromu, a także utrudniony proces oddawania moczu oraz stolca.
Diagnostyka raka musi obejmować pobranie wycinka sromu do badań histopatologicznych. W różnicowaniu należy brać pod uwagę nowotwory niezłośliwe, endometriozę, kłykciny kończyste, liszaja twardzinowego sromu, czerniaka sromu.
Najskuteczniejszym leczeniem raka sromu jest leczenie chirurgiczne. Jeżeli natomiast operację uznaje się za mało radykalną lekarz zleca wówczas wykonanie leczenia uzupełniającego w postaci radioterapii. W przypadku zawansowania klinicznego choroby zaleca się wykonanie operacji wytrzewienia przedniego, tylnego lub całkowitego.
Niekiedy lekarz postanawia przeprowadzić radio i chemioterapię z zastosowaniem bleomycyny. Po zmniejszeniu się guza wykonuje się wówczas zabieg chirurgiczny.
Wskazówka
Chemioterapia jako samodzielna forma leczenia nie jest rekomendowana, ze względu na małe efekty terapeutyczne.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły