Wrastanie włosków

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wrastanie włosków jest niechcianym zjawiskiem najczęściej pojawiającym się podczas golenia nóg, pach czy okolic intymnych. W efekcie skóra nie jest gładka (jak w naszych oczekiwaniach), lecz zaczerwieniona i podrażniona. Dodatkowo mogą pojawiać się niewielkie ropne krostki i inne zmiany skórne, co z pewnością obniża poziom estetyki wyglądu. Wrastanie włosków najczęściej wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji skóry lub źle wykonanego golenia. Można temu skutecznie zapobiegać.

Wrastanie włosków

Wrastanie włosków – przyczyny

Wrastanie włosków może mieć wiele przyczyn. Pojawia się zarówno podczas golenia (mechaniczne usuwanie włosków, np. za pomocą maszynki do golenia), jak i podczas depilacji (usuwanie włosków wraz z cebulkami). Osłabione włoski, które wyrastają w najbliższym czasie, nie są w stanie efektywnie przebić skóry. Dlatego rosną w zupełnie innym kierunku, zwykle wrastając ponownie w skórę. Możliwymi przyczynami wrastania włosków mogą być:

  • brak higieny podczas golenia, gdy bakterie i zanieczyszczenia przedostają się pod naskórek;
  • używanie tępej maszynki do golenia;
  • używanie starej maszynki do golenia, na ostrzach której pojawia się rdza;
  • brak mycia maszynki po zakończeniu golenia i używanie jej przy następnym goleniu;
  • częste usuwanie owłosienia wraz z cebulkami, np. depilacja woskiem czy depilacja pastą cukrową;
  • brak regularnego złuszczania skóry;
  • niski poziom nawilżenia skóry.

Zobacz również: Golenie maszynką – najczęściej popełniane błędy.

Włoski mogą wrastać również wtedy, gdy są golone „pod włos”, a nie „z włosem”, jak powinno się to odbywać. Jednak na niektórych partiach ciała włoski rosną w różnym kierunku, co należy wziąć pod uwagę podczas ich usuwania.

Konsekwencje wrastania włosków

Wrastanie włosków jest dużym problemem estetycznym. Na powierzchni skóry tworzą się widoczne zaczerwienienia i krostki, niekiedy wypełnione ropną treścią. To z kolei może prowadzić do rozwoju zapalenia mieszków włosowych czy ropnych zakażeń bakteryjnych. Stan zapalny i obrzęk powoduje świąd skóry, przez co możemy rozdrapywać krostki, co prowadzi jedynie do dalszego rozprzestrzeniania się stanu zapalnego. Na dłuższą metę dochodzi do pogorszenia kondycji skóry. Staje się ona sucha, podrażniona i z niedoskonałościami, których ciężko się pozbyć.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Profilaktyka wrastania włosków

Odpowiednia technika podczas usuwania włosków oraz właściwa pielęgnacja skóry pozwalają wyeliminować ryzyko wrastania włosków. Przede wszystkim należy zadbać o dobrą kondycję skóry, najlepiej za pomocą:

Cotygodniowe wykonywanie peelingów jest wręcz kluczowe dla zachowania gładkiej skóry, szczególnie po depilacji czy goleniu. Kolejną skuteczną metodą jest regularne szczotkowanie ciała na sucho – taką szczotkę można kupić w każdej drogerii czy sklepie z kosmetykami.

Przede wszystkim jednak należy zadbać o prawidłową technikę podczas usuwania włosków. Najpierw przygotowujemy skórę, czyli bierzemy kąpiel / prysznic, aby ją zmiękczyć. Jeśli golimy włoski maszynką, najpierw dobrze natłuszczamy skórę, a następnie usuwamy owłosienie kierując się ruchem „z włosem”, nigdy „pod włos”. Jeśli depilujemy włoski, bezpośrednio po kąpieli osuszamy skórę i nakładamy na nią rozgrzany wosk / pastę cukrową. Następnie pociągamy plaster ruchem „z włosem”. Po usunięciu całości zbędnego owłosienia nie zapominajmy o nawilżeniu skóry, najlepiej kosmetykami zawierającymi także substancje łagodzące podrażnienia.

Zobacz również: Podrażniona skóra.

Wrastanie włosków – łagodzenie objawów

Jeśli doszło do wrastania włosków, należy jak najszybciej wdrożyć peelingi i szczotkowanie ciała na sucho. Peeling wykonujemy po ciepłej kąpieli, która zmiękczy naskórek. Jeśli wrośniętych włosków nie ma dużo, można usunąć je pojedynczo podważając je sterylną igłą i wyciągając pęsetą. Jeśli jednak nie wiemy jak się do tego zabrać, lepiej ominąć ten etap lub udać się do doświadczonego kosmetologa.

Ważne, aby do pielęgnacji skóry używać kosmetyków łagodzących i nawilżających, zawierających w składzie:

  • pantenol;
  • wyciągu z aloesu (sprawdzi się również żel aloesowy);
  • mocznik;
  • kwas hialuronowy;
  • alantoina;
  • wyciąg z arniki górskiej.

Warto wykazać się cierpliwością – skóra regeneruje się stosunkowo szybko, jednak i na to potrzebuje odrobiny czasu.

Bibliografia

  1. Kuropatwa A., Nebesio D., Innowacje w procesie golenia od pierwotnych form po dziś dzień, Wrocław 2008.
  2. Błaszczak M., Jak jedwab, Samo Zdrowie, 8/2021.
  3. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *