Cera atopowa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Cera atopowa występuje przy atopowym zapaleniu skóry, chorobie dermatologicznej o podłożu alergicznym. Może dotyczyć osób w każdym wieku, bez względu na płeć. Zmiany atopowe skórne są dla ich posiadacza nie tylko nieestetyczne, ale niekiedy nawet bolesne. Ich leczenie obejmuje głównie odpowiednio dobraną farmakoterapię i prawidłową pielęgnację skóry.

Cera atopowa

Jak wygląda cera atopowa?

Cerę atopową bardzo łatwo jest rozpoznać, choć może przypominać inne problemy dermatologiczne. Typowe są objawy takie jak:

  • suchość skóry;
  • łuszczenie, które objawia się odchodzeniem mniejszych lub większych płatów skóry;
  • czerwone wykwity o niewielkich rozmiarach, które jednak pojawiają się w skupiskach, przez co dają efekt rozległych plam;
  • świąd skóry.

Swędzenie skóry występuje najczęściej po aktywności fizycznej czy przy przebywaniu w gorących pomieszczeniach, ponieważ pot nasila intensywność objawów. Po drapaniu skóra staje się jaśniejsza, co również jest typowym wskaźnikiem AZS. Warto wiedzieć, że zmiany atopowe, choć zwykle lokalizują się najpierw na twarzy, mogą pojawiać się również na kończynach czy tułowiu.

Podsumowując, skóra atopowa jest przesuszona, wrażliwa i skłonna do podrażnień. Źle reaguje na wiele czynników zewnętrznych, w tym również na wiele kosmetyków. Powinny one być wyjątkowo ostrożnie dobierane.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przyczyny cery atopowej

Jak wspomniano, główną przyczyną cery atopowej jest obecność ogólnoustrojowej choroby, atopowego zapalenia skóry. Przyczyny AZS nie zostały do końca poznane, sugeruje się jednak współudział czynników środowiskowych i genetycznych. Uważa się, że skóra atopowa w dużym stopniu jest uwarunkowana genetycznie, jednak nie ona sama jest dziedziczona, lecz skłonność do wszelkich alergii.

W przypadku czynników środowiskowych warto wyróżnić te, które nasilają i wywołują wystąpienie objawów, takich jak np. cera atopowa. Są to:

  • różnego rodzaju alergeny, np. pyłki kwiatowe w okresie wiosennym;
  • suche powietrze, klimatyzacja;
  • skrajne temperatury, upały lub mrozy;
  • niektóre pokarmy i napoje, np. mleko, jaja, ryby czy ostre przyprawy.

Warto także pamiętać, że dolegliwości związane z cerą atopową nasilają się przy nadmiernej higienie skóry. Być może brzmi to nietypowo, ponieważ większość dolegliwości skórnych wynika z braku lub z nieodpowiedniej higieny, tutaj jednak należy unikać zbyt częstego i zbyt intensywnego mycia twarzy. Uszkadza się bowiem wówczas naturalny płaszcz lipidowy skóry, który pełni funkcje ochronne i nawilżające. W efekcie objawy się pogłębiają, ponieważ skóra nie jest wystarczająco chroniona.

Jak pielęgnować cerę atopową?

Przede wszystkim ważne jest jej oczyszczanie, musi być zarówno skuteczne jak i bardzo delikatne. Ciężko znaleźć kosmetyki, które oferują taki złoty środek. Należy unikać silnie działających kosmetyków, które wywołują podrażnienia, dodatkowo przesuszają skórę i wzmagają reakcje alergiczne. W związku z tym, że cera atopowa posiada uszkodzoną barierę ochronną, kolejnym krokiem w pielęgnacji będzie odpowiednie nawilżenie skóry. Do wszelkich czynności pielęgnacyjnych warto wybierać dermokosmetyki lub z serii przeznaczonych wyłącznie do dbania o skórę atopową. Na szczęście, dzięki rosnącej świadomości i wiedzy zdrowotnej, na rynku mamy obecnie spory wybór dobrych kosmetyków do cery atopowej. W skrajnych przypadkach zaleca się stosowanie preparatów farmaceutycznych na bazie sterydów, nie jest to jednak powszechnie zalecane, ponieważ odchodzi się od ich stosowania na wrażliwą okolicę twarzy ze względu na skutki uboczne.

Pozostałe rady

Posiadacze cery atopowej powinni:

  • unikać szorstkich materiałów, z których wykonano poszwy na pościel, szczególnie w przypadku poduszek;
  • unikać brania gorących pryszniców lub gorących kąpieli oraz korzystania z saun;
  • stosować szczególną ochronę podczas wychodzenia na duże słońce, najlepiej w postaci kremów z filtrem UV 50+;
  • zrezygnować z używania mydła do mycia twarzy, mydło dodatkowo wysusza skórę;
  • podczas wycierania twarzy delikatnie przykładać do niej ręcznik w celu osuszenia jej, nie zaleca się pocierania skóry ręcznikiem.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na codzienną dietę. Ogólną kondycję skóry poprawiają NNKT, kolagen, koenzym Q10 czy witaminy z grupy B. Delikatnie łagodząco może więc wpływać suplementacja Spiruliny lub regularne spożycie ryb morskich i orzechów. Warto pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie, która zwiększa poziom nawilżenia skóry.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Woldan-Tambor A., Zawilska J., Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku, Farmakologia Polska, 11/2009.
  2. Millan M., Mijas J., Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, Nowa Pediatria, 4/2017.
  3. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2010.
  4. Draelos Z., Pugliese P., Pytrus B., Chlebus E., Fizjologia skóry – teoria i praktyka, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2014.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *