
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Cera atopowa występuje przy atopowym zapaleniu skóry, chorobie dermatologicznej o podłożu alergicznym. Może dotyczyć osób w każdym wieku, bez względu na płeć. Zmiany atopowe skórne są dla ich posiadacza nie tylko nieestetyczne, ale niekiedy nawet bolesne. Ich leczenie obejmuje głównie odpowiednio dobraną farmakoterapię i prawidłową pielęgnację skóry.
Cerę atopową bardzo łatwo jest rozpoznać, choć może przypominać inne problemy dermatologiczne. Typowe są objawy takie jak:
Swędzenie skóry występuje najczęściej po aktywności fizycznej czy przy przebywaniu w gorących pomieszczeniach, ponieważ pot nasila intensywność objawów. Po drapaniu skóra staje się jaśniejsza, co również jest typowym wskaźnikiem AZS. Warto wiedzieć, że zmiany atopowe, choć zwykle lokalizują się najpierw na twarzy, mogą pojawiać się również na kończynach czy tułowiu.
Podsumowując, skóra atopowa jest przesuszona, wrażliwa i skłonna do podrażnień. Źle reaguje na wiele czynników zewnętrznych, w tym również na wiele kosmetyków. Powinny one być wyjątkowo ostrożnie dobierane.
Jak wspomniano, główną przyczyną cery atopowej jest obecność ogólnoustrojowej choroby, atopowego zapalenia skóry. Przyczyny AZS nie zostały do końca poznane, sugeruje się jednak współudział czynników środowiskowych i genetycznych. Uważa się, że skóra atopowa w dużym stopniu jest uwarunkowana genetycznie, jednak nie ona sama jest dziedziczona, lecz skłonność do wszelkich alergii.
W przypadku czynników środowiskowych warto wyróżnić te, które nasilają i wywołują wystąpienie objawów, takich jak np. cera atopowa. Są to:
Warto także pamiętać, że dolegliwości związane z cerą atopową nasilają się przy nadmiernej higienie skóry. Być może brzmi to nietypowo, ponieważ większość dolegliwości skórnych wynika z braku lub z nieodpowiedniej higieny, tutaj jednak należy unikać zbyt częstego i zbyt intensywnego mycia twarzy. Uszkadza się bowiem wówczas naturalny płaszcz lipidowy skóry, który pełni funkcje ochronne i nawilżające. W efekcie objawy się pogłębiają, ponieważ skóra nie jest wystarczająco chroniona.
Przede wszystkim ważne jest jej oczyszczanie, musi być zarówno skuteczne jak i bardzo delikatne. Ciężko znaleźć kosmetyki, które oferują taki złoty środek. Należy unikać silnie działających kosmetyków, które wywołują podrażnienia, dodatkowo przesuszają skórę i wzmagają reakcje alergiczne. W związku z tym, że cera atopowa posiada uszkodzoną barierę ochronną, kolejnym krokiem w pielęgnacji będzie odpowiednie nawilżenie skóry. Do wszelkich czynności pielęgnacyjnych warto wybierać dermokosmetyki lub z serii przeznaczonych wyłącznie do dbania o skórę atopową. Na szczęście, dzięki rosnącej świadomości i wiedzy zdrowotnej, na rynku mamy obecnie spory wybór dobrych kosmetyków do cery atopowej. W skrajnych przypadkach zaleca się stosowanie preparatów farmaceutycznych na bazie sterydów, nie jest to jednak powszechnie zalecane, ponieważ odchodzi się od ich stosowania na wrażliwą okolicę twarzy ze względu na skutki uboczne.
Posiadacze cery atopowej powinni:
Jednocześnie warto zwrócić uwagę na codzienną dietę. Ogólną kondycję skóry poprawiają NNKT, kolagen, koenzym Q10 czy witaminy z grupy B. Delikatnie łagodząco może więc wpływać suplementacja Spiruliny lub regularne spożycie ryb morskich i orzechów. Warto pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie, która zwiększa poziom nawilżenia skóry.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły