
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Rozstępy w ciąży to częsty defekt pojawiający się na skórze przyszłych mam. Nie każda kobieta je ma, jednak problem ten dotyczy około 60% pań spodziewających się dziecka. Bez względu na to z jakim rodzajem skóry mamy do czynienia, systematyczna pielęgnacja jest najważniejsza, aby móc zachować jej odpowiednią kondycję.
Warto zaznaczyć, że rozstępy w ciąży mogą pojawić się nie tylko na brzuchu, ale również na innych częściach ciała np. piersiach, udach czy pośladkach. Początkowo tego rodzaju defekt skóry posiada kolor czerwony lub różowy, jednak po pewnym czasie blednie. Ich redukcja jest długa i kosztowna, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze starymi rozstępami. W związku z tym warto dbać o skórę i zapobiegać ich powstawaniu. Co więc należy robić?
Nie można dopuścić do głodzenia się w trakcie ciąży. Jednak należy zwracać uwagę na to co i ile jemy. Na uwagę zasługuje tu nie tylko zdrowie przyszłego potomka, ale również zdrowie przyszłej mamy. Nagły apetyt na słodycze lub innego rodzaju przekąski trudno jest powstrzymać. Jednak bardzo optymalnym jest, aby w całym okresie ciąży przytyć od 10 do 14 kilogramów.
Dieta w okresie ciąży powinna być urozmaicona oraz bogata w wiele składników odżywczych, które posiadają duży wpływ na wygląd skóry. Istotny jest tu m.in. cynk, który jak się okazuje, zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów, gdyż bierze czynny udział w syntezie nowego kolagenu w skórze. Jego źródłem jest m.in. mięso, orzechy, pestki dyni czy kasza gryczana.
Picie wody to również bardzo istotna rzecz, zarówno dla zdrowia jak i wyglądu skóry. Odpowiednia jej ilość w ciągu dnia zapewnia właściwie nawilżenie oraz powoduje redukcję toksyn z organizmu, co zapobiega powstawaniu rozstępów. Oprócz samej wody, wskazane jest również spożywanie warzyw i owoców, a także zielona herbata, która może urozmaicić dietę.
Mimo że rozstępy w ciąży mogą pojawić się na różnych częściach ciała, to najbardziej narażony jest brzuch oraz piersi. To właśnie w tych okolicach skóra najbardziej się rozciąga. W związku z tym powinna być objęta szczególną pielęgnacją. Idealnym kosmetykiem do masażu będzie np. olej kokosowy, olej sezamowy czy olej rycynowy. Nie tylko zapewnią poślizg przy masażu, ale również zadziałają odżywczo na skórę. Wskazane jest również korzystanie z kosmetyków przeznaczonych wyłącznie dla kobiet w ciąży, ponieważ wybór kosmetyku do masażu jest kwestią indywidualną. Masaż należy wykonywać delikatnymi ruchami, wykorzystując głównie technikę głaskania. Miejsca najbardziej podatne na rozstępy warto masować 2 razy dziennie.
Oprócz masażu i nawilżania skóry zalecane jest również złuszczanie martwych komórek zalegających na jej powierzchni. Peelingi odsłonią nowy, świeży, dzięki czemu składniki aktywne kosmetyków szybciej wchłoną się. Regularne stosowanie peelingów poprawi również krążenie, które posiada duży wpływ na ogólną kondycję skóry.
Ciąża nie wyklucza kobiet z uprawiania sportu czy ogólnie pojętej aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie. Ruch doskonale wpływa na wygląd skóry. Ujędrnia, uelastycznia, dotlenia, a także pozwala utrzymać odpowiednią masę ciała w czasie ciąży, co zapobiega nadmiernemu rozciąganiu się skóry. Najbardziej polecana jest joga oraz pilates.
Jeśli nie udało się zapobiec rozstępom w czasie ciąży, konieczne jest natychmiastowe działanie. Im szybciej zaczniemy z nimi walkę, tym większe prawdopodobieństwo na ich całkowite pozbycie się. Kiedy są jeszcze różowe lub czerwone wato p je olejem kokosowym lub olejem z czarnuszki.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
4 odpowiedzi
Można zniwelować, ale genotypu się nie wykluczy.
Koleżanka moja mówi ze sobie kremem zlikwidowała, ale ja jakoś nigdzie nie mogę jej dostać, a chętnie bym coś zrobiła z moimi rozstępami /;/;/;/ najgorsze, że są one na udach ;(
Maja ten krem to chyba tylko przez internet możesz zamówić
Wiem że taki krem jak stralis jest ale to chyba zagraniczny krem