Rozstępy w ciąży – jak ich unikać?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Rozstępy w ciąży to częsty defekt pojawiający się na skórze przyszłych mam. Nie każda kobieta je ma, jednak problem ten dotyczy około 60% pań spodziewających się dziecka. Bez względu na to z  jakim rodzajem skóry mamy do czynienia, systematyczna pielęgnacja jest najważniejsza, aby móc zachować jej odpowiednią kondycję.

Rozstępy w ciąży - jak ich unikać?

Rozstępy w ciąży – jak ich unikać?

Warto zaznaczyć, że rozstępy w ciąży mogą pojawić się nie tylko na brzuchu, ale również na innych częściach ciała np. piersiach, udach czy pośladkach. Początkowo tego rodzaju defekt skóry posiada kolor czerwony lub różowy, jednak po pewnym czasie blednie. Ich redukcja jest długa i kosztowna, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze starymi rozstępami. W związku z tym warto dbać o skórę i zapobiegać ich powstawaniu. Co więc należy robić?

1. Kontroluj swoją masę ciała.

Nie można dopuścić do głodzenia się w trakcie ciąży. Jednak należy zwracać uwagę na to co i ile jemy. Na uwagę zasługuje tu nie tylko zdrowie przyszłego potomka, ale również zdrowie przyszłej mamy. Nagły apetyt na słodycze lub innego rodzaju przekąski trudno jest powstrzymać. Jednak bardzo optymalnym jest, aby w całym okresie ciąży przytyć od 10 do 14 kilogramów.

Dieta w okresie ciąży powinna być urozmaicona oraz bogata w wiele składników odżywczych, które posiadają duży wpływ na wygląd skóry. Istotny jest tu m.in. cynk, który jak się okazuje, zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów, gdyż bierze czynny udział w syntezie nowego kolagenu w skórze. Jego źródłem jest m.in. mięso, orzechy, pestki dyni czy kasza gryczana.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Nawadniaj organizm.

Picie wody to również bardzo istotna rzecz, zarówno dla zdrowia jak i wyglądu skóry. Odpowiednia jej ilość w ciągu dnia zapewnia właściwe nawilżenie oraz powoduje redukcję toksyn z organizmu, co zapobiega powstawaniu rozstępów. Oprócz samej wody, wskazane jest również spożywanie warzyw i owoców, a także zielona herbata, która może urozmaicić dietę.

3. Regularnie masuj skórę.

Mimo że rozstępy w ciąży mogą pojawić się na różnych częściach ciała, to najbardziej narażony jest brzuch oraz piersi. To właśnie w tych okolicach skóra najbardziej się rozciąga. W związku z tym powinna być objęta szczególną pielęgnacją. Idealnym kosmetykiem do masażu będzie np. olej kokosowy, olej sezamowy czy olej rycynowy. Nie tylko zapewnią poślizg przy masażu, ale również zadziałają odżywczo na skórę. Wskazane jest również korzystanie z kosmetyków przeznaczonych wyłącznie dla kobiet w ciąży, ponieważ wybór kosmetyku do masażu jest kwestią indywidualną. Masaż należy wykonywać delikatnymi ruchami, wykorzystując głównie technikę głaskania. Miejsca najbardziej podatne na rozstępy warto masować 2 razy dziennie.

4. Złuszczaj martwy naskórek.

Oprócz masażu i nawilżania skóry zalecane jest również złuszczanie martwych komórek zalegających na jej powierzchni. Peelingi odsłonią nowy, świeży, dzięki czemu składniki aktywne kosmetyków szybciej wchłoną się. Regularne stosowanie peelingów poprawi również krążenie, które posiada duży wpływ na ogólną kondycję skóry.

5. Ruszaj się.

Ciąża nie wyklucza kobiet z uprawiania sportu czy ogólnie pojętej aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie. Ruch doskonale wpływa na wygląd skóry. Ujędrnia, uelastycznia, dotlenia, a także pozwala utrzymać odpowiednią masę ciała w czasie ciąży, co zapobiega nadmiernemu rozciąganiu się skóry. Najbardziej polecana jest joga oraz pilates.

Pamiętaj!

Jeśli nie udało się  zapobiec rozstępom w czasie ciąży, konieczne jest natychmiastowe działanie. Im szybciej zaczniemy z nimi walkę, tym większe prawdopodobieństwo na ich całkowite pozbycie się. Kiedy są jeszcze różowe lub czerwone wato p je olejem kokosowym lub olejem z czarnuszki.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

4 Responses

  1. Koleżanka moja mówi ze sobie kremem zlikwidowała, ale ja jakoś nigdzie nie mogę jej dostać, a chętnie bym coś zrobiła z moimi rozstępami /;/;/;/ najgorsze, że są one na udach ;(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *