
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Parafina w kosmetologii to podstawowy element w pielęgnacji skóry niemalże w każdym gabinecie. Daje bardzo przyjemne odczucia i efekty w postaci gładkiej i nawilżonej skóry.
Parafina to węglowodór nienasycony, który otrzymywany jest w procesie destylacji frakcjonowanej ropy naftowej. Cechą charakterystyczną parafiny jest fakt, że posiada dużą pojemność cieplną i małe przewodnictwo co sprawia, że przez długi czas może utrzymywać w sobie ciepło. Kolor parafiny może być różny i zależy od stopnia jej rafinacji. Może mieć barwę od jasnożółtej do barwy białej. Najczęściej występuje w formie skrystalizowanego wosku. Parafina jest związkiem nierozpuszczalnym w wodzie, ani w etanolu. Poddaje się jedynie rozpuszczalnikom organicznym np. terpentynie.
Parafina w kosmetologii może być wykorzystywana na wiele sposobów. Do jednych z nich należą między innymi zabiegi zawijania przy pomocy plastrów o grubości 2-2,5 cm. Ponadto parafinę można wykorzystać do zabiegów pędzlowania i do wykonywania wlewów okołostawowych, a także okładów lub tzw. kąpieli parafinowych.
Kąpiele parafinowe stanowią jeden z najbardziej popularnych zabiegów pielęgnacyjnych w gabinecie kosmetycznym. Polega on na tym, że na wcześniej przygotowaną skórę (zdezynfekowaniu i wykonaniu peelingu) zanurza się dłonie lub stopy w specjalistycznej wanience z ciekłą parafiną. Czynność ta wykonywana jest dwukrotnie i trwa około 3-4 sekund. Rozpuszczona i rozgrzana parafina w wanience posiada temperaturę 50-55 stopni Celsjusza. Po zanurzeniu dłoni lub stóp w parafinie nakłada się folię ochronną. Następnie zawija w gruby ręcznik lub specjalne rękawiczki i trzyma około 20 minut.
W tym czasie wysoka temperatura parafiny przenika głęboko do tkanek powodując odżywienie ich poprzez zwiększenie przepływu krwi w naczyniach. Podczas delikatnego ochładzania się parafiny zachodzi pewne zjawisko mechaniczne, a mianowicie zmniejsza się jej objętość. W efekcie powoduje to wywieranie ucisku na tkanki. Dochodzi wówczas do łatwiejszego oddawania ciepła przez parafinę jednocześnie zapobiegając ogólnemu przegrzaniu. Oprócz odżywienia i zwiększenia przepływu krwi w tkankach kąpiele parafinowe ułatwiają także resorpcję oraz wydalanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii.
Ponadto parafina bardzo korzystnie wpływa także na wygląd skóry dłoni i stóp. Doskonale ją nawilża, gdyż po zastosowaniu aplikacji pozostawia na skórze ochronny film, który zatrzymuje wilgoć w jej porach.
Po zabiegu z parafiną skóra staje się miękka, gładka i nawilżona. Parafina skutecznie poprawia kondycję suchych i spierzchniętych dłoni oraz stóp. Ponadto ciepła kąpiel parafinowa podwyższa temperaturę, rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle w stawach. Pozytywnie wpływa także na strukturę paznokci zapobiegając ich rozdwajaniu się.
Seria kąpieli parafinowych obejmuje 10-15 powtórzeń, które powinny być wykonywane nie częściej niż raz na pół roku. Należy pamiętać, że zbyt częste stosowanie parafinowych kąpieli jest szkodliwe, ponieważ może wywołać odwapnienie kości. Dlatego też nie powinno się ich stosować u osób w podeszłym wieku, u osób z osteoporozą oraz u dzieci.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
6 odpowiedzi
Czy trzeba uważać zaraz po wycięciu skórek?
Bardzo ciekawy wpis, warto wiedzieć 🙂
To musi być bardzo przyjemne uczucie takie zanurzenie dłoni w parafinie 🙂 Usuwa się ją potem jak wosk?
Ja się właśnie wybieram na zabieg parafinowy. Niestety, pierwsze chłodniejsze dni i moje dłonie wyglądają, jakby miały się rozsypać…
Ja planuje w domu zrobić sobie taki zabieg 🙂
Ile zalet posiada taki zabieg, wart wypróbowania zdecydowanie 🙂