Parafina w kosmetologii

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Parafina w kosmetologii to podstawowy element w pielęgnacji skóry niemalże w każdym gabinecie. Daje bardzo przyjemne odczucia i efekty w postaci gładkiej i nawilżonej skóry.

Parafina w kosmetologii

Parafina – czym jest?

Parafina to węglowodór nienasycony, który otrzymywany jest w procesie destylacji frakcjonowanej ropy naftowej. Cechą charakterystyczną parafiny jest fakt, że posiada dużą pojemność cieplną i małe przewodnictwo co sprawia, że przez długi czas może utrzymywać w sobie ciepło. Kolor parafiny może być różny i zależy od stopnia jej rafinacji. Może mieć barwę od jasnożółtej do barwy białej. Najczęściej występuje w formie skrystalizowanego wosku. Parafina jest związkiem nierozpuszczalnym w wodzie, ani w etanolu. Poddaje się jedynie rozpuszczalnikom organicznym np. terpentynie.

Zabiegi parafinowe w kosmetologii

Parafina w kosmetologii może być wykorzystywana na wiele sposobów. Do jednych z nich należą między innymi zabiegi zawijania przy pomocy plastrów o grubości 2-2,5 cm. Ponadto parafinę można wykorzystać do zabiegów pędzlowania i do wykonywania wlewów okołostawowych, a także okładów lub tzw. kąpieli parafinowych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kąpiele parafinowe stanowią jeden z najbardziej popularnych zabiegów pielęgnacyjnych w gabinecie kosmetycznym. Polega on na tym, że na wcześniej przygotowaną skórę (zdezynfekowaniu i wykonaniu peelingu) zanurza się dłonie lub stopy w specjalistycznej wanience z ciekłą parafiną. Czynność ta wykonywana jest dwukrotnie i trwa około 3-4 sekund. Rozpuszczona i rozgrzana parafina w wanience posiada temperaturę 50-55 stopni Celsjusza. Po zanurzeniu dłoni lub stóp w parafinie nakłada się folię ochronną. Następnie zawija w gruby ręcznik lub specjalne rękawiczki i trzyma około 20 minut.

W tym czasie wysoka temperatura parafiny przenika głęboko do tkanek powodując odżywienie ich poprzez zwiększenie przepływu krwi w naczyniach. Podczas delikatnego ochładzania się parafiny zachodzi pewne zjawisko mechaniczne, a mianowicie zmniejsza się jej objętość. W efekcie powoduje to wywieranie ucisku na tkanki. Dochodzi wówczas do łatwiejszego oddawania ciepła przez parafinę jednocześnie zapobiegając ogólnemu przegrzaniu. Oprócz odżywienia i zwiększenia przepływu krwi w tkankach kąpiele parafinowe ułatwiają także resorpcję oraz wydalanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii.

Ponadto parafina bardzo korzystnie wpływa także na wygląd skóry dłoni i stóp. Doskonale ją nawilża, gdyż po zastosowaniu aplikacji pozostawia na skórze ochronny film, który zatrzymuje wilgoć w jej porach.

Zabiegi parafinowe – efekty

Po zabiegu z parafiną skóra staje się miękka, gładka i nawilżona. Parafina skutecznie poprawia kondycję suchych i spierzchniętych dłoni oraz stóp. Ponadto ciepła kąpiel parafinowa podwyższa temperaturę, rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle w stawach. Pozytywnie wpływa także na strukturę paznokci zapobiegając ich rozdwajaniu się.

Ile zabiegów obejmuje cała seria?

Seria kąpieli parafinowych obejmuje 10-15 powtórzeń, które powinny być wykonywane nie częściej niż raz na pół roku. Należy pamiętać, że zbyt częste stosowanie parafinowych kąpieli jest szkodliwe, ponieważ może wywołać odwapnienie kości. Dlatego też nie powinno się ich stosować u osób w podeszłym wieku, u osób z osteoporozą oraz u dzieci.

Przeciwwskazania

  • infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry;
  • otwarte rany;
  • alergia na parafinę;
  • infekcje dotyczące płytki paznokciowej;
  • osteoporoza;
  • nowotwory;
  • obrzęki;
  • ostre stany zapalne.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

6 Responses

  1. Ja się właśnie wybieram na zabieg parafinowy. Niestety, pierwsze chłodniejsze dni i moje dłonie wyglądają, jakby miały się rozsypać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *