
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Niska masa urodzeniowa to problem o wzrastającej częstotliwości. Odsetek noworodków z niską i bardzo niską masą ciała systematycznie rośnie od lat 80. ubiegłego wieku. Dotyczy to zwłaszcza wcześniaków, lecz nie tylko. Udowodniono, że niska masa urodzeniowa może wpływać na problemy zdrowotne w późniejszym wieku. Jednak często zdarzają się przypadki niskiej masy urodzeniowej, która w żadnym stopniu nie wpływa negatywnie na dalszy rozwój noworodka.
Najczęściej niska masa urodzeniowa noworodka wiąże się z wcześniactwem, czyli przedwczesnym porodem. Mówimy o nim wówczas, gdy ma miejsce przed 37. tygodniem ciąży. Organizm dziecka jest w stanie poradzić sobie samodzielnie poza łonem matki, jednak nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i zaopatrzony w tkankę tłuszczową. Kolejnymi możliwymi przyczynami niskiej masy urodzeniowej dziecka są:
Warto wiedzieć, że niska masa urodzeniowa często dotyczy ciąż mnogich. Im więcej płodów, tym każde będzie mniej ważyło, co jest zjawiskiem naturalnym. Dodatkowo nieco większe ryzyko niskiej masy ciała dotyczy dziewcząt niż chłopców. Poważnymi czynnikami ryzyka niskiej masy urodzeniowej noworodków są problemy i dolegliwości dotyczące bezpośrednio kobiety ciężarnej. Mowa o:
Należy także zauważyć, że niski wzrost często bywa dziedziczony. Dlatego niską masę urodzeniową można obserwować u dzieci matek z niskim wzrostem.
Z reguły, w warunkach fizjologicznych dzieci urodzone w terminie mają od 2500g do 4000g. Jest to prawidłowa masa ciała noworodka. W związku z tym, o niskiej masie urodzeniowej mówimy wtedy, gdy nie przekracza ona 2500g. Dzielimy ją na 3 grupy będące wskaźnikiem prognostycznym dalszego rozwoju dziecka:
Masę ciała można dokładnie sprawdzić dopiero po urodzeniu dziecka. Podawane przez ginekologa wartości dotyczące masy ciała jeszcze na etapie ciąży są szacowane.
Przedwcześnie urodzone dzieci z niską masą ciała zazwyczaj zmagają się z niedostatecznie ukształtowanym układem oddechowym. W efekcie jest one niezdolny do prawidłowego zabezpieczania podstawowych funkcji gwarantujących skuteczną wymianę gazową, zapewniającą odpowiednią dystrybucję tlenu i dwutlenku węgla w organizmie. U takich dzieci można więc zaobserwować wolniejszy rozwój płuc, co w przyszłości może skutkować rozwojem chorób układu oddechowego, choćby astmy. Niewydolność oddechowa wcześniaków to najpoważniejszy problem na tym etapie rozwoju, z jakim muszą się zmagać. Dzieje się tak, ponieważ płuca rozwijają się jako ostatnie – gdy dojdzie do wczesnego porodu, nie mają szans całkowicie się wykształcić.
Kolejnymi konsekwencjami niskiej masy urodzeniowej są problemy stawowe, zwłaszcza odnoszące się do przykurczy. Takie maluchy często mają problem z napięciem mięśniowym, wymagają więc konsultacji z fizjoterapeutą dziecięcym. Jeśli przyczyną niskiej masy urodzeniowej są problemy z łożyskiem i pępowiną, noworodek będzie niedotleniony i niedożywiony. Efektem tego będą zagęszczenie krwi, a także trwająca dłużej żółtaczka oraz hipoglikemia. Udowodniono, że dzieci z niską masą urodzeniową (zwłaszcza wcześniaki) mają problemy z odruchem ssania podczas karmienia piersią. Niekiedy wymagają więc odciągania pokarmu i karmienia z butelki. Na etapie szpitalnym podaje się kroplówki z glukozą, aż do momentu ustąpienia hipoglikemii. Nieco rzadziej występującymi konsekwencjami są:
Mówi się, że dziecko urodzone w terminie lecz z niską masą urodzeniową ma takie same szanse rozwojowe jak wcześniak urodzony z prawidłową masą ciała.
Zobacz również: Żółtaczka u noworodków.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły