Brwi są niezwykle istotnym elementem oprawy oczu i całej twarzy. Nazwą tą określa się łuk włosków nad górną powieką, a dokładniej na kości czołowej nad oczodołami. Ich odpowiednia stylizacja może nadać twarzy zupełnie odmienny wygląd, podkreślając jej największe atuty. Właśnie dlatego wszelkie zabiegi kosmetyczne związane ze stylizacją i regulacją brwi cieszą się rosnącą popularnością.
Brwi – czym są?
Brwi to łukowata wypukłość zlokalizowana na kości czołowej i pokryta bardzo krótkimi włoskami. W zależności od uwarunkowań genetycznych włoski te mogą być bardzo ciemne lub wręcz przeciwnie – bardzo jasne. Różnią się także swoją gęstością i uformowaniem. Najczęstszym problemem kosmetycznym są zbyt rzadkie brwi oraz pojedyncze włoski wyrastające pod nimi, tuż nad powieką górną. Uważa się, że gęstsze brwi pojawiają się na twarzy mężczyzn oraz osób młodych. Zwykle są też typowe dla osób z ciemnymi włosami, podczas gdy blondyni mają brwi cieńsze, rzadsze i jaśniejsze.
Zobacz również: Kosmetyki do brwi – na jakie się zdecydować?
Regulacja brwi
Regulacja brwi to usunięcie niechcianych włosków zaburzających symetrię i estetykę brwi, najczęściej za pomocą pęsety kosmetycznej. Przede wszystkim należy pozbyć się wszystkich takich włosków z górnej powieki i ze skóry znajdującej się tuż pod łukiem brwiowym. Górna część brwi regulowana jest opcjonalnie, w zależności od tego, jaką jest fizjologia brwi danej osoby, a także jakie są jej rysy twarzy i kształt oczu. Istnieje jednak wiele innych metod regulacji brwi.
Niechcianych włosków można się pozbyć za pomocą wosku kosmetycznego, pasty cukrowej lub nawet nici krawieckiej, co jest szczególnie popularne w krajach azjatyckich. Aby uzyskać jak najlepszy efekt dobrany indywidualnie do urody, warto udać się do kosmetyczki, która przeprowadzi analizę twarzy i wytyczy linie, w których powinny biec estetyczne łuki brwiowe. Na tej podstawie podejmuje się regulacji. Jako że brwi szybko odrastają, regulacja odbywa się nawet co kilka dni.
Laminacja brwi
Laminacją brwi określa się trwałe wystylizowanie ich na twarzy za pomocą specjalistycznych preparatów kosmetycznych. Podstawowym celem zabiegu jest utrwalenie brwi w określonej pozycji, dlatego tak ważne jest ich wcześniejsze wyregulowanie. Jednocześnie po laminacji będą one wyglądały na gęstsze i pełniejsze, a ich codzienne układanie stanie się banalnie proste. Do laminacji wykorzystuje się kwas tioglikolowy, który otwiera łuski włosków i sprawia, że stają się one bardziej elastyczne, a więc i podatne na wykonywane procedury. Z łatwością można ułożyć je w dowolny sposób.
Zabieg laminowania brwi rozpoczyna się od dokładnego ich oczyszczenia specjalnym szamponem lub preparatem odtłuszczającym. W dalszej kolejności kosmetolog aplikuje na brwi aktywator ze wspomnianym kwasem, a później nakłada na nie keratynę. Jej właściwości regenerujące pomagają odbudować strukturę włosków, pogrubiają je i wzmacniają. Na utrwalone włoski można nałożyć odpowiednio dobrane pielęgnacyjne kosmetyki do brwi pochodzenia roślinnego, np. z olejkiem jojoba, dzięki którym włoski z każdym zabiegiem stają się mocniejsze, a brwi bardziej zagęszczone.
Efekty laminacji brwi utrzymują się zazwyczaj około 4-6 tygodni, na co wpływ ma także codzienna pielęgnacja twarzy czy nawyki. Spanie z twarzą zwrócona do poduszki, codzienny demakijaż oczu silnymi środkami, mocne mycie brwi czy zmiany hormonalne skracają czas utrzymywania się rezultatów. Niestety zabieg nie zawsze sprawdzi się idealnie. Osoby, które posiadają bardzo rzadkie brwi, nie powinny poddawać się laminacji brwi. Efekt może być niezadowalający. Wówczas lepszym wyborem będzie np. makijaż permanentny brwi lub henna.
Olej rycynowy na brwi
Naturalny olejek rycynowy jest jednym z najchętniej wykorzystywanych środków wspomagających porost brwi i rzęs oraz zagęszczających je. Właśnie dlatego stosowanie go poleca się osobom po intensywnych, długotrwałych zabiegach kosmetycznych, które mogą z czasem osłabiać naturalne włosy. Zabieg polega na wmasowaniu oleju w brwi i skórę pod nimi za pomocą jednorazowego patyczka kosmetycznego. Następnie pozostawia się go na brwiach na całą noc, a rankiem zmywa ciepłą wodą. Czynność należy powtarzać co drugi dzień przez co najmniej 2-3 tygodnie.
Polecane produkty:
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.