Włosy terminalne zwane są również włosami ostatecznymi. Zaczynają pojawiać się w okresie dojrzewania płciowego, a później utrzymują się na ciele niemal przez całe życie człowieka. Można spotkać je w różnych lokalizacjach na ciele – są grube i dobrze zabarwione, choć na starość mogą siwieć. Co warto o nich wiedzieć?
Rodzaje owłosienia
W życiu młodego człowieka wyróżniamy:
- włosy pierwotne;
- włosy wtórne.
Te pierwsze pojawiają się już na początku rozwoju płodowego. Są miękkie, delikatne, pełnią pierwszą funkcję ochronną. Zanikają jeszcze przed narodzinami dziecka lub niedługo po jego narodzinach (w okresie noworodkowym). Wówczas pojawia się owłosienie wtórne, które towarzyszy człowiekowi aż do momentu rozwoju płciowego. Jeśli chodzi o włosy wtórne na głowie, zazwyczaj są one lekko kręcone (kędzierzawe) i wyraźnie delikatniejsze niż włosy osoby dorosłej. Na całym ciele dziecka pojawia się natomiast delikatny, równie miękki meszek.
Dopiero w momencie dojrzewania płciowego, pod wpływem hormonów płciowych, włosy wtórne zostają zastępowane włosami terminalnymi, czyli ostatecznymi. Te zaś będą towarzyszyć człowiekowi już przez całe życie dorosłe. Są one:
- silniejsze, grubsze i bardziej wytrzymałe niż poprzednie rodzaje owłosienia;
- mocne, szorstkie, zaopatrzone w barwnik.
Spotkać je można w największych ilościach pod pachami, w okolicach intymnych, na nogach, brwiach, a u mężczyzn również w innych częściach ciała (plecy, pośladki, ręce, klatka piersiowa). To właśnie ten rodzaj owłosienia tworzy również rzęsy i włosy na głowie. Wzrastanie owłosienia terminalnego intensywnie odbywa się do okolic 50. roku życia, po czym obserwuje się powolne łysienie lub ścieńczenie włosów zarówno na głowie, jak i na ciele. Kobiety w tym wieku często zauważają, że włoski na nogach, które dotychczas goliły, stają się cieńsze, słabsze, wręcz niewidoczne.
Włosy terminalne na głowie
Włosy terminalne wzrastające na głowie każdego człowieka przechodzą cykliczne zmiany aktywnego wzrostu i od czasu do czasu spoczynku. Ich rozmieszczenie jest indywidualne, zależne m.in. od płci oraz wieku. Średnio na głowie znajduje się jednak około 100 tysięcy włosów, przy czym blondyni mają z reguły około 30% włosów więcej, niż bruneci czy szatyni. Różnice we włosach terminalnych dotyczą jednak nie tylko liczby i kolory, ale również kształtu. Na przekroju poprzecznym włos może być owalny, nerkowaty lub okrągły.
Budowa włosa terminalnego
Trzon włosa terminalnego składa się z następujących elementów:
- warstwa zewnętrzna – będąca osłonką włosa chroniącą go m.in. przed działaniem czynników zewnętrznych i przed nadmiernym przesuszaniem;
- warstwa wewnętrzna – zwana jest korą, a wyróżnia się wysoką zawartością pigmentu odpowiadającego za zabarwienie włosów. Odpowiada ponadto za ich elastyczność i odporność na ewentualne rozrywanie;
- rdzeń– centralnie zlokalizowana część włosa, która występuje jednak wyłącznie u tych ludzi, którzy mogą poszczycić się grubymi włosami.
Biorąc pod uwagę skład chemiczny włosów, zbudowany jest on aż w 80% z keratyny. Pozostałe składniki to: woda, melanina, ceramidy, tłuszcze, siarka. Odpowiedni budulec do budowy włosów organizm uzyskuje głównie z białka dostarczanego wraz z pokarmami. Potrzebne są jednak także substancje energetyczne takie jak glukoza, witaminy (witamina A, witamina E, witaminy z grupy B), oraz biopierwiastki (żelazo, miedź, selen, cynk). Szczególnie istotna jest siarka, gdyż pierwiastek ten zawarty jest w białku keratynowym.
Włosy terminalne na ciele
Szacuje się, że włosy terminalne pokrywają około 30% powierzchni ciała w przypadku dorosłych kobiet, przy czym ta procentowa ilość jest znacznie wyższa w przypadku mężczyzn, co trudno jednak ocenić. Nie należy mylić włosów terminalnych z włosami welusowymi, które przypominają meszek, są delikatne i pokrywają niemal całą powierzchnię ludzkiego ciała z wyjątkiem podeszw stóp, dłoni oraz powiek i czerwieni wargowej.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.