Peeling mechaniczny

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Peeling mechaniczny jeszcze do niedawna cieszył się ogromną popularnością. Aktualnie został wyparty peelingami chemicznymi na bazie kwasów, które są dla skóry bezpieczniejsze i nierzadko wyróżniają się większą skutecznością. Mimo tego w przypadku wielu osób najkorzystniejszym rozwiązaniem wciąż będą peelingi mechaniczne. Jak je wykonywać, aby czerpać korzyści i zadbać o bezpieczeństwo skóry?

Peeling mechaniczny

Peeling mechaniczny – co to jest?

Mianem peelingów mechanicznych określa się peelingi, w których przebiegu wykorzystuje się dowolne preparaty z drobinkami czyszczącymi. Drobinki te, podczas masażu twarzy, fizycznie ścierają warstwę martwego naskórka oraz usuwają powierzchowne zanieczyszczenia, dlatego wymagają pewnego nakładu pracy. Po aplikacji kosmetyku peelingującego na skórę należy przez około 3-6 minut wykonywać masaż twarzy okrężnymi ruchami, skupiając się na miejscach narażonych na nadmierny łojotok i w których znajduje się większa warstwa martwego naskórka. Najczęściej jest to nos, okolica międzybrwiowa i broda. Dla porównania, w przypadku peelingów chemicznych wystarczy zaaplikować kosmetyk na skórę, podobnie jak ma to miejsce w przypadku maseczek regenerujących, a następnie pozostawić na 5-10 minut, co jest dla użytkownika wyjątkowo wygodne.

Drobinkami złuszczającymi peelingów mechanicznych mogą być:

  • fusy po kawie;
  • sól himalajska lub sól kłodawska;
  • nasiona chia;
  • nasiona lnu;
  • drobne pestki owoców i warzyw;
  • zmielone orzechy włoskie;
  • cukier.

I wiele innych, dlatego z łatwością można wykonać taki kosmetyk w domu. Jednocześnie dostarczy skórze cennych składników zawartych w wymienionych wyżej produktach spożywczych. Co ważne, wykonując peeling mechaniczny, można stopniować nacisk dłoni, dlatego przy odrobinie wprawy i doświadczenia peelingi tego typu wcale nie muszą podrażniać skóry.

Na rynku kosmetycznym znaleźć można peelingi mechaniczne gruboziarniste i drobnoziarniste. Te pierwsze bardzo dobrze sprawdzą się do oczyszczania skóry ciała, np. nóg, brzucha, kończyn górnych, a nawet pośladków, czy pleców. To dobre rozwiązanie dla zrogowaciałych pięt i całych stóp. Z kolei peelingi drobnoziarniste dedykowane są do pielęgnacji skóry twarzy, szyi i dekoltu. Można stosować je też na dłonie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Jak działa peeling?

Peeling mechaniczny – przeciwwskazania

Jako że peelingi mechaniczne intensywniej oddziałują na skórę, nie będą wskazane w przypadku każdej osoby. Przede wszystkim powinni zrezygnować z nich posiadacze skóry wrażliwej, skóry naczynkowej, skóry trądzikowej i skóry problematycznej. Wszelkie ogniska zapalne, wypryski, zmiany krostkowe i grudkowe są przeciwwskazaniem do użycia peelingów mechanicznych, ponieważ drobinki złuszczające mogłyby naruszać zmiany skórne, rozsiewając patogeny na większą partię ciała. Dodatkowo zaostrza to stan zapalny i może powodować ból podczas uszkadzania wyprysków. Dla takich osób znacznie lepszym wyborem będą peelingi chemiczne.

Zobacz również: Peeling ziołowy.

Wskazania do wykonania peelingu mechanicznego

Peeling mechaniczny będzie dobrym wyborem dla osób ze skórą mieszaną, skórą dojrzałą, skórą tłustą oraz skórą normalną.

Zobacz również: Peeling enzymatyczny.

Peeling mechaniczny – jak wykonać?

Peeling mechaniczny wykonuje się po dokładnym oczyszczeniu skóry z makijażu i resztek zanieczyszczeń, dlatego najpierw stosuje się płyn micelarny, później zaś – żel myjący i tonik. Teraz wykonuje się peeling z pominięciem oczu (można natomiast objąć nim usta, pamiętając, aby nacisk był dużo lżejszy). Kolistymi, okrężnymi ruchami wykonujemy masaż całej twarzy i szyi, co powinno trwać około 3-4 minuty. Po tym czasie resztki kosmetyku dokładnie spłukujemy ciepłą wodą i nakładamy na skórę ponownie:

  • tonik;
  • serum regenerujące;
  • krem nawilżający.

Peeling mechaniczny idealnie nadaje się do pielęgnacji całego ciała. Stosuje się go wówczas pod prysznicem, nakładając na całe ciało i wykonując masaż skóry obszernymi, kolistymi ruchami. Warto skupić się na udach i pośladkach, ponieważ połączenie peelingu mechanicznego z masażem ma działanie antycellulitowe i przyspiesza miejscowy metabolizm.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
  2. Palacz A., Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klienta gabinetów kosmetycznych, Poznań 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *