Sterydy to organiczne związki chemiczne fizjologicznie występujące w organizmie człowieka. Ze względu na swoje uniwersalne i wszechstronne działanie, wykorzystuje się je również w farmakoterapii – glikokortykoidy to bardzo silne leki, których długotrwałe stosowanie wiąże się niestety z ryzykiem skutków ubocznych. Mianem sterydów zwie się także środki dopingujące wykorzystywane w sporcie, mające na celu poprawę sprawności fizycznej czy masy mięśniowej zawodników.
Sterydy w organizmie człowieka
Hormony steroidowe produkowane są głównie przez korę nadnerczy, przy obecności cholesterolu. Wszystkie etapy tego procesu kontroluje oś podwzgórzowo-przysadkowa. Do najważniejszych przedstawicieli tych związków zaliczamy kortyzol i kortykosteron. Ciekawostką jest, że produkcja i wydzielanie sterydów wykazuje zależność czasową związaną z rytmem okołodobowym. Odpowiedni poziom sterydów w organizmie jest niezbędny, aby organizm mógł sprawnie funkcjonować. Podstawowe funkcje hormonów sterydowych:
- zwiększanie stężenia glukozy podczas intensywnych wysiłków;
- regulacja metabolizmu, udział w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczów;
- utrzymywanie prawidłowej pobudliwości mięśni;
- poprawa pamięci i koncentracji;
- regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej.
Do grona hormonów steroidowych zaliczamy również męskie i żeńskie hormony płciowe, produkowane kolejno przez jądra (androgeny) i jajniki (estrogeny). Odpowiadają one za rozwój męskich i żeńskich cech płciowych, libido oraz płodność.
Badanie poziomu glikokortykoidów
Poziom poszczególnych hormonów steroidowych w organizmie można ocenić na podstawie badania krwi. Zaleca się je przede wszystkim w momencie wystąpienia objawów takich jak:
- zaburzenia cyklu miesiączkowego;
- nadmierne wypadanie włosów lub łysienie;
- niskie libido;
- problemy z płodnością;
- nadmierne owłosienie u kobiet;
- ginekomastia u mężczyzn;
- zmniejszenie objętości jąder;
- nagły przyrost masy ciała;
- wzmożone pragnienie i nasilona diureza;
- nadciśnienie tętnicze;
- skłonność do infekcji, problemy z odpornością;
- hiperglikemia.
Dość charakterystycznymi problemami związanymi ze sterydami są choroba Addisona (niewystarczająca synteza kortykosteroidów przez korę nadnerczy) oraz zespół Cushinga (długotrwała, nadmierna synteza omawianych hormonów).
Glikokortykoidy – leki
Glikokortykoidy w postaci leków są wykorzystywane głównie do leczenia chorób autoimmunologicznych, np. tocznia rumieniowatego układowego, łojotokowego zapalenia skóry, choroby Leśniowskiego-Crohna czy reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Wykazują silne działanie przeciwzapalne i immunomodulujące. Mają rozmaitą postać – tabletek, kremów, maści, płynów do iniekcji. Działają głównie poprzez:
- skurcz naczyń krwionośnych i zmniejszenie ich przepuszczalności;
- indukcję syntezy lipokortyny;
- hamowanie czynności cytokin zapalnych, migracji makrofagów oraz proliferacji limfocytów;
- upośledzanie czynności komórek Langerhansa.
Ich długotrwałe stosowanie lub nagłe odstawienie wiąże się z dużym ryzykiem licznych działań niepożądanych. Sterydy w medycynie wykorzystywane są również u pacjentów przed przeszczepami narządów, aby obniżyć reakcję układu immunologicznego i tym samym zapobiec odrzuceniu przeszczepu.
Sterydy w sporcie
W sporcie sterydy uznawane są za nielegalne preparaty dopingujące. Stwierdzenie ich w organizmie zawodnika jest wskazaniem do wykluczenia go z dalszych etapów zawodów. Przyjmowane przez zawodników związki i substancje imitują męskie hormony płciowe, co wpływa na:
- rozrost mięśni, zwiększenie ich objętości;
- zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej;
- przyspieszenie budowy masy mięśniowej.
Długotrwałe przyjmowanie sterydów wiąże się jednak z licznymi konsekwencjami:
- u mężczyzn – zmniejszenie objętości gonad, zanik męskich cech płciowych, bezpłodność;
- u kobiet – obniżenie tembra głosu, bezpłodność, zaburzenia miesiączkowania, zmniejszenie piersi;
- bez względu na płeć – zwiększone ryzyko choroby niedokrwiennej serca, zawału, miażdżycy i wielu zaburzeń psychicznych.
Obecność sterydów w organizmie można ocenić na podstawie badania krwi.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Maciejewska T., Trzciński P., Zachowania ryzykowne podejmowane przez mężczyzn zagrożonych bigoreksją, Rocznik Lubuski, 1/2014.
- Mędraś M., Jóźków P., Zastosowanie testosteronu i steroidów androgenno-anabolicznych w sporcie, Endokrynologia Polska, 3/2009.
- Kaszuba A., Pastuszka M., Kaszuba A., Miejscowe glikokortykosteroidy w leczeniu chorób skóry – zalecane standardy postępowania, Forum Medycyny Rodzinnej, 5/2009.