Szacuje się, że problemy z erekcją dotyczą aż 3 milionów Polaków w różnym wieku. Wielu mężczyzn nie szuka jednak profesjonalnej pomocy, zmagając się ze swoim problemem samodzielnie. Jest to dużym błędem, który przekłada się nie tylko na jakość życia seksualnego, ale i relacje z partnerką oraz własną pewność siebie. Diagnostyką i leczeniem zaburzeń erekcji najczęściej zajmuje się lekarz urolog lub lekarz seksuolog.
Problemy z erekcją – przyczyny
Zaburzenia erekcji stwierdza się wówczas, gdy mężczyzna przez dłużej niż 6 miesięcy ma kłopot z uzyskaniem lub utrzymaniem wzwodu niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego, a także wówczas, gdy taka sytuacja ma miejsce przy przynajmniej 25% zbliżeń. Należy pamiętać, że zaburzenia erekcji są jednym z objawów starzenia się organizmu, a ich częstotliwość może wzrastać wraz z wiekiem. Najczęściej spotykane są u seniorów. Zaburzenia erekcji mogą jednak dotyczyć wszystkich mężczyzn, bez względu na wiek i coraz częściej diagnozuje się je u młodych panów między 20. a 40. rokiem życia. Mogą wynikać m.in. z następujących przyczyn chorobowych:
- choroby wątroby;
- choroby ogólnoustrojowe przebiegające z osłabieniem organizmu;
- stulejka;
- spodziectwo;
- pierwotne anomalie narządów płciowych;
- zapalenie żołędzi;
- choroby serca i układu krążenia, zwłaszcza nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i podwyższony poziom cholesterolu we krwi;
- przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza psychotropowych i na nadciśnienie;
- niektóre nowotwory;
- stwardnienie rozsiane;
- urazy rdzenia kręgowego;
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
- przyjmowanie używek, zwłaszcza alkoholizm i palenie papierosów;
- endokrynopatie, zwłaszcza cukrzyca, hipogonadyzm czy choroby tarczycy;
- przyjmowanie sterydów, także tych w sporcie.
Znacznie częściej zaburzenia erekcji mają jednak podłoże psychiczne. Wówczas jako możliwe przyczyny wymienia się następujące:
- nadmierny stres w życiu, niepokój, np. związany z obawą o utratę pracy;
- problemy w związku, także natury finansowej czy innej;
- strach przed niespełnieniem oczekiwań partnerki, niepowodzeniem podczas stosunku seksualnego;
- depresja;
- różnego rodzaju stany lękowe i fobie;
- choroby psychiczne;
- niska samoocena;
- presja i wysokie żądania seksualne ze strony kobiety;
- rygoryzm wychowawczy.
Diagnostyka problemu musi być więc rozbudowana. Często zajmuje wiele miesięcy zanim przyczyna zostanie poznana.
Problemy z erekcją – objawy
Zgodnie z definicją, problemy z erekcją są nawracającą i utrzymującą się w czasie niezdolnością do osiągnięcia i/lub utrzymania erekcji wystarczającej do odbycia satysfakcjonującego stosunku. Innymi słowy, mimo podniecenia seksualnego lub starań partnerki mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć wzwodu lub nie jest w stanie utrzymać go tak długo, aby możliwa była penetracja pochwy. Możliwe sytuacje są następujące:
- erekcja wcale nie występuje;
- erekcja jest częściowa i niepełna;
- wzwód pojawia się tylko podczas gry wstępnej i znika w momencie próby penetracji;
- erekcja pojawia się tylko podczas nagłych, nieprzewidzianych stosunków seksualnych.
Taki stan bardzo źle wpływa na psychikę mężczyzny. Pojawia się kryzys męskości, rozdrażnienie, wycofanie z życia rodzinnego lub partnerskiego. Mężczyzna zmaga się z poczuciem winy, obniżeniem własnej wartości, konfliktami z partnerką. Skrajnymi konsekwencjami są nawet depresja czy próby samobójcze. Nie wspominając o tym, że bez pełnej erekcji poczęcie potomstwa jest znacznie utrudnione.
Problemy z erekcją – leczenie
Temat leczenia problemów z erekcją jest bardzo szeroki, wszystko zależy bowiem od przyczyn zaburzeń. Gdy mają one podłoże psychiczne, należy skonsultować się z seksuologiem oraz psychoterapeutą. W zależności od preferencji i potrzeb na konsultacje pacjent wybiera się sam bądź wraz z partnerką. Jeśli natomiast zaburzenia erekcji wynikają z przyczyn somatycznych konieczne jest wdrożenie ich leczenia przyczynowego (farmakoterapia, zabieg chirurgiczny, metody alternatywne).
Partnerka powinna pamiętać, aby nie wywoływać u mężczyzny presji czy stawiać przed nim wymagań, którym nie sprosta. Doraźnie można stosować dostępne w każdej aptece preparaty wspomagające utrzymanie erekcji. Są to inhibitory fosfodiesterazy 5, które mogą pomóc, ale tylko wtedy, gdy mężczyzna jest podniecony (wspomagają mechaniczną reakcję ciał jamistych, napływ krwi). Także suplementy na bazie wyciągów roślinnych (np. zawierające buzdyganek, żeń-szeń) mogą okazać się skuteczne u niektórych pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami erekcji.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jarząbek-Bielecka G., Mizgier M., Andrzejak K., Guszczyńska-Losy M., Pisarska-Krawczyk M., Wilczak M., Kędzia W., Sajdak S., Zaburzenia libido i erekcji z uwzględnieniem przyczyn endokrynologicznych, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2/2018.
- Haczyński J., Dysfunkcje seksualne w schorzeniach kardiologicznych, Medycyna po Dyplomie.
Lew-Starowicz Z., Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska, 2/2005. - Wiatr T., Czy zaburzenia erekcji pacjenta to problem lekarza rodzinnego?, Lekarz POZ, 3/2021.