Ból piersi

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ból piersi to dla większości kobiet i dziewcząt niepokojące zjawisko. Choć kojarzy się z patologią, może mieć zupełnie fizjologiczne przyczyny. Mimo tego nie należy bagatelizować sytuacji, w których ból się pojawi. Obowiązkiem każdej kobiety jest comiesięczne samobadanie piersi, coroczne USG piersi oraz mammografia piersi co 2 lata od momentu ukończenia 40. roku życia. Zalecana częstotliwość tych badań zwiększa się, jeśli w rodzinie odnotowano przypadki nowotworów piersi.

Ból piersi

Ból piersi – przyczyny

Ból piersi może mieć różne podłoże, zarówno patologiczne, jak i całkowicie fizjologiczne. Do przyczyn fizjologicznych zaliczamy między innymi:

  • zespół napięcia przedmiesiączkowego – wahania hormonów w określonych dniach cyklu menstruacyjnego powodują nie tylko tępy i rozlany ból piersi, ale i ich nadmierną wrażliwość czy obrzęk. Dolegliwości te pojawiają się u sporego odsetka kobiet w wieku między 20. a 40. rokiem życia, na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki. Odpowiada za to spadek ilości estrogenów oraz wzrost ilości progesteronu;
  • ciążę i połóg – zwykle jest to ból kłujący, napadowy lub ciągły. Może się pojawić już w 5. tygodniu ciąży, utrzymując się jeszcze na kilka tygodni po porodzie. Aż 33% kobiet w połogu cierpi na zapalenie gruczołów mlecznych;
  • pokwitanie – dorastające dziewczęta zmagają się z licznymi zmianami hormonalnymi, co skutkuje rozrostem tkanki gruczołowej sutków i całych piersi. Daje to dolegliwości bólowe, zwłaszcza podczas ucisku piersi;
  • menopauzę – w okresie klimakterium ból piersi występuje z całkowicie odwrotnej przyczyny niż w przypadku pokwitania. Mowa o zaniku tkanki gruczołowej piersi i wygasaniu funkcji jajników, co jednak w podobny sposób skutkuje zaburzeniami hormonalnymi.

Warto wspomnieć, że niekiedy ból piersi wynika po prostu ze źle dobranej bielizny. Zwłaszcza zbyt ciasnego biustonosza, który uciska delikatne tkanki powodując ich niedokrwienie, odparzenie czy obrzęk. Z kolei do patologicznych przyczyn bólu piersi zaliczamy:

  • torbiele, zwane również cystami – duże mogą dawać ból promieniujący aż do pachy, mniejsze zaś są zwykle wyczuwalne dopiero pod palcami i bolą przy dotyku;
  • gruczolakowłókniaki – w momencie nagłego i silnego rozrostu;
  • brodawczaki – dają bardzo silne dolegliwości bólowe, ponieważ blokują przewody mleczne prowadząc do ropni i stanów zapalnych.

Często występującą patologiczną przyczyną bólu piersi są nowotwory. Ból pojawia się w momencie osiągnięcia przez guzy nowotworowe średnicy przynajmniej 2 cm.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Rak piersi – objawy i leczenie.

Domowe sposoby na ból piersi

Domowe sposoby zmniejszające ból piersi sprawdzą się jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z przyczynami fizjologicznymi. W przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego należy pić napary z chmielu, dziurawca lub kozłka lekarskiego oraz unikać stresu. We wszystkich innych sytuacjach dobrze sprawdzą się chłodne lub ciepłe prysznice (w zależności od preferencji) oraz ustabilizowanie gospodarki hormonalnej za pomocą farmakoterapii (jedynie w określonych przypadkach). Kobiety w połogu powinny udać się do fizjoterapeuty lub położnej celem nauki automasażu piersi lub kinesiotapingu.

Zobacz również: Masaż piersi.

Leczenie bólu piersi

Jeśli ból piersi ma przyczyny patologiczne, nie wiemy skąd pochodzi lub chcemy się upewnić, pierwszym krokiem będzie wizyta u ginekologa i radiologa. Należy bezwzględnie wykonać USG piersi oraz mammografię (zwykle w przypadku starszych kobiet). Rekomenduje się, aby każda kobieta po ukończeniu 30. roku życia wykonała kontrolne badanie USG piersi przynajmniej raz w roku. Jeśli w rodzinie występowały przypadki nowotworów częstotliwość zwiększamy do 2 razy na rok. Konsultacja z ginekologiem jest konieczna, jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszy wystąpienie choć jednego z następujących objawów:

  • nadmierne ocieplenie piersi;
  • długo utrzymujący się obrzęk z zaczerwienieniem;
  • wyciek ropnej lub krwistej wydzieliny z brodawek sutkowych;
  • zmiana wyglądu skóry na piersiach;
  • widoczne lub wyczuwalne pod palcami guzki.

Leczenie będzie polegać na terapii choroby podstawowej. W przypadku nowotworów we wczesnym stadium może wystarczyć chemioterapia lub radioterapia. U kobiet z zaawansowanym stadium raka leczenie często kończy się mastektomią. Natomiast duże i bolesne torbiele piersi można usunąć poprzez ich nakłucie i odessanie płynu. Zabieg nosi nazwę biopsji cienkoigłowej. Jeśli zmiany mają tendencję do nawrotów, należy usunąć je chirurgicznie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ferenc W., Kulik T., Pacian A., Krawczyk M., Ocena bólu przez kobiety z chorobą nowotworową piersi, Niepełnosprawność – zagadnienia, problemy, rozwiązania, 19/2016.
  2. Ośmiałowska E., Światoniowska N., Homętowska H., Jakość życia pacjentek z rozpoznaniem nowotworu piesi, Paliatywna Medycyna w Praktyce, 3/2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *