
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Olej kokosowy to produkt, który zaliczany jest do superfoods czyli tzw. superżywności. Nic dziwnego bowiem jego wysoka zawartość składników odżywczych sprawia, że bardzo korzystnie wpływa na cały organizm. Ze względu na swój cenny skład olej kokosowy wykazuje szerokie zastosowanie m.in. jako zdrowy dodatek do żywności, ale również jako naturalny kosmetyk. Przedstawiamy zatem kilka propozycji naturalnych kosmetyków z wykorzystaniem oleju kokosowego.
Peeling do ciała na bazie oleju kokosowego jest jednym z najlepszym kosmetyków naturalnych. Wykorzystanie ziarenek cukru sprawia, że złuszczają dokładnie martwy naskórek. To z kolei powoduje, że skóra staje się gładka i odświeżona. Dodatkowo zawarty w nim olej kokosowy dogłębnie nawilża, natłuszcza i regeneruje zmęczona skórę. Cytryna i ogórek tonizują oraz wyrównują jej koloryt, a zapach mięty nadaje delikatnie uczucie chłodzenia.
Składniki:
Przygotowanie
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać do momentu aż powstanie jednolita masa. Dla wzmocnienia zapachu zaleca się dodanie kilka kropel soku z cytryny. Peeling warto stosować raz w tygodniu, podczas kąpieli. Produkt należy utrzymywać w niskiej temperaturze, najlepiej w lodówce. Jego trwałość przypada na czas 2 tygodni.
Balsam na bazie oleju kokosowego z dodatkiem fusów z kawy i olejku cytrynowego bardzo dobrze nawilża skórę, delikatnie złuszcza oraz mocno odżywia.
Składniki:
Przygotowanie
Olej kokosowy należy rozpuścić, a następnie dodać zmieloną kawę. Następnie dodać kilka kropel olejku cytrynowego (grejpfrutowy), który wykazuje właściwości antycellulitowe. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i przelać do foremek silikonowych. Tak przygotowany balsam należy włożyć do lodówki, aż zastygnie.
Maseczka na bazie glinki i oleju kokosowego to idealna pielęgnacja każdego rodzaju cery. Olej kokosowy to bardzo uniwersalny składnik wszelkich maseczek. W przypadku glinki najlepiej wybierać białą, która również bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji każdej cery. Glinka czerwona przeznaczona jest dla skóry trądzikowej z kolei zielona sprawdza się w przypadku cery naczynkowej i trądzikowej.
Składniki:
Przygotowanie
Oba składniki należy dokładnie wymieszać, aby stworzyły jednolitą masę. Następnie nałożyć maseczkę na około 10 minut, po czym zmyć letnią wodą.
Pasta do zębów bardzo dobrze czyści jamę ustną, poprawia jej kondycję oraz stwarza barierę ochronną przed bakteriami. Obecne w paście składniki (olej kokosowy, soda oczyszczona czy ksylitol) wykazują właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe oraz zapobiegają powstawaniu próchnicy.
Składniki:
Przygotowanie
Wszystkie wyżej wymienione składniki należy dokładnie wymieszać, aby powstała jednolita masa. Tak przygotowaną pastę należy przełożyć do szklanego słoiczka i przechowywać z dala od słońca.
Systematyczne stosowanie maski z wykorzystaniem oleju kokosowego nadaje włosom blask oraz wygładza je. Ponadto dogłębnie odżywia dostarczając im wielu składników odżywczych. Dlatego też, bardzo dobrze sprawdza się w przypadku włosów suchych, zniszczonych i słabych. Stosowana na końcówki, zapobiega ich rozdwajaniu się, a bezpośrednio na skórę głowy zmniejsza świąd.
Składniki:
Przygotowanie
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i nałożyć na całą powierzchnię włosów. Następnie owinąć włosy folią, a na koniec nałożyć ręcznik. Zdjąć maskę po 20 minutach i umyć dokładnie włosy.
![]() |
BIO Olej kokosowy - naturalny, nierafinowany
Olej kokosowy posiada bardzo przyjemny zapach. Można stosować go bezpośrednio na skórę co wpływa na jej odpowiednie nawilżenie. Idealnie nadaje się również do jedzenia dostarczając niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
10 odpowiedzi
Ja najbardziej lubię go jako preparat do demakijażu 🙂
Niestety olej kokosowy nie nadaje się do moich puszących się wlosow i mieszanej cery Jednak z przepisu na peeling chętnie skorzystam!
Świetne przepisy, maseczkę wykorzystam z pewnością 🙂 Tylko do pasty do zębów nie jestem do końca przekonana. A olej bardzo lubię używać do twarzy, ciała, jak i włosów. Do gotowania zresztą też 😀
Świetne pomysły – sama w większości korzystam z domowych kosmetyków, również na bazie oleju kokosowego. Próbowałam kiedyś pasty do zębów na bazie oleju i sody i nie jestem w stanie myć nią zębów. Smak jest dla mnie nie do przejścia. Jestem ciekawa, jakie są Twoje wrażenia – próbowałaś?
Nie wiedziałam, że z oleju kokosowego można zrobić pastę do zębów. Interesujące 🙂
Muszę spróbować zrobić coś takiego. Brzmi zachęcająco 🙂
Moja twarz nie przepada za olejem kokosowym, ale czasami nakładam go na włosy 🙂
Też uwielbiam stosować olej kokosowy w peelingach i balsamach. Fajny pomysł z dodaniem do peelingu soku z cytryny i ogórka, muszę wypróbować:)Olej kokosowy dobrze sprawdza się też w roli kremu przed goleniem:)
Fajny post,super blog że wczesniej na niego nie natrafiłam. Olej kokosowy skradł już dawno moje serce,ale nie przypuszczałam że mogę go stosować jako pasta do zębów. Muszę wypróbować przepis
Fajnie się czyta.