Kwasy w redukcji blizn potrądzikowych

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kwasy w redukcji blizn trądzikowych stanowią jedną ze skuteczniejszych metod poprawy wyglądu skóry. Warto podkreślić, że tego rodzaju terapię wykonuje się wyłącznie w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych.

Kwasy w redukcji blizn potrądzikowych

Blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe są następstwem nieodpowiednio leczonego trądziku pospolitego lub niewłaściwe pielęgnowanej cery problematycznej. Najczęściej występują one w przypadku trądziku młodzieńczego, ropowiczego, skupionego lub piorunującego.

Wyróżnia się kilka rodzajów blizn, których wygląd uwarunkowany jest typem trądziku, a także procesem jego leczenia. Ze względu na wygląd blizny dzieli się na:

  • hipertroficzne – wyniosłe ponad powierzchnię skóry;
  • atroficzne – zagłębione poniżej powierzchni skóry, w grupie tej wyróżnia się blizny (w kształcie szpikulca, wagonu, doliny walcowatej oraz płytkie);
  • odbarwione.

Peelingi chemiczne

Zabieg jakim jest eksfoliacja chemiczna polega na kontrolowanej aplikacji produktów złuszczających, które zostają indywidulanie dobrane do potrzeb oraz problemu danej skóry. W zależności od głębokości działania wyróżnia się peelingi chemiczne powierzchowne, które działają na głębokość 0,6 mm sięgając do warstwy kolczystej naskórka, średnio głębokie oraz głębokie (dochodzące do naskórka oraz górnej warstwy skóry właściwej, na głębokość poniżej 0,6 mm).

Warto podkreślić, że głębokość peelingu uwarunkowana jest rodzajem kwasu jaki został wykorzystany do zabiegu. Dodatkowo penetracja zależna jest również od poziomu pH oraz stopnia przenikalności przez warstwy skóry.

Podczas wyboru stężenia kwasu należy określić fototyp skóry, stopień jej fotostarzenia, rodzaj blizn, keloidów oraz cel zabiegu.

Chemioeksfoliację wykonuje się w serii zabiegowej w odstępach 7-30 dni.

Aby zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych najczęściej wykorzystuje się zabiegi z kwasem trójchlorooctowym w stężeniu 15-40%. Z kolei w przypadku delikatnych blizn zwykle stosuje się kwas pirogronowy.

1. Kwas trójchlorooctowy.

Kwas trójchlorooctowy (wzór sumaryczny CCl3COOH) w temperaturze pokojowej posiada formę bezbarwnych kryształków, które w wyniku kontaktu z powietrzem rozpływają się. Związek ten charakteryzuje się silnym działaniem higroskopijnym, dobrze rozpuszcza się w wodzie, słabo zaś w eterze etylowym etanolu. Kwas trójchlorooctowy zalicza się do mocnych kwasów, którego aktywność żrąca wynosi 0,26 pKa. Z racji małych rozmiarów cząsteczka tego kwasu z łatwością przenika zarówno przez warstwy naskórka jak i skóry właściwej. Kwas trójchlorooctowy znalazł zastosowanie w peelingach powierzchownych jak i średnio głębokich. 

Kwas trójchlorooctowy w stężeniu 10% do 20% wykazuje działanie powierzchowne przenikając do warstwy podstawnej naskórka. Wyższe stężenie sięgające 35-40% przyczynia się do przenikania do warstwy brodawkowatej skóry właściwej i wykorzystywane jest w peelingach średnio głębokich.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kwas trójchlorooctowy w stężeniu 30% już po jednej aplikacji wywołuje martwicę naskórka oraz górnych warstw skóry właściwiej. Przechodzi on do poszczególnych warstw skóry ulegając tam natychmiastowej reakcji zobojętnienia. Zjawisko to powoduje koagulację białek, niszczenie naskórka oraz górnych warstw skóry właściwej. Widoczne złuszczenie skóry zauważalne jest po upływie 2-3 dni od zabiegu i trwa kolejne 4.

Zobacz również: Peeling kwasem TCA.

W przypadku zastosowania wyższego stężenia kwasu trójchlorooctowego – 50% dochodzi do wzrostu produkcji nowego kolagenu oraz częściowego zaniku blizn atroficznych. Podczas remodelingu twarzy nie dochodzi do krwawienia, powstawania ran, zaś sam zabieg przebiega w sposób bezbolesny. Właściwości kwasu trójchlorooctowego obejmują również zmniejszenie przepuszczalności ścian naczyń włosowatych, dlatego też stan zapalny oraz obrzęk po jego zastosowaniu jest niemal niewidoczny.

Ze względu na działanie kwas trójchlorooctowy znalazł zastosowanie w leczeniu trądziku zaskórnikowego, blizn potrądzikowych oraz przebarwień pozapalnych.

2. Kwas pirogronowy.

Kwas pirogronowy (wzór sumaryczny CH3COCOOH) wykorzystywany jest w zabiegach złuszczających, które mają na celu zmniejszenie widoczności blizn potrądzikowych. Jednym ze wskazań do tego rodzaju zabiegu jest aktywny trądzik, trądzik różowaty, blizny potrądzikowe, keratoza trądzikowa czy łojotokowe zapalenie skóry

Niewątpliwą zaletą kwasu pirogronowego jest szybkie przenikanie do mieszka włosowego, a także właściwości seboregulujące. Dodatkowo zabieg z jego wykorzystaniem stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Wykazuje również właściwości bakteriostatyczne i keratolityczne. Stanowi promotor przenikania składników aktywnych w głąb skóry. Znalazł także zastosowanie w redukcji przebarwień skóry, a także w zabiegach odmładzających zmniejszających widoczność skutków fotostarzenia oraz zmarszczek.

Jego silne działanie wynika z niskiej wartości współczynnika pKa – 2,89 oraz małą masą cząsteczkową, co dodatkowo ułatwia jego przenikanie przez warstwy skóry. Związek ten dobrze rozpuszczalny jest w alkoholu oraz wodzie, na skutek czego ulega procesowi neutralizacji. W środowisku fizjologicznym przekształca się w kwas mlekowy pod wpływem działania enzymu dehydrogenazy mleczanowej.

Kwas pirogronowy w stężeniu 40-60% wykorzystywany jest w zabiegach złuszczania skóry, leczenia nadmiernego wydzielania sebum, trądziku oraz redukcji blizn potrądzikowych.

Przeciwwskazania

Bezwzględne

  • zakażenia bakteryjne i wirusowe (aktywne);
  • retinoidy;
  • terapia światłem;
  • kriochirurgia;
  • choroby skóry w stanie aktywnym (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry);
  • zapalenie tkanki łącznej;
  • przerwanie ciągłości skóry;
  • alergie na związki zawarte w peelingu;
  • wygórowane oczekiwania.

Względne

Podsumowanie

Poprawa kondycji skóry, która polega na niwelowaniu blizn potrądzikowych wymaga cierpliwości oraz stosowania różnych form zabiegowych. Chemiczne peelingi, do których należy kwas pirogronowy i trójchlorooctowy należą do najczęściej stosowanych terapii blizn potrądzikowych. W zależności jednak od rodzaju blizn stężenie kwasu dobierane jest indywidualnie do rodzaju cery oraz jej potrzeb.

Bibliografia

  1. Sałagan-Kwiatkowska K., Niemyska K., Kosmetologia Estetyczna, Wykorzystanie wybranych kwasów organicznych w niwelowaniu blizn potrądzikowych, 2/2019.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *