Kawitacja ultradźwiękowa a tkanka tłuszczowa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kawitacja ultradźwiękowa a tkanka tłuszczowa to tematy pokrewne. Oznacza to, że dzięki zastosowaniu zjawiska kawitacji istnieje możliwość bezinwazyjnego usunięcia nadmiernych kilogramów.

Kawitacja ultradźwiękowa a tkanka tłuszczowa

Otyłość

Otyłość stanowi obecnie jedną z groźniejszych chorób cywilizacyjnych. Dotyczy ona 33% społeczeństwa na całym świecie. Należy podkreślić, że skutki uboczne otyłości związane są bezpośrednio z zagrożeniem zdrowia, a także życia ludzkiego. Osoby ze skłonnością do otyłości narażone są więc na rozwój miażdżycy, udaru mózgu, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, a także nowotworów oraz zmian w układzie kostno-stawowym.

Kawitacja ultradźwiękowa

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej jest kawitacja ultradźwiękowa. Mechanizm działania obejmuje zewnętrzne źródło ultradźwięków o ściśle określonej mocy, które oddziałuje na podskórną tkankę tłuszczową.

Zjawisko kawitacji polega na pojawianiu się cieczy pęcherzyków próżniowych, które pojawiają się na skutek lokalnych rozerwań ośrodka pod wpływem znacznych sił rozciągających. Należy podkreślić, że pęcherzyki kawitacyjne mogą powiększać się i pulsować w sposób wymuszony w następnych fazach fali ultradźwiękowej lub zapadać się w fazie jej zagęszczenia. Może również powodować w określonych warunkach krótkotrwałe błyski sonoluminescencyjne. Warto podkreślić, że warunkiem niezbędnym do pojawienia się zjawiska kawitacji jest osiągniecie, a także przekroczenie progu natężenia ultradźwięków.

Zarówno wielkość naprężeń, jak i efekty biologiczne, które stanowią następstwo kawitacji, uwarunkowane są właściwościami pola ultradźwiękowego oraz tkanką organizmu.

Rozerwanie błon komórkowych komórek tłuszczowych prowadzi do ich trwałego uszkodzenia. Znajdujący się w nich tłuszcz w postaci trójglicerydów przedostaje się na zewnątrz, do przestrzeni międzykomórkowej. Znaczna część bo 70% trójglicerydów wchłaniana jest przez sieć naczyń włosowatych, a następnie transportowana do wątroby gdzie dochodzi do ich rozkładu na skutek procesów metabolicznych. Pozostałe 30% rozkładane jest przez makrofagi (komórki układu odpornościowego).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Odpowiednie uwodnienie tkanki aktywuje zjawisko kawitacji, podnosząc skuteczność zabiegu nawet o 50%. W związku z tym przed przystąpieniem do zabiegu w tkankę tłuszczową podaje się substancję lipolityczną, która przyczynia się do lepszego jej uwodnienia. Zastosowanie tego rodzaju związków zwiększa efektywność terapii o 40-50% w odróżnieniu od zastosowania samej kawitacji ultradźwiękowej.

Dzięki temu dochodzi do właściwego uwodnienia tkanki tłuszczowej, co stanowi niezbędny czynnik do jej prawidłowego rozbicia. Po zabiegu pacjentowi zaleca się również zwiększone picie wody, aby w ten sposób zapewnić oczyszczenie organizmu z tłuszczu oraz powstających z jego procesów rozkładu toksyn.

W celu wzmocnienia efektu zabiegu zaleca się również wykonanie bezpośrednio po zabiegu drenażu limfatycznego w celu pobudzenia układu chłonnego.

Kawitacja ultradźwiękowa – efektywność

Efektywność oraz skuteczność terapii uwarunkowana jest zastosowaniem odpowiedniej aparatury, której moc pozwala przekroczyć próg kawitacji w tkance tłuszczowej. Warto podkreślić, że ultradźwięki nie są obojętne dla organizmu człowieka. W związku z tym brak doświadczenia lub przeszkolenia personelu może spowodować brak efektu terapeutycznego lub zagrożenie dla zdrowia pacjenta.

Do głównych zasad przeprowadzania zabiegu należą:

  • podczas emisji ultradźwięków należy omijać narządy miąższowe (wątroba, nerki, śledziona), a także okolice miednicy mniejszej;
  • zabiegów nie przeprowadza się w miejscach tj. szyja i głowa;
  • aby zapewnić bezpieczeństwo pacjenta, zabieg warto wykonywać na tzw. fałdzie skórnym, z kolei wiązkę ultradźwięków należy kierować jak najbardziej równolegle do powierzchni ciała.

W zależności od miejsca, które poddawane jest terapii, zabieg trwa od 15 do 45 minut, zwykle w odstępach czasowych wynoszących 7 dni. Przerwa pomiędzy zabiegami jest bardzo istotna ze względu na to, że w tym czasie zachodzi metabolizm rozpuszczonej tkanki tłuszczowej. W przerwie tej zaleca się również przeprowadzanie masażu miejsca poddanego terapii (masaż podciśnieniowy, endomasaż, drenaż limfatyczny).

Przeciwwskazania do wykonania kawitacji ultradźwiękowej

Podsumowanie

Zabieg kawitacji ultradźwiękowej stanowi innowacyjną oraz nieinwazyjną metodę redukcji tkanki tłuszczowej. Szeroki wybór urządzeń pozwala na przekroczenie progu kawitacji w tkance tłuszczowej, a także daje pełny zakres bezpieczeństwa oraz gwarancję skuteczności. Warto podkreślić, że korzystanie z tego rodzaju zabiegów nie wymaga okresu rekonwalescencji.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kępa A., Kosmetologia Estetyczna, Kawitacja ultradźwiękowa – w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, 2/2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *