
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Hipotermia to zjawisko skrajnego wychłodzenia organizmu, w którym dochodzi do spadku temperatury poniżej 36℃, w efekcie czego może nastąpić śmierć organizmu.
Hipotermia jest efektem niezdolności do utrzymania stałej temperatury wnętrza ciała w zimnym otoczeniu przy niezmienionym poziomie nastawczym termoregulacji. Należy podkreślić, że hipotermia w początkowej fazie postępuje powoli, jednak z upływem czasu nabiera tempa na skutek dodatniego sprzężenia zwrotnego występującego pomiędzy hamowaniem termogenezy, a procesem obniżania się temperatury ciała.
Hipotermię dzieli się na łagodną, umiarkowaną, ciężką oraz głęboką. Klasyfikacja ta jest bardzo ważna, ponieważ określa konkretne procedury medyczne, jakie należy wdrożyć w przypadku pomocy osobie poszkodowanej.
Hipotermia posiada cztery stadia wychłodzenia. Pierwszą z nich jest faza obronna, podczas której temperatura ciała waha się w granicach 34-36℃. Występują wówczas dreszcze i tzw. gęsia skóra, która zwykle pojawia się na rękach i nogach. W tym czasie dochodzi również do osłabienia oraz spowolnienia funkcji motorycznych organizmu. Kolejne fazy hipotermii objawiają się zawrotami głowy, bólem rąk oraz nóg. Pojawia się uczucie przeszywającego marznięcia, a także niepokój połączony z dezorientacją.
Kiedy wychłodzenie przybiera poważną postać wówczas osoba staje się otępiała, co wynika z zaburzeń jej świadomości. W wyniku działania niskiej temperatury krwinki zlepiają się ze sobą, co przyczynia się do powstawania skrzepów i tworzenia mikrozatorów. Ponadto woda tkankowa może przekształcić się w stan stały powodując niszczenie struktur komórkowych. W ten sposób dochodzi do spowolnienia funkcji układu krążenia, powolnego obumierania tkanek oraz ich martwicy. Następują omamy oraz utrata poczucia czasu. Ostatnia faza objawia się utratą świadomości, niedotlenieniem mózgu, spowolnieniem oddechu oraz tętna.
Za główny powód hipotermii uznaje się wystawienie organizmu na skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne, związane szczególnie z niską temperaturą. Bardzo niebezpieczna jest zimna woda, ponieważ zanurzając w wodzie o temperaturze 4℃ człowiek jest w stanie utrzymać przytomność do czasu 5 minut. Niedługo po tym, następuje śmierć związana z hipotermią organizmu. Do równie niebezpiecznych zalicza się także deszcz i wiatr oraz niska temperatura powietrza.
Inne przyczyny
Podczas łagodnego wychłodzenia organizmu zaleca się przebranie osoby w świeże ubranie, przykrycie kocem, materiałem zatrzymującym ciepło oraz podanie ciepłego napoju. Jeśli u chorego występuje apatia (pogorszenie nastroju) jest to równoznaczne z pogłębioną hipotermią. Niezbędna jest wówczas interwencja lekarza. Zanim jednak to nastąpi chorego należy ułożyć w pozycji z podkurczonymi nogami, co zapobiegnie dodatkowej utracie ciepła, następnie przykryć kocem oraz podać ciepły napój.
Jeśli natomiast poszkodowany wykazuje objawy zaawansowanej hipotermii pierwszym krokiem jest sprawdzenie oddechu oraz jego tętna. W przypadku kiedy nie jest ono wyczuwalne należy przeprowadzić wentylację poszkodowanego, a następnie przejść do jego resuscytacji. Osoba musi być jak najszybciej przetransportowana do szpitala, gdzie nastąpi użycie krążenia pozaustrojowego lub wspomaganie krążenia w celu przywrócenia prawidłowej temperatury ciała.
![]() |
BIO Acerola - naturalna witamina C
Bio Acerola to 100% naturalna witamina C, pozyskiwana z owoców wiśni Acerola. Rosną one na ekologicznej uprawie, gdzie zachowane są najwyższe standardy jakościowe.Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły