Krzywa cukrowa to inaczej test doustnego obciążenia glukozą. Wykonuje się go celem diagnostyki cukrzycy, także przy podejrzeniu cukrzycy ciężarnych. Badanie trwa kilka godzin ze względu na konieczność odczekania między kolejnym poborem krwi. Krzywa cukrowa nie powoduje żadnych skutków ubocznych, poza koniecznością wypicia glukozy niczym nie różni się od zwykłego badania morfologicznego.
Badanie krzywej cukrowej
Badanie polega na 2-3-krotnym pomiarze stężenia glukozy we krwi, najpierw na czczo, a następnie po wypiciu 300 ml roztworu zawierającego 75 g glukozy. Aby uzyskać wynik od pacjenta pobiera się krew, którą następnie bada się w warunkach laboratoryjnych. Po pobraniu pierwszej tury krwi pacjent otrzymuje roztwór glukozy, który musi w całości wypić. Po odczekaniu 2 godzin ponownie pobiera się krew. Podczas oczekiwania nie można wykonywać żadnych aktywności fizycznych, przeciwwskazane są również palenie papierosów, spożywanie posiłków, a nawet picie napojów.
Przebieg badania zależy również od jego rodzaju. Jeśli wykonujemy krzywą cukrową trzypunktową, krew należy pobrać dwukrotnie po wypiciu roztworu glukozy, co godzinę. Ma to miejsce głównie u kobiet ciężarnych. Co bardzo ważne, roztwór glukozy powinniśmy wypić szybko. Uważa się nawet, że im szybciej, tym lepiej. Maksymalny czas przeznaczony na tę czynność wynosi 5 minut. Po otrzymaniu wyników należy udać się z nimi do lekarza, który odpowiednio je zinterpretuje.
Krzywa cukrowa – normy (wyniki)
Normy oscylują wokół wartości 70-99 mg/dl na czczo oraz około 150 mg/dl w ciągu dnia. Wartości poniżej 70 mg/dl w krzywej cukrowej najczęściej wskazują na hipoglikemię i początki cukrzycy, aczkolwiek nie wskazują bezpośrednio na tę chorobę. Warto pamiętać, że przy hipoglikemii nierzadko pojawiają się objawy takie jak:
- apatia;
- stany lękowe;
- nielogiczne zachowania;
- agresja;
- zaburzenia samopoczucia.
Wartości powyżej 100 mg/dl oznaczają stan przedcukrzycowy, natomiast powyżej 125 mg/dl odnoszą się do cukrzycy.
Jak przygotować się do badania?
Osoby przewlekle przyjmujące leki moczopędne, sterydowe oraz antykoncepcję hormonalną powinny 2-3 dni przed badaniem odstawić je. Osoby chore lub nawet przeziębione powinny przełożyć termin badania na dzień, w którym będą już w pełni zdrowe. Na dobę przed badaniem nie można palić papierosów, pić alkoholu, uprawiać zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Zaleca się pozostanie na czczo przynajmniej 12 godzin od momentu ostatniego posiłku.
Istotne jest również unikanie stresu, ponieważ sytuacje stresowe skutkują uwolnieniem do krwi sporych ilości glukozy. Może to wpłynąć na zafałszowanie wyników.
Krzywa cukrowa w ciąży
Każda kobieta ciężarna jest szczególnie narażona na wystąpienie cukrzycy ciążowej. Wyróżnia się tutaj dodatkowe czynniki ryzyka:
- wiek powyżej 35. roku życia;
- otyłość;
- nadciśnienie tętnicze;
- zespół policystycznych jajników.
Pierwsze badanie glukozy wykonuje się na samym początku ciąży, w pierwszym jej trymestrze, najlepiej w 9/-10. tygodniu ciąży. Można ją rozpoznać jednak dopiero między 24. a 28. tygodniem. Krzywą cukrową obowiązkowo powinna wykonać każda kobieta ciężarna, nawet, jeśli nie znajduje się w grupie ryzyka. Panie z grupy ryzyka poddawane są dodatkowo badaniu krzywej insulinowej. W przypadku zdiagnozowania cukrzycy ciążowej wdraża się stosowną farmakoterapię, kobieta powinna również wyjątkowo zadbać o codzienną dietę zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zobacz również: Cukrzyca w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie.
Czy krzywa cukrowa jest badaniem bezpiecznym?
Wypicie glukozy w żadnym stopniu nie wpływa na rozwój płodu w przypadku kobiet ciężarnych. U pozostałych pacjentów także nie zauważa się negatywnych czy groźnych skutków ubocznych. Sporadycznie mogą pojawić się nudności, zawroty głowy czy chwilowa, nadmierna potliwość ciała. Wówczas wystarczy poprosić personel medyczny o pomoc w położeniu się lub usiąść z głową między kolanami. Dolegliwości szybko mijają i nie mają wpływu na zdrowie.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2007, Diabetologia Praktyczna, 8/2007.
- Sieradzki J., Czupryniak L., Małecki M., Cukrzyca, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2020.