Dermatoskopia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Dermatoskopia (inaczej: dermoskopia) należy do bezpiecznych, łatwo powtarzalnych metod diagnostyki zmian melanocytowych i innych. Jest badaniem regularnie wykonywanym przez lekarzy dermatologów. Rekomenduje się, aby każda osoba ze zmianami skórnymi (także potocznie nazywanymi pieprzykami) raz w roku przechodziła badanie dermatoskopowe.

Dermatoskopia

Na czym polega dermatoskopia?

Dermatoskopia (mikroskopia epiluminescencyjna) to metoda oceny in vivo struktur zlokalizowanych w obrębie naskórka i skóry właściwej. Stanowi niejako pomost między badaniem znamion tzw. okiem nieuzbrojonym a badaniem histopatologicznym. Jest to prosta i sprawdzona technika diagnostyczna polegająca na oglądaniu zmian skórnych, głównie barwnikowych, w powiększeniu 10× w tradycyjnych dermatoskopach ręcznych oraz do 100× w wideodermatoskopach. Ciekawostką jest, że klasyczną dermatoskopię najpierw wykorzystywano w różnicowaniu zmian barwnikowych i czerniaka, aktualnie jednak znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób włosów (trichoskopia), dermatoz zapalnych (inflamoskopia), a nawet w ocenie mikrokrążenia (kapilaroskopia).

Dermatoskopy klasyczne są łatwym w użyciu, podręcznym i niedrogim narzędziem umożliwiającym bezpośredni wgląd w zmianę skórną. Mogą generować spolaryzowane i niespolaryzowane źródło światła w jednym aparacie, co umożliwia różnicowanie zmian barwnikowych. Zastosowanie dermatoskopu ze spolaryzowanym źródłem światła nie wymaga immersji, którą standardowo aplikuje się w dermatoskopach ze światłem niespolaryzowanym. Do immersji wykorzystuje się olejek syntetyczny, płyn dezynfekcyjny, wodę bądź żel ultrasonograficzny.

Dermatoskopia – wskazania

Dermatoskopia jest szczególnie rekomendowana przy podwyższonym ryzyku zachorowania na czerniaka, a takimi czynnikami ryzyka są przede wszystkim:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • czerniak i nowotwory skóry w wywiadzie;
  • rodzinne występowanie czerniaka;
  • liczne znamiona melanocytowe;
  • liczne oparzenia słoneczne w dzieciństwie;
  • jasny fototyp skóry.

Oglądając swoją skórę, np. podczas kąpieli, uwagę warto zwrócić na pieprzyki i znamiona:

  • zmieniające zabarwienie, kształt, wymiary z towarzyszącymi dolegliwościami (świąd, pieczenie, krwawienie, stan zapalny);
  • znacznie różniące się od pozostałych.

Są one zawsze wskazaniem do badania dermatoskopowego, podobnie jak nagłe pojawienie się nowego, niepokojącego pieprzyka u osób bez tendencji do powstawania znamion barwnikowych. Osoba z dużą liczbą pieprzyków powinna badać się raz w roku.

Dermatoskopia – przeciwwskazania

Dermatoskopia jest całkowicie bezbolesną, bezpieczną, szybką i nieinwazyjną metodą diagnostyki, w związku z czym nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań do jej wykonania. Badaniu mogą poddać się kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby obciążone poważnymi chorobami przewlekłymi czy też dzieci już od pierwszych miesięcy życia.

Dermatoskopia – jak wygląda?

Pacjent powinien odsłonić ciało w miejscach, w których znajdują się pieprzyki i znamiona. Lekarz dermatolog przykłada dermatoskop do skóry pacjenta i poprzez system optyczny ogląda zmiany skórne w powiększeniu. Na tej podstawie kwalifikuje zmiany jako normalne, wymagające obserwacji lub dalszych badań bądź niebezpieczne, wymagające usunięcia. Jeśli istnieje realne podejrzenie czerniaka, pacjenta kieruje się na zabieg usunięcia zmiany, która następnie badana jest histopatologicznie. Jeśli podejrzenie się potwierdzi, należy rozpocząć leczenie onkologiczne.
Przeważnie badanie trwa kilka minut, choć ostateczny czas trwania zależy od liczby pieprzyków. Niektóre osoby mają je na całym ciele i wciąż pojawiają się nowe. Wówczas lekarz powinien zbadać każdy pieprzyk z osobna. W takich sytuacjach czas badania może sięgać nawet 30-40 minut.

Dermatoskopia – ile kosztuje?

Badanie można wykonać w ramach NFZ, należy jednak posiadać skierowanie do dermatologa, wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Koszt badania prywatnego wynosi średnio 100-200 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kamińska-Winciorek G., Śpiewak R., Podstawy dermoskopii zmian melanocytowych dla początkujących, Postepy Hig Med Dosw, 65/2011.
  2. Kamińska-Winciorek G., Podstawowe triki w dermoskopii, Forum Dermatologicum, 2/2019.
  3. Soyer H., Argenziano G., Hofmann-Wellenhof R., Zalaudek I., Dermoskopia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *