Dermatoskop to urządzenie powszechnie wykorzystywane we współczesnej dermatologii do wykonywania badania o nazwie dermatoskopia (inaczej: dermoskopia). Umożliwia dokładne analizowanie wyglądu niepokojących zmian skórnych, najczęściej pieprzyków. Takie badanie może stanowić wskazanie do dalszej, szczegółowej diagnostyki, np. biopsji.
Dermatoskop – co to jest?
Specjalistyczny dermatoskop to kluczowe narzędzie w procesie bezinwazyjnej diagnostyki chorób nowotworowych w obrębie znamion na skórze. Składa się z dwóch głównych części – głowicy i rękojeści, jest więc niezwykle prosty w budowie oraz w konstruowaniu. Przekłada się to na stosunkowo niską cenę tego urządzenia, ponieważ można kupić go już za 1500-2000 zł, a jest on produktem wieloletniego użytku. Posłuży lekarzowi przez wiele lat w codziennej praktyce. Rękojeści do dermatoskopów są najczęściej chromowane, aby dobrze leżały w dłoni i nie wysuwały się z niej. Dobrej jakości urządzenia są dodatkowo wyposażone w praktyczną szybkozłączkę do osadzania różnych głowic. Można je wymieniać w zależności od rodzaju, wielkości i lokalizacji poszczególnych zmian skórnych.
Dermatoskop do czego służy?
Dermatoskop to podstawowe urządzenie wykorzystywane w dermatologii do dermatoskopii. Dermatoskopia jest natomiast badaniem nieinwazyjnym, służącym ocenie wyglądu i stopnia złośliwości niepokojących zmian skórnych. W dzisiejszych czasach niemal każdy człowieka ma na powierzchni ciała różnego rodzaju pieprzyki i przebarwienia. O ile większość z nich z reguły jest wyłącznie miejscowym nagromadzeniem melaniny (barwnika skóry), o tyle niektóre mogą być czerniakiem skóry – nowotworem złośliwym bezpośrednio zagrażającym życiu człowieka.
W dermatoskopii opisuje się występowanie kilku morfologicznych odmian naczyń. Obejmują one między innymi naczynia typu kropek, linijne: kłębuszkowate, zagięte, typu pętli, rozgałęzione, serpentynowate, helikalne i inne. Niektóre z wyżej wymienionych typów naczyń wiążą się z konkretnymi guzami skóry (np. naczynia linijne rozgałęzione występują w ogniskach raka podstawnokomórkowego.
Dermatoskop to specjalistyczny sprzęt działający na zasadzie szkła powiększającego. W zależności od wybranego modelu ma zdolność powiększania obrazu znamion barwnikowych około 10-40-krotnie, dzięki czemu daje możliwość dokładniejszej oceny skóry. W tak znacznym powiększeniu lekarz może określić strukturę zmiany, jej brzegi, dokładne zabarwienie, pęknięcia, przebieg naczyń i wszelkie inne niepokojące parametry, które mogą stanowić wskazanie do bardziej szczegółowej diagnostyki. Należy pamiętać, że czerniak jest najczęściej występującym rakiem skóry i jednocześnie jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych w XXI wieku, dlatego nie należy bagatelizować rutynowej kontroli znamion skórnych. Nowotworów skóry jest jednak więcej.
Zobacz również: Nowotwory złośliwe skóry.
Badanie pieprzyków
Osoba mająca na swoim ciele pieprzyki i zmiany skórne powinna badać je kontrolnie raz do roku. Jeśli jednak zmiany te mają tendencję do szybkiego pojawiania się, zmieniania swojego wyglądu lub rozmiaru, lekarz może zlecić częstsze badania, nawet do 3-6 miesięcy. Dobrą wiadomością jest, że dermatoskopia należy do badań szybkich, nieinwazyjnych, prostych i refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia raz w roku. Wystarczy mieć skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Zobacz również: Pieprzyki – co warto o nich wiedzieć?
Jak wygląda badanie dermatoskopem?
Całkowity czas trwania badania dermatoskopem jest uzależniony przede wszystkim od liczby zmian skórnych występujących u pacjenta. Analiza wyłącznie jednego pieprzyka to kwestia 2-3 minut, natomiast analiza kilkudziesięciu pieprzyków rozsianych na całym ciele może przedłużyć się do 30-40 minut. Samo badanie jest całkowicie bezbolesne. Wystarczy odsłonić zmiany skórne na ciele. Wówczas dermatolog przykłada do nich dermatoskop i w powiększeniu ocenia wygląd zmian. W pierwszej kolejności lekarz nałoży na skórę pacjenta żel, alkohol lub wodę, aby ją oczyścić, po czym włączy światło w urządzeniu i przytrzyma soczewkę dermatoskopu nad badanym obszarem skóry.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Lallas A., Errichetti E., Ioannides D., Dermatoskopia w dermatologii ogólnej, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2023.
- Kamińska-Winciorek G., Podstawowe triki w dermoskopii, Forum Dermatologicum 2019, tom 5, nr 2, 35–41.